Saraybosna sokaklarında Boşnak-Türk kardeşliği vardı

Dün Saraybosna'da dostça geçen bir maç oynandı. Mücadele öncesi her iki ülke vatandaşları Saraybosna sokaklarında renkli görüntüler oluşturdu. Karşılaşmadan saatler önce kent sokaklarında...

 • Dün Saraybosna'da dostça geçen bir maç oynandı. Mücadele öncesi her iki ülke vatandaşları Saraybosna sokaklarında renkli görüntüler oluşturdu. Karşılaşmadan saatler önce kent sokaklarında tezahüratlar eşliğinde dolaşan çok sayıda Türk ve Bosnalı taraftar, maç öncesinde dostluk mesajları verdiler. Bu arada, Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan Başçarşı'da, çok sayıda dükkânın önüne Türk ve Bosna bayrakları asıldığı görüldü. Saraybosna'da Barışgücü'nde görevli Türk askerler de millilere destek verdi. Bosnalı taraftarlar maç öncesi Türk Milli Takımı oyuncularını tribünlere çağırarak, alkışladı. Türk taraftarlar da Bosna lehine tezahürat yaptı. Maçı izleyenler arasında bir dönem Türkiye'de forma giyen Tarık Hosiç, Cevad Şekerbegoviç, Sead Çelebiç, Elvir Boliç gibi isimler vardı.
 • Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, babasının rahatsızlığı nedeniyle milli maçı izleyemedi. Münih'te tedavi gören babasının rahatsızlığı nedeniyle dün sabah aniden Almanya'ya giden Ulusoy, Bosna-Hersek maçını izleyemedi. Türkiye Futbol Federasyonu'nu protokol tribününde başkanvekili Affan Keçeci temsil etti.
 • Sakatlığının ardından takımı Fenerbahçe'de de forma giyemeyen Rüştü Reçber, dün tam 199 gün sonra, yine bir milli maçla yeşil sahalara döndü. Öte yandan düne kadar 31 kez kaptanlık pazubandını takan Hakan Şükür, Bosna Hersek karşısında sahaya kaptan çıkarak 32'şer kez bu gururu yaşayan Fatih Terim ve Oğuz Çetin'e bu maçta yetişti. Hakan dün ayrıca Ay-Yıldızlı formayla 51. golüne de imza attı.
 • Bosnalı taraftarlar dün mücadelenin 20. dakikasında, tıpkı deplasmandaki Norveç maçında olduğu gibi kendi federasyonlarını protesto etmek için sahaya meşale attılar. Bir müddet duran maç, daha sonra devam ederken ev sahibi takımın taraftarları ikinci yarıda, 53. dakika civarında aynı tepkiyi bir kez daha gösterdi.
 • Euro 2008 elemelerinde gecenin en farklı sonucunu D Grubu maçında San Marino'yu 6-0 yenen Almanya aldı. Bu grupta Galler'le Çek Cumhuriyeti golsüz berabere kaldı. Dünün en büyük sürprizini Liechtenstein yaptı ve deplasmanda İzlanda'yla 1-1 berabere kaldı. Elemelerde diğer sonuçlar:
  A Grubu: Azerbaycan-Polonya: 1-3, Finlandiya-Sırbistan: 0-2,
  Kazakistan-Ermenistan: 1-2,
  B Grubu: Litvanya-Gürcistan: 1-0,
  E Grubu: Makedonya-İsrail: 1-2, Rusya-Andorra: 4-0, G Grubu: Beyaz Rusya-Bulgaristan: 0-2.