Schalke'yi uzmanından dinleyin

Schalke'yi uzmanından dinleyin
Schalke'yi uzmanından dinleyin
Devler Ligi'nde Galatasaray ile eşleşen Schalke'nin güçlü ve zayıf yanları neler? Bu soruların cevaplarını Bundesliga uzmanı spor yazarlarından Orhan Uluca, radikal.com.tr için değerlendirdi.

ORHAN ULUCA

Radikal.com.tr - Galatasaray muhtemel diğer rakipleri göz önüne aldığımızda çekebilecek en iyi kurayı çekti. Geçtiğimiz hafta sonu ligde üst üste altıncı maçından da üç puan çıkaramayan Schalke bu kötü dönemin faturasını geçmişte ve aslında bugün de oldukça başarılı olmuş teknik direktörüne kesti ve pek çok otoriteye göre bu büyük bir hataydı. Huub Stevens'in gönderilişi sonrası yeniden kaos ortamına dönen Schalke'nin üç ay sonra bugünden daha iyi ya da daha kötü olacağını kestirmek zor. Kısa bir bunalım dönemini yapacağı seçimlerle daha da büyütebilirler ki bu Galatasaray'ın şansını arttırır. Chelsea'den ayrılan Di Matteo'dan Mainz teknik direktörü Thomas Tuchel'e kadar pek çok ismin Schalke için adının geçirildiği bu günlerde Schalke'nin ne kadar iyi bir kura olduğunu söylemek zor. Diğerlerine baktığımızda iyi olduğu tartışılmaz ama "ne kadar iyi" kısmı için beklemekte fayda var. Örnek olması açısından söylüyorum ki Mainz teknik direktörü Thomas Tuchel ile anlaşılmasının sonrasında Galatasaray için işler sandığından çok daha zorlu geçebilir. Almanya içi olmayan herhangi başka bir teknik adam seçimi çok büyük bir risk taşır ki o zaman tahmin edilenden de daha iyi olabilir.

Şunu da hatırlatmakta fayda var: Schalke daha önceden iki kez gruplardan çıkmış ve her seferinde de en zayıf halka olarak görülmüş ve fakat ikisinde de önündeki ilk rakiplerini elemeyi başardı. Geçtiğimiz sezon Valencia'yı elemesinin hemen ardından teknik adam Felix Magath'ı göndermiş ve başa gelen yeni teknik direktör Ralf Rangnick ile beraber İnter'i deplasmanda beş gollü galibiyetle geçerek ilerlemişti. Mirko Slomka zamanı da Porto'yu geçmişlerdi. Bu takım son yıllarda teknik direktör değiştirerek Şampiyonlar Ligi'nde turları geçiyor dersek abartmış olmayız sanırım.

İki yıldan bu yana ligin en iyi hücum eden takımları arasında yer alan Schalke'nin en önemli kusuru savunmasının yetersizliği. Golcüsü Huntelaar'ın sözleşmesini uzattığı haberleri geçildi dün her yerde ama bunun dışında takımın belki de en "etkili" ve durdurulması çok zor silahı Jeferson Farfan ve genç yetenek Lewis Holtby'nin devre arası transfer yapma ihtimali de söz konusu. Schalke'nin nasıl bir takım olduğu üç önemli oyuncusunun sözleşmesini uzatıp uzatmayacağı ve elbette takımın başına geçecek teknik adama göre değişecektir.