Schumacher yine kazandı

Michael Schumacher, daha önce dört kez birinci olduğu Katalunya Pisti'nden bir kez daha zaferle ayrıldı ve Formula 1'de iki...

BARCELONA - Michael Schumacher, daha önce dört kez birinci olduğu Katalunya Pisti'nden bir kez daha zaferle ayrıldı ve Formula 1'de iki hafta önce Imola'da kazanarak başlattığı çıkışını İspanya Grand Prix'sinde de sürdürdü.
65 tur üzerinden yapılan toplam 307.323 kilometrelik yarışta Michael Schumacher, saatteki ortalama 196.619 kilometre hıza ulaştı ve mücadeleyi 1 saat, 33 dakika 46.933 saniyede tamamladı. İlk üç sıradaki pilotların üç pit stop yaptığı yarışta en hızlı tur zamanı ise Rubens Barrichello'ya aitti (1.20.143). Geleneksel olarak başarılı olduğu İspanya'da beşinci birinciliğini alan Michael Schumacher, yarışa da pol pozisyonda başlamıştı.
Alonso'nun çıkışı
Son derece hızlı bir pist olan Katalunya'ya, Ferrari'nin yeni modeli F2003 GA ile çıkan Alman pilot, Renault'nun İspanyol sürücüsü Fernando Alonso tarafından bir hayli sıkıştırıldıysa da, tecrübesiyle bu ataklara karşı koymayı başardı ve sürücüler klasmanında liderliğini sürdüren Kimi Raikkonen ile arasındaki farkı 4 puana indirdi. İkinciliği bu yılın yükselen yıldızı Fernando Alonso alırken, bir başka Ferrari pilotu, Rubens Barrichello üçüncü oldu. İspanyol seyircilerin büyük desteğiyle iyi bir yarış çıkaran Alonso, bu sezon topladığı puanlarla Renault takımının üçüncülükte tutunmasında önemli rol oynuyor.
Raikkonen kaza yaptı
McLaren açısından berbat bir hafta sonuydu. Sürücüler klasmanının lideri Finli Kimi Raikkonen, daha kalkışta Pizzonia'ya arkadan vurup yarış dışı kalırken, takımın diğer ismi David Coulthard da ikinci virajda Renault pilotu Jarno Trulli ile çarpıştı. Bu kazalarla McLaren ekibi erken havlu
atarken, Ferrari de önceki yarışlarda oluşan puan farkını kapatmak için önemli bir fırsat yakalamış oldu. Schumi ile Barrichello bu fırsatı iyi kullandılar. Ferari'nin yeni otomobili, Alonso dışındaki rakiplerini büyük bir üstünlük sağlayarak, Katalunya Pisti'ne damgasını vurdu.
Yarışta Williams pilotları Montoya ile Ralf Schumacher dördüncü ve beşinci sıraları alırken, altıncı olan Da Matta, bu sezon Toyota takımına ilk kez puan kazandırdı.
Formula 1'de sezonun altıncı yarışı 18 Mayıs'ta A-1 Pisti'nde yapılacak olan Avusturya Grand Prix'si... (Spor Servisi)