Saracoğlu 'özelleştirme'si...

Saracoğlu 'özelleştirme'si...
Saracoğlu 'özelleştirme'si...
Fenerbahçe yönetimi, yeni yıldan itibaren Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun isminin değişebileceğini borsaya bildirdi. Sarı-Lacivertliler bu konuda 'sponsor' tekliflerini değerlendirmeye alacak.

20. yüzyılın başında Papazın Çayırı olarak adlandırılan alanda başlayan Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün ‘içsaha maçları’ serüveni gelecek yıldan itibaren farklı bir boyut kazanacak. Sarı-Lacivertli kulüp dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği açıklamayla Şükrü Saracoğlu Stadı’nın isim haklarının pazarlanmasına karar verildiğini belirtti. Resmi açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu isim hakkının pazarlanması konusunda, 01.01.2014’ten itibaren, yurtiçi ve yurtdışında bazı kurumlarla görüşmelere başlanması, Yönetim Kurulumuzca görüşülerek uygun görülmüştür.”
Bugüne kadar erken dönemde Papazın Çayırı, Union Club Sahası, İttihat Spor Kulübü sahası olarak anılan, yıkılıp yeniden hizmete girmesinin ardından 19 Eylül 1982’de Fenerbahçe Stadı ismini alan, 22 Temmuz 1998’den beri de Sarı-Lacivertli kulübün başkanı Aziz Yıldırım’ın önderliğinde alınan karar sonucu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı olarak Kanarya’nın maçlarına ev sahipliği yapan mabet, böylelikle yeni bir isimle anılmaya başlayabilir. 

Galatasaray ve Beşiktaş ’tan sonra

Peki 1 Ocak 2014’ten itibaren yapılacak görüşmelerde muhtemel sponsorlar kim olabilir? Türkiye ’deki genel kanıya bakıldığında yine bir ‘Telekomünikasyon’ firmasının bu işe girmesi mümkün görünüyor. Bilindiği gibi Galatasaray’ın müsabakalarını oynadığı Ali Sami Yen Spor Kompleksi içerisinde yer alan tesisinin adı ‘Türk Telekom Arena’ isminde. Türk Telekom’un 10 yıllık anlaşması Sarı-Kırmızılı kulübe 135 milyon dolar kazandıracak.
Beşiktaş da yıktığı ve yeniden yapmakta olduğu stadı için telekomünikasyon devi Vodafone ile anlaşmış ve Vodafone Arena isminde karar kılmıştı. Siyah-Beyazlılar da bu anlaşma için 10+5 yılık sözleşme süresince sadece stat isminden toplam 116 milyon dolar kazanacak. 

10 milyon Euro reddedilmiş

Fenerbahçe için de bu iki şirketin teklif vermeyeceği gözönüne alınarak diğer telekomünikasyon şirketleri olan Turkcell ve AVEA gündeme geliyor. Söylentilere göre Sarı-Lacivertliler, Turkcell tarafından kendilerine önerilen yıllık 10 milyon Euroluk teklifi yetersiz bulup reddetmiş durumda. Fenerbahçe’ye gelecek teklif ve verilecek karar merakla bekleniyor.

Fenerbahçe’ye zirve yaramıyor


Ligin ilk yarısını lider tamamlamayı garantileyen Fenerbahçe için bu tablo ‘üç puanlı sistem’de şampiyonluğun garantisi değil. Sarı-Lacivertliler ligde 3 puanlı sisteme geçildiği 1987-88 sezonundan beri ilk yarıyı 6 kez lider tamamladı. Ancak bunların sadece 2’sinde ‘mutlu son’a erişebildi. İlk yarıda elde ettiği liderliği ikinci yarı performansıyla rakiplerine kaptırdığı sezonlarda Fenerbahçe, 3 kez ezeli rakibi Galatasaray, 1 kez de Bursaspor’a geçildi. 3 puanlı sistemde Galatasaray 10 kez ilk yarıyı lider bitirip, 7’sinde şampiyon olurken, Beşiktaş’ta bu tablo ‘5’te 3’ oldu.

9 oyuncu Noel tatilinde


Fenerbahçe’de Spor Toto Süper Lig’de ilk yarının son maçı olan Kayserispor müsabakasının hazırlıkları da devam ediyor. Pazar günü Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanacak müsabaka için hazırlıklar ise ‘eksik’ devam ediyor. Dün yapılan çalışmaya Noel tatili nedeniyle izinli olan Dirk Kuyt, Pierre Webo, Emmanuel Emenike, Bruno Alves, Michal Kadlec, Joseph Yobo, Samuel Holmen, Raul Meireles ve Cristian Baroni katılmadı. Sakatlığı süren Emre Belözoğlu ise tedavi ve çalışmalarını takımdan ayrı yaptığı özel programla tamamladı. Sarı-Lacivertliler hazırlıklarını bugün devam ettirecek.