Serinlemek için haydi Boğaz'a...

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) Samsung Electronics ana sponsorluğunda organize ettiği Asya'dan Avrupa'ya 19. Uluslararası Boğaziçi Yüzme, Kürek, Kano ve Yelken Yarışları, bugün yapılacak.

İSTANBUL - Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) Samsung Electronics ana sponsorluğunda organize ettiği Asya'dan Avrupa'ya 19. Uluslararası Boğaziçi Yüzme, Kürek, Kano ve Yelken Yarışları, bugün yapılacak. Geçen yıl da yarışlara büyük ilgi gösteren İstanbullular, güzel bir pazar günü Boğaz'da değişik spor aktivitelerini takip etmenin keyfine varacak. Yarışlara, Türkiye'nin yanı sıra Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, İngiltere, Estonya, Fransa, Yunanistan, Kazakistan, KKTC, Norveç, Romanya, Rusya, İsviçre, Türkmenistan ve Ukrayna'dan sporcular katılacak.
Yarışların güzergâhı ve başlama saatlerine bakarsak; yüzme yarışı saat 10.30'da Kanlıca İskelesi, kürek yarışı saat 10.40'da, kano yarışları 10.10'da Galatasaray Adası, yelken yarışı ise saat 09.30'de Kandilli İskelesi açığından start alacak. Tüm kategorilerde yarışlar Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı rıhtımında sona erecek. Ayrıca bu yıl ilk kez Dragon yarışları da yapılacak. Dragon yarışları ise saat 10.50'de başlayacak.
Suda iki saati geçmeyin
Yarışlar arasında en popüler olanı yüzme, Kanlıca ve Kuruçeşme arasındaki 6 bin 356 metre uzunluğundaki parkurda gerçekleştirilecek. Yüzme yarışlarına 54'ü bayan, 413'ü erkek olmak üzere toplam 467 kişinin kayıt yaptırdığı açıklandı. Bu kategoride 38 erkek, 13 de bayan yabancı sporcu mücadele edecek. Yüzmede yarış iki saatle sınırlandırıldı. Bu süre sonrasında yüzücüler sudan çıkarılacak.
Organizasyon sırasında mülki, askeri ve sivil toplam 49 gemi, bot ve deniz aracı, bir deniz ambulansı ile kıyıda altı ambulansın hazır olarak bekleyeceği kaydedildi. Türk Kalp Vakfı'nın tam teşekküllü bir aracı da varış noktasında hazır bekleyecek. Yüzücülerin parkurda rotadan sapmamaları için Asya ve Avrupa tarafında şişme botların yer alacağı ve turuncu renkte sis fişeği kullanılacağı belirtildi. Ayrıca tüm yarışmacılar yarışma süresince ferdi kaza sigortasıyla sigorta edildi.
Bugün Boğaz'da olacaklar için ayrıca bir sürpriz daha var. Dans Sporları Federasyonu'nun tüm yarışların sona ereceği Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı'nda çeşitli dans gösterileri organize edeceği açıklandı.
Bugünkü yarışların üç önemli konuğu var. Manş Denizi'ni 1965 yılında geçip tekrar geri dönerek rekor kıran ABD'li Ted Erikson, Manş Denizi'ni 33 kez geçerek 18 dünya rekoru kırmayı başaran İngiliz yüzücü Michael Read ve Norveçli bayan yüzücü Sonnove Cirolzki de Boğaz'ın serin sularında kulaç atacak. Ted Erikson, 79 yaşında olmasına rağmen bu yarışa katılarak dikkatleri üzerine çekti. (Spor Servisi)