Sen ağlama dayanamam...

Sen ağlama dayanamam...
Sen ağlama dayanamam...
Fenerbahçe'nin Brezilyalı yıldızı Alex de Souza'nın heykeli sonunda dikildi. Açılışa Aykut Kocaman da katılırken törende Sambacı gözyaşlarını tutamadı.
Haber: METİN AKTAŞOĞLU - metin.aktasoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Spor gündeminde Alex de Souza’nın efsane olup olmadığı tartışıladursun, Fenerbahçe taraftarı kararını uzun zaman önce verdi. Eylül 2009’da Alex’in, ölümünden önce Lefter’i ziyareti, taraftarlarca ‘heykeli dikilecek adam’ şeklinde nitelenmiş ve bu söz fikre, daha sonra da eyleme dönüşmüştü. Fenerbahçe taraftar gruplarından Fenerbahçeliler Derneği, Cefakar Kanaryalar, 1907 ÜNİFEB ve Vamos Bien’in bir araya gelerek ortaya attıkları fikre daha sonra Sarı-Lacivertli taraftarların iştirakiyle tamamlanan Alex de Souza heykeli nihayet dün açıldı.

Başkan Yıldırım katılmadı
Normal şartlarda 19 Temmuz 2011 günü dikilmesi planlanan, hatta kaidesi o günlerden beri yerinde hazır bulunan heykelin açılışı, Türk futbolunu ve Fenerbahçe’yi sarsan ‘3 Temmuz süreci’ sonrası anormale dönen ortamın tekrar eski ‘seyri’ni bulması beklenince bu tarihe ötelendi. Bekleyişin sona ermesinde tartışmalar mı, yoksa Alex de Souza’nın doğum tarihi mi etkili oldu bilinmez ama sonuçta Fenerbahçe tarihinin, hatta kimilerine göre Türk futbol tarihinin en başarılı yabancı oyuncusu Alex, düzenlenen görkemli bir törenle Kuşdili Parkı’nda, Lefter’in yanındaki yerini aldı. Hem de 35. doğum yıldönümünün ertesi gününde...
Bazı taraftarların bir gece önceden stat ve Yoğurtçu Parkı çevresinde sabahladığı, aşırı sıcak havaya rağmen binlerin buluştuğu açılışa Alex de Souza ve ailesinin yanı sıra, Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Kulüp Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, yönetim kurulundan Ömer Temelli de katıldı. Başkan Aziz Yıldırım törene katılmazken, heykelin üzerindeki örtü kaldırılmadan önce bir konuşma yapan Alex bu esnada duygulandı ve gözyaşlarına engel olamadı.
Alex’in başta eşi Daianne olmak üzere taraftarları da duygulandıran konuşması, sık sık “Büyük kaptan bizi bırakma” tezahüratlarıyla kesildi.
Heykelinin dikilmesi gündeme geldiği günden bu yana “Ben bunu hak edecek ne yaptım?” diyen Alex bu sözünü dün yeniden tekrarladı. “Kendimi hiç kimseden büyük görmüyorum. Bu kulübün, bu tarihin ufacık bir parçasıyım” şeklinde konuşan kaptan, Christoph Daum’dan başlayıp Aykut Kocaman’a kadar çalıştığı bütün teknik direktörlere, kendisini Fenerbahçe’ye getiren dönemin Asbaşkanı Hakan Bilal Kutlualp’e, Başkanı Aziz Yıldırım’a, birlikte forma giydiği yerli yabancı tüm futbolculara ve son olarak da taraftarlara teşekkürlerini sundu.

Maliyet taraftardan
Konuşmaların ardından Fenerbahçe taraftarı olan heykeltıraş Aşan Akın’ın yaptığı ve 40 bin liralık maliyeti taraftarlarca karşılanan heykel geri sayımla açıldı. Alkışlar, yakılan meşaleler ve ‘I love you Alex’ tezahüratlarıyla sona eren törenin ardından stada yürüyen Alex de Souza ve ailesini yüzlerce Fenerbahçe taraftarı takip etti.

3 metrelik Alex
Heykele dair bilgi verecek olursak, 80 santimlik kaidesiyle beraber Sambacının heykeli 3 metreyi buluyor. Yoğurtçu Parkı’nın karşısında Kuşdili Parkı’nda hemen Lefter Küçükandonyadis’in heykelinin çaprazına konan heykelin bir tarafında Alex ve kariyeriyle ilgili bilgiler, diğer tarafında oyuncunun taraftara yönelik sözleri, bir bölümünde de heykelin yapımına katkı verenlerin isimleri bulunuyor. Bronzdan yapılan heykelde Alex, bir golün ardından sevinç yaşarken görülüyor.