'Schengen vizesi' Delgado'dan

Herhangi bir kulübün muhasebecisine sorun, bir sezonun en önemli maçı olarak tereddütsüz dünkü karşılaşmayı gösterecektir. 'Bu maçı unuttuk' dedirtmeyecek bir hesap var ortada.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Herhangi bir kulübün muhasebecisine sorun, bir sezonun en önemli maçı olarak tereddütsüz dünkü karşılaşmayı gösterecektir. 'Bu maçı unuttuk' dedirtmeyecek bir hesap var ortada. Kafadan sımsıcak 5.4 milyon avro, artı pazar payından gelecek olan birkaç milyon dolar daha. Şampiyonların o imtiyazlı ligine katılmanın fiyakasını ise hiç saymıyorum. Peki böylesi bir maç stres yaratmaz mı? Yarattı tabii ki! Özellikle de ilk yarının başındaki o yirmi dakika. İki taraf da bir kaza kurşunu yeriz tehlikesinden sinip siperden bile çıkmadı adeta. Kâğıt üzerindeki diziliş neyse, iki ekip de o şekilde dondu kaldı. Uzun bir bekleyişin ardından siperden kafasını uzatıp ilk yoklama alan Beşiktaş'tı. 19'da Delgado şutladı hafiften. Ardından bir yüklenme daha geldi. Ama belli ki rakip öyle kısa direkt vuruşlarla değil sağlam aparkatlarla devrilecekti. 28'de neredeyse şipşak yapıyordu bunu Kartal. Tello enfes kaçırdı 'Daha Küçük' Serdar'ı, onun şık ortasını Bobo tam köşeye nişanladı. İçeri değil dışarı düştüyse o top, yuvarlak olduğundandır. Yoksa futbolun adaleti adına girerdi içeri.
Zürih henüz kafayı kaldırmamıştı. Değil kaleyi bulan, kaleye doğru tek bir şutları bile yoktu. Ta ki 43'te Chikhaoui, önce sahanın iyilerinden Cisse'yi, sonra da Beşiktaş'ın en iyisi Tello'yu geçip yaptığı vuruşa dek. Neyse ki bu sefer insafı devreye girmişti meşin yuvarlağın. Devre kapanırken akılda kalan el freni çekilmiş, emniyet kemeri takılmış, hava yastığı şişirilmiş defanslardı. Bush'u hatırlatan bu güvenlik duvarlarının sonucu kaçınılmazdı: 0-0.
Beşiktaş'a kara göründü
İkinci yarı da kapalının önündeki 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır' diyen pankarta uygun makamdan açılır zannettik. Yanılmışız. Hücumbotlar demir almıştı. Önce Zürih daha önde oynamaya başladı. Ardından karşılaşmanın en kemiksiz pozisyonu geldi. 52'de Tello'nun nefis kesmesinde, Delgado'nun kafası kalecinin üstüne gitmeyip biraz dümen kırsa çok kolay bir gol gelecekti. Çok değil sadece dört dakika sonra özür diledi Arjantinli. Cisse'nin kaçırdığı Serdar Özkan'ın ortasında bu sefer üç bant bir kafayla golü buldu: 1-0. Çekirge bu sefer üçüncüsünde sıçramıştı işte. Golden sonra Zürih doğal olarak güvenlik seviyesini düşürdü. Oysa o güvenlik duvarını 'hack'lemenin yolunu çoktan bulmuştu Beşiktaş. Aynı gidiş yolu, aynı kafa bu sefer Üzülmez-Delgado kontağından geldi: 2-0. Azıtıp bir tane de 68'de Gökhan'la atıyorlardı. Atamadılar ama yemediler de. 76'daki pozisyonu savuşturduktan sonra zaten kara görünmüştü. Şampiyonlar Ligi konforuna 'hoş kalmıştı' Kara Kartal.
NOT: Çarşı yine sosyal sorumluluk projesi geliştirmişti. Hiroşima'yı da, Nagazaki'yi de unutmamışlar, Hasankeyf sular altında kalmasın diye 'Bozmayın Hasan'ın keyfini' diyorlardı. Fenerbahçe takıntısı dışında keyifleri de yerindeydi zaten. Sinan Engin konusunda ise belli ki 'Enginde yavaş yavaş' zamanıydı.
Sinan Engin: Nobre kadro dışı bırakıldı

 • Karşılaşma sonrası sevinç yaşayan Beşiktaş için en şaşırtıcı gelişme menajer Sinan Engin'in Brezilyalı golcü Nobre'nin kadro dışı bırakıldığını açıklaması oldu. Engin, yaptığı açıklamada teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın maçın son dakikalarında Nobre'yi oyuna almak istediğini, fakat Brezilyalının oyuna girmek istemediğini belirterek, "Beşiktaş için savaşmayan oyuncuya bu takımda yer yok. Nobre kadro dışı bırakılmıştır ve yarından (bugün) itibaren takımdan ayrı PAF takımla çalışacaktır" dedi.
 • Karşılaşma sonrası Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, "İlk devre rakibimiz oyunu riske etmeyince pozisyon bulmakta zorlandık. İkinci yarıda gole ihtiyaçları olduğu için açıldılar ve goller de geldi" dedi. Artık Kayserispor maçına odaklandıklarını belirten Sağlam Devler Ligi'ndeki yeni hedeflerinin gruptan çıkmak olduğunu söyledi.
 • Maçı 30 bine yakın Siyah-Beyazlı taraftar izlerken, 200'e yakın İsviçreli taraftar da kendilerine ayrılan eski açık tribündeki yerlerinden takımlarını destekledi.
 • Çarşı Grubu, gelenek haline getirdiği sosyal içerikli pankartlarına dün de devam etti. Kapalı tribünün ortasında 'Hiroşima ve Nagazaki'yi unutmadık' ve baraj nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf için 'Bırakın Hasan keyfine baksın. Hasankeyf sular altında kalmasın', '30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun' yazılı pankartlar açıldı.

  BEŞİKTAŞ: 2
  Hakan. 7
  S. Kurtuluş. 6
  Gökhan Zan. 7
  İ. Toraman. 7
  İ. Üzülmez. 7
  S. Özkan. 8
  Cisse. 7
  Ricardinho. 6
  (İ. Akın 79). -
  Tello. 7
  Delgado. 8
  (A. Tandoğan 74). 6
  Bobo. 6
  (Batuhan 90). -

  FC ZÜRİH: 0
  Leoni. 6
  Stahel. 6
  (Schönbachler 83). -
  Barmettler. 6
  Tihinen. 5
  Rochat. 5
  Chikhaoui. 6
  Almen Abdi. 5
  Okonkwo. 5
  Schneider. 5
  (Kollar 68). 5
  Rafael. 5
  Eudi De Souza. 6
  (Hassli 67). 5

  GOLLER: Delgado (56, 64)
  SARI KARTLAR: Tello, Ali Tandoğan, Cisse/ Barmettler
  Stat: İnönü - Hakemler: P. Fröjdfeldt, H. Andren, S. Wittberg