'Sattık hocam, haberin yok mu!'

Avrupa futbolu kendisini dünya futbol coğrafyasının merkezi olarak tayin ederken Brezilyalı oyuncuların omuzları üzerinde yükseliyor.

RIO DE JANEIRO - Avrupa futbolu kendisini dünya futbol coğrafyasının merkezi olarak tayin ederken Brezilyalı oyuncuların omuzları üzerinde yükseliyor. Milan 'dünyanın 1 numarası' Kaka sayesinde kupaları silip süpürüyor, Barcelona, Ronaldinho fenomeniyle yatıp kalkıyor. Türk futbol âlemi de bu egemen eğilimden geri kalmıyor.
Özellikle Fenerbahçe, şahikasına Roberto Carlos transferinde varan transfer politikasıyla bir 'Türko-Brezilyen' ekole dönüşüyor. Lakin Brezilyalı topçular, Avrupa sahnesini ışıklandırırken 'samba ülkesi' bin bir emekle yetiştirdiği çocuklarının hemencecik Avrupa yollarını tutmasının sancılarını çekiyor.
Brezilya'da sezon nisan ayının sonunda başlıyor ve aralık ayında sona eriyor. Avrupa transfer pazarı da ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki kez açılıyor ve bu durumda Avrupa kulüpleri, Brezilyalı oyuncuları ya Brezilya liginin sezon öncesi hazırlıkları sırasında ya da sezonun orta yerinde kadrolarına katıyor. Dolayısıyla Brezilya liginde görev yapan teknik adamların tüm planları bir anda altüst oluyor.
Bu yıl tam 1085 futbolcu ihraç eden Brezilya futbolu, Avrupa futbolunun sebep olduğu 'transfer krizi'ni Rio'daki Uluslararası Futbol Forumu'nda masaya yatırdı. Paranaense Teknik Direktörü Ney Franco sorunu "En çok güvendiğiniz oyuncular bir anda elinizden uçup gidiyor. Üstelik teknik direktör olarak transferden en son sizin haberiniz oluyor. Yöneticiler oyuncunuzu antrenmanın ortasında aldıklarında 'Neler oluyor?' diye soruyorsunuz, 'Satıldı' cevabını veriyorlar" sözleriyle ifade etti. Franco, oyuncuların da her an bir Avrupa kulübüne satılabileceklerini düşünmeleri yüzünden lige odaklanmakta güçlük çektiklerini söyledi.
'Deivid-Robinho gitti, mahvolduk'
Figueirense çalıştırıcısı Alexandre Gallo ise Avrupa futbolunun sömürücü etkisini 2005'te Santos'tan kovulmasına neden olan süreci örnek göstererek anlattı: "O yıl Deivid (Şimdi Fenerbahçe'de oynayan) ve Robinho toplam 46 gol atmışlardı. Sonra birdenbire Deivid Sporting Lizbon'a, Robinho Real Madrid'e gitti, takım dibe vurdu. Yönetim de cezayı bana kesti ve kovuldum."
Gremio'nun başında bulunan Mano Menezes ise 'teknik direktörler üzerindeki Demokles'in kılıcı' diye tarif ettiği 'ani transferler'in olumsuz etkilerini bertaraf edebilmek için en gerçekçi çözüm yol olarak sezonun takvimini Avrupa'daki takvimle paralel hale getirmeyi gösteriyor. (Spor Servisi)