'Serbestçiler' dünya ikincisi

Türkiye, Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromende yaşadığı fiyaskoyu serbestte telafi etti. 2006'da dünyanın zirvesine çıktığı grekoromeni bu kez madalyasız tamamlayan Ay-Yıldızlılar...

BAKÜ - Türkiye, Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromende yaşadığı fiyaskoyu serbestte telafi etti. 2006'da dünyanın zirvesine çıktığı grekoromeni bu kez madalyasız tamamlayan Ay-Yıldızlılar, serbest stilde dünya ikinciliğini elde ederek ağır eleştirileri biraz olsun hafifletti. Serbestteki tek madalyasını 66 kiloda Ramazan Şahin'in altınıyla alan, diğer beş kategoride ise (55, 60, 84, 96 ve 120 kilo) bronz madalya maçlarını kaybeden milli takım, 68 puanla dünya şampiyonluğu kazanan Rusya'nın ardından 40 puanla ikinciliği elde etti. Türkiye böylece serbest stilde 1989'dan bu yana ilk kez yurtdışında düzenlenen bir Dünya Şampiyonası'nda kürsüye çıkmayı başardı. Serbest Güreş Milli Takımı, Türkiye'deki şampiyonalarda ise 1994'te İstanbul'da şampiyonluğa ve 1999'da Ankara'da dünya üçüncülüğüne ulaşmıştı.
Türkiye'nin Bakü'deki 'altın adam'ı Ramazan Şahin, 'şampiyonanın en teknik güreşçisi' ödülüne layık görülürken milli takımın antrenörü Adem Bereket de 1 Aralık'ta Moskova'da düzenlenecek özel turnuvada Dünya Karması'nın antrenörlüğünü üstlenme onuruna erişti. (Spor Servisi)