Şampiyonun acısı

Michael Schumacher, annesinin ölüm haberini aldığı gün çıktığı Imola Pisti'nde bu sezon Formula 1'deki ilk birinciliğini kazandı. Kardeşi Ralf dördüncü oldu.

IMOLA - Formula 1'de San Marino Grand Prix'si son derece ağır bir havada koşuldu. Daha önce pilotların, mekanikerlerin ya da pistteki güvenlik görevlilerinin yaralanıp hastaneye kaldırıldığı olmuş, yarış devam ederken gelen ölüm haberleriyle herkes sarsılmıştı ama bu organizasyonun tarihinde ilk kez iki pilot, annelerini kaybetmelerinin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra piste çıkıp yarıştı. Michael Schumacher sezonun ilk birinciliğini almasına, Barrichello da yarışı ikinci bitirmesine karşın, Ferrari cephesinde büyük bir coşku yoktu. Çünkü dün sabah saatlerinde, Schumacher kardeşlerin komada olan annesi Elisabeth'in ölüm haberi ulaşmıştı Imola'ya... Bir gece önce özel uçakla Köln'e giderek annelerini hastanede son kez gören Michael ve Ralf Schumacher, bu ağır darbeye karşın, otomobillerinin direksiyonuna geçtiler ve Michael, kariyerinde beşinci kez bu pistte finiş çizgisini ilk sırada geçmeyi başardı. 55 yaşındaki Elisabeth Schumacher, iç kanama teşhisiyle önceki gün yoğun bakıma alınmış ve doktorlar yaşama şansının çok az olduğunu açıklamıştı. Bu kötü habere karşın sıralama turlarında çok iyi dereceler yapan Schumacher kardeşlerden Ralf, startta ağabeyinin önüne geçmeyi başarsa da, daha sonra tutunamadı ve dördüncülükle yetindi. Sıralamayı büyük ölçüde pit stratejilerinin belirlediği San Marino Grand Prix'sinde ikinciliği McLaren pilotu Kimi Raikkonen, üçüncülüğü de Ferrari'den Rubens Barrichello elde etti. Barrichello, bu sezon yaptığı çıkışla sürücüler klasmanında liderlğini sürdüren Finli pilotu son turlarda bir hayli sıkıştırdı ama geçecek fırsatı yakalayamadı. McLaren'in ikinci pilotu David Coulthard, yarışta beşinci sırayı alırken, bu sezon Renault adına iyi yarışlar çıkaran İspanyol Fernando Alonso altıncı, pitlerde sorun yaşayan Williams sürücüsü Juan Pablo Montoya yedinci, BAR'dan Jenson Button sekizinci oldu.
Böylece Formula 1'de sezonun ilk dört yarışını, üç takımdan dört farklı pilot kazanmış ve hem pilotlarda hem markalarda klasmandaki denge bozulmamış oldu. (Spor Servisi)