Schumacher Monza'da 69. kez güldü

Formula 1'de sezonun bitimine iki yarış kala Monza'da koşulan İtalyan Grand Prix'sinde birincilik Ferrari pilotu Michael Schumacher'in oldu.

MONZA - Formula 1'de sezonun bitimine iki yarış kala Monza'da koşulan İtalyan Grand Prix'sinde birincilik Ferrari pilotu Michael Schumacher'in oldu. Sıralamada turunda birinci olarak yarışı pol pozisyonda ilk sırada başlayan Alman Schumacher, böylece yarışı başladığı gibi bitirdi. Startta heyecan vardı. Yeşil ışıkların yanmasının ardından Juan Pablo Montoya, Schumacher'i geçmek için ısrarlı ataklara soyundu ama Alman pilot bu hamleleri geçiştirmeyi bildi. İlk pit stopun ardından Montoya bir ara birinci sıraya yükseldiyse de kendisinin de pit alanına girmesiyle sıralama tekrar eski konumuna geldi.
Sonuçta Ferrari pilotu Michael Schumacher, İtalya Grand Prix'sinde baştan sona önde götürdüğü yarıştan zaferle ayrılırken BMW Williams pilotu Juan Pablo Montoya ikinci, Ferrari pilotu Rubens Barrichello üçüncü, McLaren-Mercedes pilotu Kimi Raikkonen dördüncü sırada yer aldı. Williams'ın test pilotluğunu yapan ve bu yarışta Ralf Schumacher'in yerine yarışan Marc Gene de yarışı beşinci sırada tamamladı.
21 pilotla start alan Monza'da yedi pilot, finiş göremedi. Çeşitli nedenlerden dolayı yarışı tamamlayamayan isimler şunlar: David Coulthard, Olivier Panis, Jos Verstappen, Jenson Button, Cristiano da Matta, Justin Wilson, Jarno Trulli.
Dünkü sonuçla birlikte bu yıl altıncı kez zafer kazanan Ferrari son birinciliğini Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello ile İngiltere Grand Prix'sinde almıştı. Monza Pisti'nde toplam 53 tur üzerinden yapılan yarışı, saatteki ortalama 247.586 kilometrelik hızıyla 1 saat 14 dakika 19.838 saniyede ilk sırada tamamlayan Michael Schumacher, bu birincilikle, kariyerindeki 69'uncu, Ferrari forması altında ise 50. zaferine imza attı. Yarış sonrası görüşlerini açıklayan Schumacher, dünkü birinciliği kariyerinin en önemli başarılarından biri olarak gösterirken şöyle konuştu: "Bugünkü zaferden dolayı ekipteki herkese teşekkür ediyorum. Takım arkadaşlarıma, teknik personele, hatta temizliği yapan bayana bile." (Spor Servisi)