Serie A'ya havuz şart!

İtalya Rekebet Kurulu, futbolda kulüplerarası rekabet dengesinin sağlanabilmesi için naklen yayın gelirlerinin dağıtımı konusunda havuz sistemine geçilmesi yönünde çağrıda bulundu.

ROMA - İtalya Rekebet Kurulu, futbolda kulüplerarası rekabet dengesinin sağlanabilmesi için naklen yayın gelirlerinin dağıtımı konusunda havuz sistemine geçilmesi yönünde çağrıda bulundu. Rekabet Kurulu, Serie A'da takımların kendi yayın haklarını kendi başlarına pazarlıyor olmalarının gelir dağılımında dengesizlik yarattığını, bunun da beraberinde daha az rekabeti getirdiğini savundu.
Paranın daha adaletli dağıtılması halinde rekabetin de üst düzeyde olacağını savunan kurul İtalyan futbolundaki ticari ilişkileri ele aldığı araştırmanın ardından, "Televizyon haklarından elde edilen gelirin dağıtımına yönelik mevcut sistem büyük ve küçük takımlar arasındaki makasın daha da fazla açılmasına neden olmaktadır. Gelirlerin toplu halde, havuz sistemine göre dağıtılması daha mücadeleci bir şampiyona anlamına gelecektir" açıklamasını yaptı. İtalya'da 1999 yılından beri kulüpler kendi yayın hakları için diğer takımlardan bağımsız olarak, kendi başlarına pazarlık yapıyor. Bu sistem beraberinde Juventus, Milan, Inter, Lazio ve Roma gibi daha çok taraftara sahip köklü kulüplerin diğer kulüplere oranla çok daha büyük gelirler elde etmesini beraberinde getiriyor. Türkiye'de havuz sistemi uzun bir süreden beri uygulanmasına karşın sistemin kendi içerisinde daha adaletli olabilmesi için gereken değişiklik ancak 2005 yılında gerçekleştirilebilmişti. (Spor Servisi)