Selçuk Yula hayatını kaybetti

Selçuk Yula hayatını kaybetti
Selçuk Yula hayatını kaybetti
Fenerbahçe'nin efsane isimlerinden eski milli futbolcu Selçuk Yula hayatını kaybetti. Futbolculuk hayatının sonunda ezeli rakip G.Saray'ın da formasını giyen Yula, sarı-lacivertlilerin 1983'teki unutulmaz 'Bourdeux Zaferi'nin de mimarıydı.

Fenerbahçeli eski Milli Futbolcu Selçuk Yula hayatını kaybetti. Yula'nın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği öğrenidi. 53 yaşında vefat eden Selçuk Yula, spor yorumculuğu yapıyordu.

Yula'nın ölümüyle ilgili hastaneden de bir açıklama yapılarak "Sabah 06.30'da solunum sıkıntısıyla acil servise getirilen sayın Yula, tüm yeniden canlandırma işlemlerine yanıt vermemiş ve saat 07.20'de hayatını kaybetmiştir" denildi.

TİYATROCU ALİ ERKAZAN: DÜN BENİM EVDE RAHATSIZLANDI
Ölüm haberi üzerine hastaneye gelen tiyatro oyuncusu Ali Erkazan, ünlü futbolcunun dün rahatsızlanarak kendi evine geldiğini ancak hastaneye gitmek istemediğini söyledi.

Selçuk Yula’nın ölümüne ilişkin açıklama yapan Ali Erkazan, “Selçuk Yula çok iyi bir dostumdu.” dedi. Dün dışarda rahatsızlandığı için kendi evine geldiğini anlatan Erkazan şunları söyledi: “Çok büyük bir dostluğumuz var. Dışarda rahatsız olmuş bana geldi kızıyla. Evde kusturduk toparladı. Hastaneye götüreyim dedim istemedi. Sonra taksiye bindi gitti. Sanırım dün evdeki kusması bunun bir işaretiydi. Hastaneye götürmek isteyince, ‘Ben bir hafta önce baktırdım kalbimde bir şey yok’ dedi. Çok inatçıydı.”

Fenerbahçe eski İdari Manejeri Volkan Ballı da "Dostumuzu kardeşimizi kaybettik. Her şeyden önemlisi çok iyi bir insanı kaybettik. Kalp krizi deniyor. Biz çok üzüntülüyüz, gerçekten şoktayız." şeklinde konuştu.

Selçuk Yula kimdir?
8 Kasım 1959 tarihinde, Ankara 'da dünyaya gelen Yula, futbolculuk kariyerine, Şekerspor'da başladı.

Transfer olduğu Fenerbahçe'de golcülüğü ve penaltı atışları ile tanınan Yula, takımda oynarken, 1981 - 1982 sezonunda kaydettiği 16 golle, 1982 - 1983 sezonunda da attığı 19 golle, Gol Kralı oldu.

1979 – 1986 seneleri arasında, Fenerbahçe forması altında, 134 gol atan Yula, 1986’da, Almanya'nın, Blau Weiss 90 Berlin takımına geçti. Berlin’de bir sezon geçiren Yula, daha sonra Türkiye ’ye dönerek, Sarıyer forması giydi.

19 Temmuz 1991’de Galatasaray 'la, 2 yıllık mukavele imzalayan ve 31 Mayıs 1993'e kadar, sarı-kırmızılı formayı giyen Yula, 21 kez oynadığı Milli Takım'da, 3 kez kaptanlık yaptı.

Selçuk Yula, futbolculuk hayatını noktaladıktan sonra çeşitli gazetelerde ve televizyon kanallarında, futbol yorumculuğuna başladı.

 


Selçuk Yula'nın önceki gün Fotomaç gazetesinde yer alan son yazısı şöyle:

Otokontrol


Salzburg, sponsorunun da büyük katkılarıyla çok para harcayıp son şampiyonluğu kaybettiği rakibini 5 golle yenecek kadar iyi bir kadro kurdu.
Oradaki yazarlarla da konuştuk asıl hedefleri Avrupa.
Yalnız bu kadro iki lig maçında 10 gol atınca ancak bizim ilgimizi çekebildi.
Ligleri başlamış, son derece hazır bir Salzburg'a karşı daha yüzde 50-60 dolaylarında F.Bahçe'nin aldığı 1-1'lik skor çok iyi bir skor.
Ortaya etkili bir futbol konulamadı.
Doğru ama doğru olan başka bir konu da Cristian ve Sow'un oyuna girmesiyle son 15 dakika tek kale oynanması.
Demek ki Kadıköy'de yapılacak maç ortaya çıkıyor.
Rakibi sahasında bastırarak, kaleye direkt oynamak ve bu tür futbolcuları tercih etmek. Gerisi kendiliğinden gelecektir.
F.Bahçe zamana oynuyor, her geçen gün daha iyi duruma geleceği ortada.
Şu tur hayırlısıyla geçilsin sonraki turlarda işler daha kolay olacak.

* * *
Maç bitti, adamların ağlamaları bitmedi.
90+4'te yenilen gol her insanın canını acıtır.
Bu yüzden bir şey diyemem ama yeter artık yahu. Her gün her gün de olmaz ki!
Penaltı net, hiçbir itiraza yer vermiyor.
Ne yapacaktı hakem?
Yok hakemi ısırmak istiyorlarmış da yok lehlerine verilen kararlara şaşırmışlar da... Önümüzde bir maç daha var kardeşim, her şey bitmedi.
Onların yerinde olsam her gün salya sümük ağlayacağıma Fenerbahçe gibi çıkıp sahada konuşmayı tercih ederim. Aksi halde salı günü arkadaşlar sahaya çıkarken hepsine birer emzik vermek için sponsor aramaya başlamak gerekecek.

* * *
Son söz de taraftara. Avusturya'da mükemmeldiniz. Hepinize helal olsun. 90 dakika durmadan yaptığınız tezahürat bir yana cezalık bir şey yapmamanız bir yana.
İki gün sonra 55 bin kişiye kapalı gişe oynanacak bu oyunda sizlerin rolü gene çok büyük.
Aman otokontrolü elden kaçırmayın.
Hem kendinize hem yanınızdakilere mukayyet olun.
Önümüzde daha oynanacak o kadar çok maç var ki! Sahada kazanılanlar dışarıda saçma sapan şekilde kaybedilmesin.