Şenol Güneş'ten 3 Temmuz eleştirisi

Şenol Güneş'ten 3 Temmuz eleştirisi
Şenol Güneş'ten 3 Temmuz eleştirisi
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3 Temmuz şike süreci ile ilgili aldığı beraat kararları hakkında, "Karar belki de iki sene sonra yine değişecek. O zaman burada adaletten bahsedemeyiz. Hukukta belirsizlik olmaz" dedi.

İSTANBUL  - Ümraniye Nevzat Demir Tesislerinde Beşiktaş 'ı takip eden basın mensupları ile sohbet yemeğinde bir araya gelen teknik direktör Şenol Güneş, gündeme dair açıklamalarda da bulundu.

Deneyimli çalıştırıcı, 3 Temmuz sürecinde oynanmayan TFF Süper Kupa finalinin yeniden gündeme gelmesine ilişkin soruya, "o döneme hiç girmek istemiyorum. Hukuk, adamlara göre yer değiştiryorsa burada hukuk yoktur zaten.O zaman bir karar verildi ve 'bu karar doğru' denildi. Şimdi başka bir karar verildi, bu sefer de 'bu karar doğru' deniliyor. Belki iki sene sonra yine değişecek. O zaman burada adaletten bahsedemeyiz. Hukukta belirsizlik olmaz. Bir yerde bir cinayet varsa katil vardır, ölü vardır. Burada gereğinin yapılması gerekir, ölünün yerden kaldırılması gerekir. Hukuken aklanmış olabilirler ama bunun vicdanen yanıtı yok. Eğer ortada bir suç varsa, yargılama sportif mahkemede yapılmalı. Hukuki mahkemede yargılanmasını doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Futbolculuk dönemindeki en büyük sorunun güven sorunu olduğunu belirten Güneş, aynı dönemde oynadığı Fatih Terim, Mustafa Denizli, Rasim Kara gibi oyuncuların teknik direktörlüğe geçince ilk işlerinin futbolculara güven sorununu aşmada yardım etmek olduğunu açıkladı.

Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye tarihi çağrı!

"KÖTÜ BAŞLAYIP İYİ BİTİRDİĞİMİZ BİR TURNUVA OLDU"

" Türkiye için önemli bir sonuçtu ve güzel bir sonuç oldu.Milli Takımda oynayan oyuncuları, teknik direktörü, çalışanları,destekleyen taraftarları hepsini tebrik ediyorum. Kötü başlayıp iyi bitirdiğimiz bir turnuva oldu.Çok ilginç maçlar oldu ve lehimize olması gereken sonuçların hepsi oldu ama güzel oldu.Fakat bir gerçek var ki Milli Takımımız son maçlarda zaten çok iyi oynadı ve bu maçları hak etti. Bizim o turnuvada olmamız gerekiyordu.Böyle bir sonuçla bittiği için mutluyuz tabiki.Özellikle böyle bir sonuca çok ihtiyacımızın dönemde alınan bu galibiyet her şeyiyle güzeldi.Fransa'da olmamız ülkemiz için çok önemli,özellikle tanıtımımız açısından çok önemli diye düşünüyorum."

"MİLLİ TAKIM'IN ZOR DÖNEMİNDEKİ SÜREÇ ÇOK İYİ YÖNETİLDİ"

"Milli Takım bu süreçte çok ilginç şeyler yaşadı ve bana göre de süreç iyi yönetildi.Özellikle Gökhan Töre-Hakan Çalhanoğlu ve Ömer arasındaki olay çok konuşuldu.Gökhan Töre çok iyi bir çocuk.Yaptıkları elbette ki bir hataydı.Ve burada bir ana babanın çocuğunu yetiştirmesi gibi davranmalıyız. Yani bu çocuklar bu hareketleri yaptılar diye bir anne baba çocuğunu silip atar mı.Bir dönme alınmadılar Milli Takıma ve şimdi yeniden bir arada oynuyorlar.Demek ki buradaki süreç iyi yönetilmiş."

"GÖKHAN TÖRE KIRMIZI KARTTAN DOLAYI ÇOK ÜZGÜNDÜ"

"Gökhan Töre'nin kırmızı kartını kendisiyle çok konuşmadı.Zaten çok çok üzgündü.Yaptığı kırmızı kartlık hareket büyük bir hataydı ama hatalar hep olur,kaleci de yanlış gol yiyebiliyor.Önemli olan bu hataların sık sık yapılmamasıdır.Eğer aynı oyuncu bemzer hataları sık sık yapıyorsa olumsuz yönde değerlendirilir ve ona göre tedbir alınır.Gökhan'ın pozisyon hatası vardı,pozisyonu kaybetti ve hamle hatası yaptı.Zaten bu hareketten dolayı da inanılmaz derecede üzgündü o yüzden çok fazla üstüne gitmedik aksine destek olduk."

