'Şerefimizle ve hakkımızla kazandık'

Türk futbolunun tansiyonunu uzun süredir görülmediği kadar yukarılara fırlatan önceki akşamki maçın ortaklarından biri de Beşiktaş'tı. Siyah-Beyazlı takımda kupada finale yükselmenin sevinci kadar...

İSTANBUL - Türk futbolunun tansiyonunu uzun süredir görülmediği kadar yukarılara fırlatan önceki akşamki maçın ortaklarından biri de Beşiktaş'tı. Siyah-Beyazlı takımda kupada finale yükselmenin sevinci kadar Fenerbahçe cephesinin tepkisine karşılık verme çabası vardı.
Ezeli rakiplerinden hakeme ve federasyona yönelik ağır eleştirilerin yapılmasıyla zaferlerinin gölgelendiğini düşünen Beşiktaş Kulubü internet sitesinden bir açıklama yayımlayarak "Şerefimizle oynadık, hakkımızla kazandık" mesajını tüm kamuoyuna duyurdu. Türk sporunda adil oyun ruhunun hâkim olması için Siyah-Beyazlı kulübün sürekli mücadele ettiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi: "Ne var ki, sporda adalet, dostluk, centilmenlik adına sağlamaya çalıştığımız olumlu tutumumuzu tek başımıza sürdürmemiz yeterli olmuyor. Bu konuda bizler gibi sağduyulu adımlar atan ve çaba harcayan birçok Türk sporseverin aksine, uzun süren kaos ve gerilimlerle beslendiğine inandığımız, negatif ve uzun vadede bu kamuoyuna verebileceği zararları düşünemeyen kişi ve kurumların yıkıcı çabaları sayesinde, Türk sporunun büyük tehlikelere yelken açabileceğini düşünüyoruz."
Aurelio'ya kınama
Başkan Yıldırım Demirören'in fair-play ruhuna hizmet etmek adına deplasmana gitme erdemini gösterdiğini vurgulayan Beşiktaş Kulübü kendilerini kibar bir biçimde karşılayan Fenerbahçeli yöneticilere teşekkürlerini sunsa da, Şeref Tribünü'nde ve maç sonrasında yaşanan olaylara da değinmeden geçemedi. Konuya ilişkin "Şeref Tribünü önünde yer alan bazı taraftarların başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize karşı ağza alınmayacak tezahüratlar yapması, kulübümüzü ve camiamızı çok rahatsız etti. Karşılık vermeden, Beşiktaşlı tavrımızı belli eder şekilde başkanımızın da işareti ile yönetim kurulu üyelerimiz, Şeref Tribünü'nü terk ettiler. Maç çıkışında Ricardinho'ya, Fenerbahçeli futbolcu Aurelio'nun saldırıda bulunması ise spor adına hiçbir açıklamaya gerek kalmayacak kadar kendini bilmezce yapılmış bir hareketti. Milli Takım'ın oyuncusu olduğunun kendisine hatırlatılması gerektiğini düşünüyor ve bu ruhtaki bir oyuncunun Türk spor liglerinde var olmasından bile rahatsızlık duyduğumuzun bilinmesini istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Erdoğan: Golümüz verilmedi
Maçın ardından Beşiktaş cephesinden bu şekilde sağduyuya davetkâr açıklamalar gelse de hakem Selçuk Dereli'den memnun olmayan bir isim vardı. Siyah-Beyazlı kulübün asbaşkanı Levent Erdoğan hakemin görevini yapmaya çalıştığını söylese de sitemde bulunuyordu: "Hakem konusunda fazla konuşmayı doğru bulmuyoruz. Baki'nin golü verilmiş olsaydı sonuç çok farklı olurdu. Hakkaniyet hesabı yapılırsa bizim golümüzün verilmemiş olması hakem hatasıydı. Şikâyet eden tarafın biz olması gerekirken, ne yazık ki bir alışkanlıkla Fenerbahçe bu işi ezberlemiş şekilde tekrar ediyor" diyen Erdoğan, bu sözlerinin ardından sözü rakiplerine getirdi ve "Hakemlerin üzerine böyle gidilmemeli. Onlar da insan. Olayların ve saldırıların etkisiyle belli ölçüde performansları düşebiliyor. Bu olay sağlıklı maç yönetmelerini engelliyor" diye konuştu.
Erdoğan, maç sonrası Aurelio'nun Ricardinho'ya yaptığı saldırı nedeniyle şikâyette bulunduklarını ve zabıt tutturduklarını da sözlerine ekledi. (Spor Servisi)