Sesi kendiliğinden kısılmış

Sesi kendiliğinden kısılmış
Sesi kendiliğinden kısılmış
Beşiktaş-Trabzonspor maçında yapılan Gezi Parkı Protestoları'nda yayının sesini kıstığı iddia edilen Lig TV tarafsızlık prensipleri gereği spor dışı söylemlere yer vermediğini açıkladı. Spor Bakanı Suat Kılıç ise 'ses kısma' isteklerinin olmadığını duyurdu.

Gezi Parkı Protestoları’nın tribünlere damgasını vurduğu Beşiktaş -Trabzonspor maçı televizyonlardan müsabakayı takip edenler için de tartışma konusu oldu. Maç öncesi ve esnasında sık sık Gezi Parkı Protestoları’nda yapılan tezahüratları seslendiren Siyah-Beyazlı taraftarların sesinin yayına gelmediği iddiasıyla yayıncı kuruluş Lig TV’ye eleştiride bulunan izleyiciler bu tepkilerini sosyal medyada da dillendirince dün bir açıklama geldi. Önce bu konuda bir ‘Hükümet dahli’nin olmadığını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç attığı şu tweet ile olaya açıklık getirdi: “Lig TV’nin Hükümet arzusuyla tribünlerin sesini kestiği iddiası yalan. Ne böyle bir istek oldu ne de yayında ses kesildi!”
Bu açıklamanın bir süre sonrasında ise yayıncı kuruluş resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yayımlayarak ‘yayın ilkelerine’ atıfta bulundu.
‘Lig TV’den değerli üyelerimize’ başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Lig TV, yaptığı yayınlarda daima doğru, tarafsız ve toplumun her kesimine eşit mesafede olma ilkesine uygun şekilde hareket etmektedir.
Yayın ilkelerimiz çerçevesinde, müsabaka yayınlarında tarafsızlık ilkesine uygunluk dahilinde, küfür, hakaret ve spor dışındaki söylemlerin yer aldığı tezahüratlara yer verilmemektedir.”
Daha önce yayımlanan lig maçlarında da küfür olduğu zaman tribün sesini kısan Lig TV’nin açıklaması “Lig TV, tribünlere renk katan tezahürat ve şovları sporseverlerle buluşturmaya devam edecektir” ifadesiyle bitti.