"MİLLİ TAKIM'IN GÜVEN SORUNU KALMADI"

"Bizim oyunculuk dönemimizdeki en büyük sorunumuz güven sorunuydu.Fatih,Rasim,ben,Cemil,Alparslan,Mustafa ve bir çok isim çok iyi oyunculardık iyi oynuyorduk ama bir araya gelince ortaya çıkan güven sorununu aşamıyorduk.Bunlar bize çok büyük tecrübeler oldu.Ve teknik direktörlüğe geçince de oyunculara ilk olarak bu güven sorununu aşmayı öğretmeye çalıştık hep.Ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum."

"BÜTÜN ELEŞTİRİLER FATİH TERİM'E YAPILDI BU YAPILMAMALIYDI"

"Fatih hoca ile hem oyunculuk dönemimizde hem teknik direktörlük dönemimizde üç aşşağı beş yukarı aynı düşünce tarzındaydık.Burada önmeli olan bir olay var.Hep Fatih Terim eleştirildi.Ama oyuncuları Milli Takıma hazırlama da diğer teknik direktörlerde sorumludur.Ben sorumluyum Hamza hoca ve Pereirra'da sorumlu.Her şeyden sadece Mili Takım hocası sorumlu tutulamaz.Oyuncular bu dönmede takımlarında iyi hazrılandılar formları yükseldi ve başarı geldi.Ama başarısız olunan dönemde de sorumluluk Milli takım hocasında olduğu gibi takım hocalarında da olur.Milli Takımdayken bu tarz eleştiriler zamanında bana çok yapıldı Fatih'e de yapılıyor,yapılmamalı."

"ÜLKESİNİ TEMSİL EDEN ADAM AMATÖR OLMALI"

"Devşirme oyuncuya karşıyım. Zamanında bende Mustafa İzzet'i almıştım ama o biraz farklıydı. Ülkesini temsil eden adam amatör olmalı. 50-60 milyona Euro'ya alıp milli takım için Arjantin'e gidiyor futbolcu. Oyuncuyu kulüp parasını vererek alıyor, yetişiriyor, milli takım oynatıyor. O oyuncu kulübün futbolcusudur. Milli takımlar kulüplerin profesyonel oyuncularını alıyor. Futbolcu 15 gün 1 ay takımdan uzaklaşıyor. Örneğin 1,5 milyona alıyorsun futbolcuyu o zaman 500 binini onlar ödesin. Milli takımda oynayan futbolcuların parasal karşılığı kulüplere verilebilir."

"ÇOK İYİ GÖSTERİLİYORUZ AMA SADECE 2 PUAN ÖNDEYİZ"

"Takımda bir sıkıntımız yok,sakatlığımız yok.Önümüzdeki süreç ileride ne yapacağımız açısından bize bir fikir verecektir.4 lig 2 Uefa maçımız var.Buradan alacağımız sonuçlar önümüzü görmemizi sağlayacak.İyi gösteriliyoruz ama baktığınız zaman sadece 2 puan öndeyiz.Fenerbahçe ve Galatasaray çok iyi takımlar.Tarbzonspor son maçları kaybetse de düzelecektir ve bursaspor'da çok iyi bir kadroya sahip mutlaka iyi bir ivme yakalayacaktır."

"FRANCO SANKİ BİZİM OYUNCUMUZ GİBİ DEĞİL"

"Mustafa Pektemek'i düşünmüyor değilim. Düşünmesem idman çıkarmam. Zamanı gelince oynayacak. Oynamayan oyuncular iyi çalışıyor. Miloseviç çok iyiye gidiyor ama Pedro Franco sanki bizim oyuncumuz değil gibi duruyor. Pozisyon alması kafa topları iyi ama geri dönüşleri, çabuk oyuncular karşısındaki durumları istediğimiz gibi değil. Stopere bir oyuncu baktığımız gerçektir."

"FUTBOLCULARA ÜMRANİYE'DE YAŞAM ALANI YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Şenol Güneş, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ni futbolcuların bir yaşam alanı haline getirmek için uğraştıklarını ve tesiste futbolculara ait alanlara girmediğini söyledi.

Buna hakkı olduğunu ama kullanmadığını vurgulayan Güneş, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın 'Ben başkanım her yere girerim' dediğini hatırlatarak, "Aziz bey doğru söylüyor kendisine destek veriyorum. Bizim başkanımız da her yere girebilir, ben de girebilirim. Böyle bir hakkımız var ama burada farklı bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Futbolcular burada aileleri ile vakit geçirebilmeli ve bunu yaparken bizden rahatsız olmamalı. Bu yüzden ben onların yaşam alanlarına girmiyorum" ifadelerini kullandı. Ali DANAŞ (DHA)

Serdal Adalı: Nihayet sona erdi