Şenez Erzik ile Fenerbahçe kapıştı!

Şenez Erzik ile Fenerbahçe kapıştı!
Şenez Erzik ile Fenerbahçe kapıştı!
Fenerbahçe cephesinin eleştirdiği UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, eleştirilere yanıt verirken, CAS davasının geri çekilmesi konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı ve Fenerbahçeli yöneticileri istifaya davet etti. Fenerbahçe'den yanıt geldi: Şenez Erzik'in istifasına yönelik talebimizi bugün ısrarla yinelediğimizi belirtmek isteriz

Sarı-lacivertlilerin, “Utanmadan UEFA’da resmini koyuyorsun” sözleriyle istifaya davet ettiği UEFA Asbaşkanı Erzik, “Allah’a şükür ben utanılacak bir şey yapmadım. Ama utanması ve istifa etmesi gereken birileri varsa onlar da Fenerbahçe ’yi ve Türkiye ’yi bu duruma düşürenlerdir” dedi.

Ebru Köksal'dan Fenerbahçe'ye yanıt


Fenerbahçe’nin son çıkışı ve aylardır gündemden düşmeyen CAS pazarlığı konusunda Sporx'e sessizliğini bozan Erzik, “ Bugün UEFA’nın yönetiminde ve kurullarında çeşitli ülkelerden insanlar var. Kimse kendi ülkesi için orda bir şey yapamaz. Mesela Tahkim Kurulu’nda Levent Bıçakçı vardı. Levent bey bu davanın kenarından köşesinden geçemez. Biz Türküz ya ama bu söylemler nereden kaynaklandı onu anlamadım. UEFA’nın girişindeki duvarına o fotoğrafı oraya ben mi koydum? Bizi seçenler koydu. 53 ülke seçti beni. Ve yeni değil bu, 30 senedir oradayım. Niye bana saldırıyorlar? Hiç anlamadım. Polemiğe girmem ama verilecek bir cevabım var o da, benim için utanma lafını kullandıkları için, ben utanılacak durumda değilim utanılacak bir durumum yok Allah’a şükür. Utanması veya istifa etmesi gereken birileri varsa o da Fenerbahçe’nin ve Türkiye’nin başına bu işi açanlardır. Ben değilim. Bakın Türk futbolu da demiyorum, Türkiye’nin diyorum” ifadelerini kullandı.

UEFA'dan yaptırım yokmuş!


UEFA Asbaşkanı Erzik, davanın geri çekilmesinden bu yana üzerinde bir çok pazarlık iddiasının gündeme geldiği CAS olayıyla ilgili, “Bu iddiaları da anlamış değilim. Bu konuda iddia edilenler doğru değil. Pazarlık ve bir dayatma asla olmadı. Fenerbahçe, CAS davasını kulübünün menfaatleri doğrultusunda çekmiştir. Şimdi bu dayatma ve pazarlık lafını kullananlara soruyorum; Şayet Fenerbahçe bu davayı geri çekmeseydi Avrupa kupalarına katılabilir miydi? Fenerbahçe, geçen sene Avrupa kupalarından kazandığı o paraları nasıl kazandı? CAS davasını çekmeseydi Benfica ile yarı final oynayabilir miydi? Fenerbahçe, geçen yıl kupaya nasıl gitti? Çıkıp bunun cevabını versinler. Ben şeytanlık düşünmüyorum namuslu düşünüyorum, ahlaklı düşünüyorum. Fenerbahçe o davayı kendi menfaati, kulübün menfaati için çekmiştir” dedi.

Erzik, bu konuda Platini ve kendisinden dayatma geldiği ve pazarlık yapıldığı iddialarına da, “Benim dayatma hakkım yok. Sayın Platini de dayatma yapmadı. CAS konusunda asla pazarlık yapılmadı. Bir de kalkıp benim için utanmadan, istifadan bahsediyorlar. Ben neye utanacağım ya. Benim hayatta utanılacak bir şeyim yok. utanacak veya istifa edecek olan ben değilim. Eğer böyle birileri varsa Fenerbahçe’yi ve Türkiye’yi bu duruma düşürenlerdir” cevabını vererek sözlerini noktaladı.

TFF'den UEFA'ya: Kararlarımızın arkasındayız

BİR AÇIKLAMA DA FENERBAHÇE'DEN

Fenerbahçe, Erzik'in bu sözlerinden sonra bir 'Zorumlu açıklama' başlığıyla açıklama daha yayımladı. Açıklama şöyle: Öncelikle, kamuoyunun tamamına da duyurduğumuz, Şenes Erzik’in istifasına yönelik talebimizi bugün ısrarla yinelediğimizi belirtmek isteriz.

Fenerbahçe Spor Kulübü özelinde Türk kulüplerinin hukuki linçlerine seyirci kalanların serzenişte bulunma ve vatan millet edebiyatı yapma hakkı yoktur.

Savunmaları alınmaksızın haklarındaki iddialarla karar verilen kulüplerin ve isimleri geçmediği müsabakalardan dahi ceza alan Türk spor adamlarının arkasında duramayanların bulundukları yer, kulübümüzün ve Türkiye’nin çok uzağındadır.

UEFA ve UEFA yetkililerinin menfaatlerini korumak, bu kişi ve kurumlar hakkında açılan davaları geri çektirmek için canhıraş bir şekilde çaba gösterenlerin, Türkiye ve Fenerbahçe Spor Kulübü menfaatleri içerikli söylemlerde bulunmaya hakkı yoktur, olamaz.

Bunca kalabalık söylem içerisinde, CAS davasının hangi gerekçeyle geri çektirildiği ya da Sayın Platini hakkında açılan davalardan vazgeçilmesi için kim ve kimlerin alelacele aracı olduğu hususu da derhal cevaplanması gereken sorulardandır.

Kaldı ki Fenerbahçe’nin CAS davasını çekmesi sonucunda sadece 1 yıl kupalara gitmeyerek müteakip yıllarda organizasyona katılma hakkı kazandığını söylemek ise yetersiz ve bilgisizlikten de öte, kötü niyet ve aymazlıktır.

Zira itirazımıza konu olan, kulübümüze uygulanan idari yaptırımın süresi, 2012 UEFA Şampiyonlar Ligi talimatının 2.05 maddesi uyarınca belirlendiği üzere 1 yıldır. Kaldı ki Sayın Erzik’in o tarihlerde dahi Fenerbahçe’ye 1 yılın üzerinde katılmama cezası verileceğini nereden ve ne zamandır bildiğini sormak Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nun bir diğer görevidir."