Sessiz olimpiyat provası

Atletizm'de Türkiye'nin düzenlediği en kapsamlı organizasyon olan ve Vestel'in sponsorluğunda gerçekleştirilen Avrupa Milletler Kupası İkinci Lig Yarışları dün Atatürk Olimpiyat Stadı'nda başladı.
Haber: MURAT AĞCA / Arşivi

İSTANBUL - Atletizm'de Türkiye'nin düzenlediği en kapsamlı organizasyon olan ve Vestel'in sponsorluğunda gerçekleştirilen Avrupa Milletler Kupası İkinci Lig Yarışları dün Atatürk Olimpiyat Stadı'nda başladı. İlk günü bayan takımımız, 117 puanlı Estonya'nın ardından 109 puanla ikinci, erkek takımımız ise 110 puanlı Romanya ve 95 puanlı Romanya'nın ardından 87 puanla üçüncü sırada kapadı.
Yaklaşık beş bin kişinin izlediği ve 80 bin kapasiteli stadın boş kaldığı ilk günde Türk Milli Takımı'na tek birinciliği bayanlar 5000 metrede Ebru Kavaklıoğlu kazandırdı. Çok rahat bir tempoda koşan tecrübeli atlet, 9.09.92'lik derecesiyle rakiplerine fark attı. Bayanlarda 3000 engellide 10.25.51 ile Türkiye rekoru kıran Türkan Erişmiş ise ikinci oldu. 100 metrede 11.76 ile ikinci olan Aksel Gürcan da günün bir başka başarılı ismiydi.
Erkeklerde ise 400 metrede Kürşat Çalışkan 52.03'lük derecesiyle Türkiye rekoru kırarken, ikinci sırada yer aldı. Erkekler çekiç atmada 70.43 ile üçüncü olan Fatih Eryıldırım, uzun atlamada 7.64'lük derecesiyle üçüncü sırayı alan Ferhat Çiçek ve yüksek atlamada 2.16 olan dördüncü olan Metin Durmuşoğlu, takımımıza yüksek puan getirdiler.
Yarışmalarda bir de bayrak krizi yaşandı. Yarışmalara katılan ülkelerin bayraklarının bulunduğu tribünde bazı bayraklar çalındı. Çalınan bayrakların yerine yenileri yerleştirilirken, bazı bayraklar ise bir türlü bulunamadı.