Seçim değil, mahkeme yolu göründü

Aylardır merakla beklenen Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu dün başladı. Beklendiği gibi zaman zaman gerginliklerin yaşandığı kurulda muhalefetin istediği gibi olağanüstü seçim, kurulun gündemine alınmazken buna gerekçe olarak FIFA ve UEFA'nın istekleri gösterildi. Günün sonunda...

ANKARA - Aylardır merakla beklenen Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu dün başladı. Beklendiği gibi zaman zaman gerginliklerin yaşandığı kurulda muhalefetin istediği gibi olağanüstü seçim, kurulun gündemine alınmazken buna gerekçe olarak FIFA ve UEFA'nın istekleri gösterildi. Günün sonunda, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa üzerindeki değişiklik tasarısının Meclis'e gönderilmesine karar verildi. Kurulda yönetim ve muhalefet arasındaki ilk yarış divan kurulu başkanlığı seçiminde yaşandı. Başkan Haluk Ulusoy'un adayı Ata Aksu ile muhalif grubun adayı Ankaraspor delegesi Tanju Güvendiren'in başkanlık yarışında Aksu, oy çokluğuyla başkanlığa seçildi.
Divan Kurulu Başkanı Ata Aksu, muhalif grubun seçim maddesinin gündeme eklenmesiyle ilgili önergesini işleme koymadı. Aksu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, "Önerge kabul edilmiyor mu?" şeklindeki sorusu üzerine, FIFA ve UEFA'nın Futbol Federasyonu'na gönderdiği mektubu hatırlatarak, "FIFA ve UEFA tarafından tanınmayacağı bildirilen bir konuyu gündeme alamıyoruz" dedi.
'Seçimde usulsüzlük var'
Kurula katılan tüm delegelere dağıtılan mektupta, Türkiye'deki siyasi ortamı değerlendiren FIFA ve UEFA'nın Genel Kurul'dan çıkacak, tüm dünyada uygulamaya koydukları standartlarla örtüşmeyen herhangi bir kararı tanımayacakları belirtildi.
Bunun üzerine, genel kurula seçim maddesinin eklenmesiyle ilgili önergeye imza atan 75 delege, salonu terk ederek genel kurula katılmama kararı aldı. Mahkemeye gitmeye hazırlanan muhalif grup, 80 delegenin imzasına karşın, seçim maddesinin oylamaya dahi gerek görülmeden gündeme alınmayacağının açıklanmasının, Futbol Federasyonu Yasası'na ve Anayasa'ya aykırı olduğunu savunarak, "Önerge FIFA ve UEFA talimatlarına aykırı diye gündeme alınmıyorsa, bu durum genel kurulun iptalini gerektirir. Oylama yapılmadan önerge reddedildi. Bu yüzden genel kurul kadük kaldı" dediler. Muhalifler ayrıca Divan Başkanlığı oylamasında da sonucun 126'ya 90 olarak açıklandığını belirterek, "Oyların toplamı 216 yapıyor. Fakat genel kurula katılan delege sayısı 200. Bu durumun sebebi de görevlilere dahi oy kullandırılmış olmasıdır" iddiasında bulundular.
Bu gelişmelerin ardından, 3813 sayılı yasada yapılması öngörülen değişikliklerle ilgili tasarının TBMM'ye götürülmesi için Olağan Mali Genel Kurul'da yönetime yetki verildi. Başkan Haluk Ulusoy, delegelere yaptığı teşekkür konuşmasında, "Verdiğiniz bu kararla tarihe geçtiniz. Kanun TBMM'de kabul edildikten sonra kendi kaderimizi kendimiz tayin edeceğiz. İleride toplayacağımız Futbol Şûrası ile daha da kenetleneceğiz" dedi.
Hiçbir zaman Türk futbolunun mahkeme kapılarında sürünmesini istemediğini belirten Ulusoy, şöyle konuştu: "Futbol Federasyonu'na güven devam ediyor. Bu güven devam ettiği sürece de biz görevimizdeyiz. Bugüne kadar mahkemelere gittiler. Devletimizin hukuku federasyonumuzun haklı olduğunu gösterdi. Mahkemeye giderlerse yapacak bir şey yok. Biz de kendimizi savunuruz."
Yasada neler değişiyor?
Dün alınan kararla, 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yasa'da yapılması öngörülen değişikliklerle ilgili tasarının TBMM'ye götürülmesi için Futbol Federasyonu yönetimine yetki verildi. Değişikliklerin arasında başkanlık dönemi sınırlandırılmasının kaldırılması, spordan sorumlu bakanın federasyonu olağanüstü genel kurula çağırma yetkisinin alınması, Tahkim Kurulu yapısının değiştirilmesi ve maddi konularla ilgili sorunların federasyon dışındaki bir kurul tarafından çözülmesi yer alıyor.
(Spor Servisi, aa)