Sefa: Bize karşı bir oluşum var

Normal şartlar altında geride kalan haftada en çok konuşulan olaylardan birisinin Fenerbahçe tribününde yaşananlar olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Öyle ya...

İSTANBUL - Normal şartlar altında geride kalan haftada en çok konuşulan olaylardan birisinin Fenerbahçe tribününde yaşananlar olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Öyle ya... AZ maçında bıçaklananlar olmuş, silahla tribünden ateş edildiği iddiaları ortaya atılmış... Fakat maalesef gerek kulüp, gerek Emniyet olaya ilişkin sessizliklerini korudular. UEFA gözlemcisinin olaylara raporunda yer vermemesi spor basınının önemli bir kısmı tarafından bir bayram havasıyla karşılandı, kurumlar olası cezanın önüne geçmek adına sessizliğe büründü.
Bu sessizliği bozan olayların yaşandığı 'Migros kale arkası' olarak bilinen tribüne hâkim Genç Fenerbahçeliler (GFB) grubunun lideri Sefa (Nihat Özpolat) oldu. Olayların yaşandığı gün Aziz Yıldırım'a muhalefet eden GFB ile Yıldırım'ı destekleyen Esenler Grubu'nun birbirine girdiği iddia ediliyordu. Yine iddialara göre normal şartlar altında diğer kale arkasında yer alması gereken Esenler Grubu, Aziz Yıldırım tarafından GFB'nin yer aldığı tribüne yerleştirilmişti.
'Esenler diye bir grup yok'
Amigo Sefa, AZ maçında ne olduğunu kendilerinin de anlamadığını söylüyor. "Bir anda bıçaklarla saldırıldı" diyen Sefa yaşananları şöyle dile getiriyor: "Kabus gibiydi. Fenerbahçe taraftarı birbirine girdi. Bizim için kamuoyunda gündem değişti." Esenler Grubu diye bir grup olmadığını iddia eden Sefa, üstü kapalı bir şekilde kendilerine saldıranların birtakım kişilerden destek aldığını öne sürüyor: "İnsanların bize olan sevgisini bitirmeye çalışıyorlar. Esenler Grubu diye bir şey yok. Bunlar bize karşı bir oluşum. Esenler Derneği var ama onlarla ilişkilerimiz iyi. Bu insanlar, bazı kesimlerden aldıkları destekle bize karşı bir oluşum içindeler. Madem taraftar grubular, niye Telsim tribününe girmiyorlar. Bunda art niyet aramak lazım."
Sefa, gerekirse Genç Fenerbahçeliler Derneği ve grubunu lağvedebileceklerini de söylüyor. "Akan kan herkese sıçrıyor. Vicdan azabı var, vebal var. Bir kardeşimizin kanı 100 kupadan daha değerli" diyen tribün lideri, başkan Aziz Yıldırım'la arasının kötü olduğu hatırlatıldığında şunları söylüyor: "Başkanla aramız iyiydi ama bazı insanlar başkana bizi kötülüyor ve prim yapıyorlar. Bir ay önce başkanla görüştüm. Olay çıkmasın falan dedi. Birlik beraberlik mesajı verdi." Sefa, tribün gruplarının hepsine kulüplerden destek verilmesine karşın kendilerinin herhangi bir destek görmediğini belirterek yönetimle aralarının iyi olmadığını da ifade etmiş oluyor.
AZ maçında tribünde bulunan Üniversiteli Genç Fenerbahçeliler Başkanı Berkin Celayir yaşananların canlı tanığı. Kendilerinin mağdur edildiğini savunan Celayir olayları şu şekilde dile getiriyor: "Maç başladıktan sonra omuz omuza tezahürata başlıyoruz. Maç başladı ve bize bıçaklarla saldırdılar. 14 Şubat Sevgililer Günü olduğu için tribünde erkekli kızlı gruplar vardı. Şiddet bitti diye düşündük. Tribüne bayanları da getirmiştik. Bıçakların çekilmesiyle ürktük, geriye çekildik. Daha sonra Sefa ağabeye haber verdik. Dışarıdaydı. Kendisi tribüne gelip bizleri dışarı çıkardı." (dha, Radikal)