'Sergen çok özel bir oyuncu'

Mircea Lucescu, Şampiyonlar Ligi'ndeki Chelsea ile Sparta Prag maçlarının yıldızı Sergen Yalçın'ı göklere çıkardı. Işık Sigorta 11 Altın Adam Yarışması'nın kasım ayı jüri toplantısına katılan ve ekim ayının en başarılı antrenörü ödülünü alan Rumen teknik adam, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Mircea Lucescu, Şampiyonlar Ligi'ndeki Chelsea ile Sparta Prag maçlarının yıldızı Sergen Yalçın'ı göklere çıkardı. Işık Sigorta 11 Altın Adam Yarışması'nın kasım ayı jüri toplantısına katılan ve ekim ayının en başarılı antrenörü ödülünü alan Rumen teknik adam, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Lucescu, özellikle Şampiyonlar Ligi'nde Chelsea ve Sparta Prag maçlarında önemli görevler verdiği Sergen'i, Galatasaray karşısında sahaya sürmeme nedeninin sorulması üzerine, kendisinin bu oyuncuyu herkesten daha iyi tanıdığını söyledi. Galatasaray'a geldiğinde Trabzonspor'da oynayan ve sakatlıkları nedeniyle de yeteri kadar forma giyemeyen Sergen'i ısrarla takımına istediğini anlatan Rumen teknik adam, şöyle konuştu: "Futbola doğal bir kabiliyeti var. Sahaya çıktığı zaman yüzde 100'ünü oyuna verir. Ama vücudu 90 dakikayı çok zor kaldırır. Onun Galatasaray'da Nantes, PSV Eindhoven ve Lazio maçlarını hatırlıyorum. Çok başarılıydı. Ama ben onu Roma maçı öncesi ligde sahaya sürdüm ve sakatlandı. Ardından da ameliyat oldu. Geri dönmesi ise 8 ayı buldu. Bu, arkama dönüp baktığımda benim en büyük hatamdı. Çok özel bir oyuncu. Onu eldivenle tutmak lazım. Çok saygılı ve disiplinli. Diğer antrenörlerle nasıl başarılı olamadı, merak ediyorum. Sanırım dört yıl daha futbol oynar. Tabii ki eğer benimle kalırsa."
Sergen Fener maçında sahada
Başarılı oyuncunun sağlık durumuyla ilgili de bilgi veren Lucescu,
"İsviçre'de muayene edildi. Ameliyat da söz konusu değil. Lazio ve Fenerbahçe maçları için sahaya dönecek" diye konuştu.
Lucescu, Beşiktaş'ta sezon başı transfer edilen bazı oyuncuların kadroda yeterince yer alamadığı şeklinde yöneltilen bir soruya, şöyle karşılık verdi: "Hepsinin belli periyotlarda oynamaları lazım. Okan'ın alışkanlıklarını değiştirmesi lazım. Ahmet Hassan ve Sinan da yine öyle. Futbol seviyelerini hep üst düzeyde tutmak zorundalar ve ben de hep kazanmak zorundayım. Onları transfer ederken ilk onbir garantisi vermedik. Kimse de bu takımdan gitmek istemez."
Statlarda yaşanan olaylara da değinen Lucescu, "Maçlar öncesi savaş çığlıkları atılıyor. Futbolcuların veya hocaların son maçı olabileceği söyleniyor. Buna bir çözüm bulmak gerekli. Belki bazı yerlerde stat demirleri kaldırılıyor ama önce insanlar kendi kendilerini eğitmeli" dedi. Lucescu, Türk vatandaşlığına geçmeyi düşünüp düşünmediği şeklindeki bir soruya da "Ben bir Rumenim ve Rumen olarak kalacağım" yanıtını verdi.