Saracoğlu da isabet aldı!

Yanıbaşımızdaki savaş, doğanın kalbini parçalamış... Buna televizyondan tanıklık etmek yerine futbol sahalarına sığınabiliriz. Bir sakinleştirici olarak bu güzel oyun, insanın güzel buluşu tükenmeyen zafiyetlerimizi bir süreliğine de olsa unutturabilir mi?
Haber: BARIŞ TUT / Arşivi

İSTANBUL - Yanıbaşımızdaki savaş, doğanın kalbini parçalamış... Buna televizyondan tanıklık etmek yerine futbol sahalarına sığınabiliriz. Bir sakinleştirici olarak bu güzel oyun, insanın güzel buluşu tükenmeyen zafiyetlerimizi bir süreliğine de olsa unutturabilir mi?
Huzurdan nasibini alamamış Fenerbahçe neredeyse bir takım oluşturabilecek kadar oyuncusunu dışlamış, gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılabilme hedefini uzaktan ve biraz da matematik yardımıyla kovalıyor. Rakibi Altay da, sorunların hiç eksik olmadığı bir sezonda lige tutunabilmek için mücadele ediyor ve beklenin aksine haftalardır düşme hattının üstünde seyrediyor. Takımlar sahaya gelmeden tribündeki tüm izleyiciler Saddam Hüseyin lehine tezahüratlar yapıyor. Savaş karşıtı sloganların ucu sonunda mutlaka Galatasaray'a bağlanıyor. Sonra şampiyonluk şarkıları söyleniyor, ruhlar karmakarışık...
Altay'ın açıkları
Altaylı Sinan'ın yaptığı vuruşla başlayan karşılaşmada Fenerbahçe 5. dakikada gol şansı yakaladı. Tuncay'ın pası savunmadan sekerek, sağ çaprazdaki Ceyhun'un önüne düştü. Yeni kaptanın vuruşu kaleciden döndü. İlk 15 dakikada Fenerbahçe üç kez ofsayta düşerken, İzmir'in Siyah-Beyazlıları savunmada zaman zaman açıklar vermekle birlikte, rakibinin orta alanı rahat geçerek, kalesinin ablukaya almasına fırsat tanımadı. 17'de Rebrov'un kafayla indirdiği topu Tuncay şutladı ancak çerçeveyi tutturamadı. 24'de Fenerbahçe gole çok yaklaştı. Altay savunmasının ofsayt zannıyla durakladığı pozisyonda Tuncay topu kafayla kaleci Ramazan'ın üzerinden aşırdı. Ancak yetişen Özgür çizgi üzerinden golü önledi. İki dakika sonra bu kez Altay mutlak gol pozisyonundan yararlanamadı. Savunmanın büyük hatasıyla bir anda Rüştü ile karşı karşıya kalan Effa Owona, açıyı kapatan tecrübeli kaleciyi aşamadı. Dönen topu Sinan şutladı ama Rüştü gene başarılıydı. Bu pozisyondan sonra Altay oyunu dengeledi ve ilk yarının sonuna dek Sarı-Lacivertliler'e hiç pozisyon vermedi. Topa daha çok sahip olan İzmir temsilcisi oyunu rölantiye alınca, ilk yarı golsüz tamamlandı.
Fenerbahçe ikinci yarıya baskılı başladı. Üst üste köşe vuruşlarıyla tehlike yaratmaya çalışan ev sahibi ekip, gerek ofsayta düşerek, gerekse isabetsiz uzaktan vuruşlarla istediği etkinliği sağlayamadı. Dakikalar ilerledikçe telaşa kapılan Fenerbahçe, hücumda organize olamamanın sıkıntısını duymaya başladı. Gol pozisyonu yaşanmadan geçilen dakikalar Altay'ın direncini arttırdı, sahaya daha cesur yayılmasına neden oldu.
Sinan'ın golü
Tüm hatlarıyla gol arıyan Fenerbahçe 74. dakikada Sinan'ın savunmanın hatasını affetmeyen fırsatcılığıyla yenik duruma düştü. Sağ kanatta topu kapan genç oyuncu ileri çıkan Rüştü'nün üzerinden ağları havalandırdı: 0-1. Bu gol Fenerbahçe oyunculardan çok tribünleri hareketlendirdi. Yönetim ve Oğuz Çetin'in istifası istenirken, 79. dakikada Effa Owona bomboş pozisyonda topu Rüştü'ye teslim ederek, takımını ikinci golden etti.
Son dakikalarda rakibini kalesine yaklaştırmayan Altay, ikinci yarıdaki akıllı ve dirençli oyunuyla haklı bir galibiyete ulaştı. Galatasaray yenilgisinden sonra bir türlü kendine gelemeyen Fenerbahçe ise, evinde Altay'a boyun eğerek, ligde tam anlamıyla hedefsiz kaldı ve yeni çalkantılara davetiye çıkarmış oldu.