Ses duvarına çarptılar

Ses duvarına çarptılar
Ses duvarına çarptılar
Galatasaray'ın 'Avrupa'da yola devam' dediği Manchester United galibiyetine dair ada basınının gündemi Sarı-Kırmızılı tribünler oldu. Taraftarın coşkusu ve gürültüsü övgü aldı.

İSTANBUL - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in öncesinde ‘tarihi bir maç’ olarak nitelediği Manchester United karşılaşmasından istediği sonuçla ayrılan Sarı-Kırmızılılar, Avrupa’daki yoluna devam etmeyi garantilerken tarihinde ilk defa ‘Kırmızı Şeytanlar’ı da mağlup etmiş oldu. Şampiyonlar Ligi’nde 20 maç sonra gol atamadan sahadan ayrılan United’ın bu yenilgisi ada basınında da önemli yer buldu. Ağırlıklı olarak Sir Alex Ferguson’ın İstanbul’a getirdiği genç kadronun başarılı bir oyun ortaya koyduğu belirtilirken övgünün büyüğüne ise Sarı-Kırmızılı tribünler mazhar oldu.
Gazeteleri inceleyecek olursak öne çıkan ifadeler ve yorumlar şu şekildeydi:
THE TIMES: TT Arena’daki atmosferin United savunması için maçı zorlaştırdığını yazıp, tribünlerin yüksek desibelli tezahüratlarının gerçek olduğunu gördüklerini ifade etti. Sarı-Kırmızılıların maçı kazanmak için daha çok sebebinin olduğu belirtilerek, “Manchester United’ın genç futbolcularının ayaklarını dolaştıracak bir şey varsa o da Türk Telekom Arena’daki taraftar” denildi.

‘ManU’nun Jöntürkler’i
GUARDIAN: Kırmızı Şeytanlar’ın Avrupa kupalarında 20 maç sonra gol kaydedemediğinin altı çizilirken, Devler Ligi’nde grupta kalan iki maça genç futbolcularla çıkmayı göze almanın başarı olduğu yorumu yapıldı. Gol ile ilgili yorumda da Burak Yılmaz’ın oturmamış savunmadan yararlanarak takımının galibiyet sayısına imza attığı söylendi.
INDEPENDENT: Jöntürkler göndermesi yapan gazete ‘Manchester United’ın ‘jöntürkler’ini Galatasaray alt etti’ başlığını atarak “ “Ferguson, genç futbolcularına Türk Telekom Arena’nın benzeri olmayan atmosferini tecrübe etme imkânı verdi. Galatasaray bir kez daha kendisine verilen harika destekle gürledi” ifadesini kullandı.
DAILY TELEGRAPH: Tribünün tezahürat yaparkenki gürültüsüne vurgu yapılarak “Manchester United, Türklerin ses duvarını aşamadı” değerlendirmesinde bulundu. Gazete burada United’ın grup liderliğini zaten garantilemiş olduğunun altını çizerek, bu yenilgi yüzünden zarar gören şeyin futbolcuların kulak zarları olduğunu yazdı. Aynı gazete Sarı-Kırmızılı futbolculara bazı eleştirilerde de bulundu. Galatasaraylı oyuncuların sportmenliğe aykırı hareketlerde bulunup oyunu da yavaşlattığı eleştirisi gelirken, Felipe Melo’yu ‘karanlık sanatların’ oyuncusu olarak niteleyip Brezilyalının buna rağmen zaman zaman takımı omuzlayıp fişeklediği ifade ediliyor.
DAILY MIRROR: Sir Alex Ferguson’un genç futbolcularıyla gurur duyduğunu belirtti.
THE SUN: ‘Cehennem ateşi’ başlığını atarken, İngiliz ekibinin maç öncesi garantilemiş olduğu liderliğine atıfta bulunup yenilginin herhangi bir bedelinin olmadığını belirtti.

Kesin sonuç 5 Aralık’ta ‘Kırmızı Şeytanlar’ı Burak Yılmaz’ın kafa golüyle 1-0 yenerek puanını yediye çıkaran Aslan, böylelikle 2013 yılında da Avrupa maçlarına çıkacak. Hangi kupada olacağını ise 5 Aralık’ta Braga ile oynayacağı son maç neticesinde görecek. Romen Cluj ile aynı puanda olan Sarı-Kırmızılılar son maçını kazanırsa hiçbir senaryoya gerek kalmaksızın üst tura çıkacak. Kazanamaz ise de Cluj’un Manchester United önünde alacağı sonuca bakacak. Old Trafford’dan gelecek habere göre sıralama belli olacak. Galatasaray en kötü senaryo işlerse Avrupa Ligi’nde mücadele edecek.