Şen oldu Halep şehri

Seyirciler iki takımı da coşkuyla destekledi.


Halep Olimpiyat Stadı El İttihad-Fenerbahçe maçıyla açılınca tıklım tıklım doldu. Suriye lideri Esad ile Başbakan Erdoğan'ın da izlediği karşılaşma 2-2 bitti.

HALEP - Halep şehri, 24 yıldır beklediği Uluslararası Halep Olimpiyat Stadı'na dün tarihi bir günün ardından kavuştu. 1.5 milyar dolar harcanarak hizmete açılan stadın onur konuğunun Fenerbahçe olması çevre illerden birçok insanın Halep'e akın etmesine neden oldu. Çevre iller sadece Suriye topraklarıyla sınırlı değildi.
Maçı izlemek üzere Kilis'ten de 434 futbolsever Suriye'ye geldi. Otobüslerle Halep şehrine doğru yola çıkan taraftarların Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçişlerinde eksik belge nedeniyle sıkıntı yaşandı. Hatay Valisi Ahmet Kayhan ve Suriyeli yetkililerin çabalarıyla sorunlar halloldu. Yaşanan bu olay, bayram günlerinde sınır kapılarında meydana gelen görüntüleri hatırlattı.
Stat yaklaşık üç saat önce dolarken açılışa sahitlik eden sadece 75 bin 'şanslı' vardı. Yaklaşık 25 bin kişi stat dışında kalırken bu insanların yarattığı izdiham maçın başlama saatini sarkıttı. Aşırı izdiham nedeniyle iki giriş kapısı da kırıldı. Kalabalığı dağıtmak için itfaiye araçları su püskürtürken, güvenlik güçleri de zor kullandı.
Erdoğan'a kırmızı-beyaz atkı
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, güvenlik nedeniyle 'mabed'e geç gelince programda büyük değişiklik oldu ve maç 19.45 yerine 22.15'te başladı. Beşar Esad ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışı, sembolik futbol toplarıyla yaptılar. Bu ikili beraberindekilerle birlikte protokoldeki yerlerini alıp tribünleri selamladı.
Maç öncesinde stadın açılışını kutlamak üzere havai fişek gösterileri ve çeşitli dans şovları düzenlendi. Şeref tribününde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, hem Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a üzerlerinde isimlerinin yazılı olduğu Sarı-Lacivertli ekibin 100. yıl formalarından hediye etti.
İki takım oyuncuları da başlama vuruşundan önce protokol tribününe çıkarak devlet adamlarıyla tokalaştı. El İttihad takımı kaptanı Tayyip Erdoğan'a Kırmızı-Beyazlı takımın kaşkolunu taktı. Maçın başındaki golleri tüm protokol ayakta alkışladı.
Bu arada Fenerbahçe dünkü mücadeleyle birlikte Suriye topraklarındaki dördüncü maçına çıktı. Sarı-Kanaryalar, bundan tam 56 yıl önce ilk maçını Suriye Karması'na karşı yapmış ve 6-2'lik skorla gülen taraf olmuştu. (Spor Servisi)