'Şarap' gibisin sen Serena

'Şarap' gibisin sen   Serena
'Şarap' gibisin sen   Serena
İstanbul'un kraliçesi Serena oldu. 2012'nin yıldızı 31 yaşındaki ABD'li raket, WTA Championships finalinde Şarapova'yı 6-4 ve 6-3'lük setlerle geçip şampiyon oldu.
Haber: ONUR SALMAN / Arşivi

Tarih yaprakları 04.08.2012’yi gösteriyordu. Yani yaklaşık üç ay önce Londra’da, dün İstanbul ’da yaşanan heyecanın aynısı yaşanmıştı. Bir tarafta Serena Williams diğer tarafta da Maria Şarapova, dört yılda bir ele geçen fırsatı değerlendirip olimpiyat altın madalyasına ulaşmanın derdindeydi. Merkez Kort’tu dolduran herkes de tadı damaklarında kalacak bir şölene hazırlanmıştı. Lâkin Williams fırtınası, Şarapova’yı önüne katıp sürükledi. 45 dakika boyunca rakibinden tek bir oyun dahi alamayan Rus raket nihayetinde maçtan da 6-0 ve 6-1’lik iki setle mağlup ayrılmıştı. Bu sonuç Serena Williams’ın ‘Altın Slam’ine (Dört grand slam zaferi ve olimpiyat şampiyonluğu) ulaşmasını da sağlamıştı.
İşte dün Sinan Erdem Spor Salonu, Londra’nın rövanşına sahne oldu. Turnuva boyunca her bir maçını kazanan iki raket, şimdi de birbirleri ile mücadele edip İstanbul’u tenise doyuracaktı. Öyle de oldu. 1 saat 29 dakikalık şölen Serena’nın zaferiyle noktalandı. ABD ’li tenisçi böylece hem 2001 ve 2009’dan sonra üçüncü kez WTA Chanpionships’i kazandı; hem de Şarapova ile oynadığı 12. maçta 10. zaferini elde etti. 

Seyirci rüştünü ispatladı 

Dün tribünler artık kendilerinden bahsetmeye gerek olmaksızın doluydu. Artık İstanbul’da bu kalitede bir tenisin boş tribünlere oynanması haberdir, dolu ve bilinçli tribünlere oynanması değil. Şarapova’nın bu sefer Londra’daki gibi direncsiz kalmaya niyeti yoktu. İngiltere’de yaşadığı şokun ‘return’üne ihtiyacı vardı o kadar. Serena ise turnuva boyunca olduğu gibi turnuva başında da diğer oyuncuların favorisiydi. İşte bu ortamda oynanan maça Serena Williams’ın ‘ace’leri damga vurdu. Maç boyunca 11 ace atan tecrübeli raket bu kez 45 dakikada Maria Şarapova karşısında ilk seti kazandı: 6-4.
İkinci sete de, rakibinin servis oyununu kırarak giren Serena karşısında 2004 şampiyonu Şarapova bir türlü ipleri eline geçiremedi. Özellikle servislerdeki gücünü kullanan dünya 3 numarası, bu seti de 44 dakikada 6-3 kazanarak kariyerinin üçüncü sezon sonu turnuvası zaferine ulaştı.