'Sevinç gözyaşlarımı içime akıtıyorum'

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, kulüp tarihinin en büyük projesi olan 'Aslantepe Stat Projesi'nin temelini 13 Aralık perşembe günü (yarın) atacaklarını ifade ederek, "Sevinç gözyaşlarımı içime akıtıyorum" dedi.

İSTANBUL - Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, kulüp tarihinin en büyük projesi olan 'Aslantepe Stat Projesi'nin temelini 13 Aralık perşembe günü (yarın) atacaklarını ifade ederek, "Sevinç gözyaşlarımı içime akıtıyorum" dedi. Mecidiyeköy'deki kulüp binasında konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Canaydın, projeyi buraya getirirken, çok uzun, dikenli ve virajlı bir yoldan geçtiklerini, 19 Mayıs 2004 tarihinde başlayan bu sevdanın, sonuçlanma aşamasına geldiğini, bunun da sırtlarındaki manevi yükü kaldıracağını kaydetti.
52 bin kişilik çok amaçlı stadın genel adının 'Ali Sami Yen Spor Kompleksi' olacağını anlatan Özhan Canaydın, 720 günde bitmesi planlanan inşaatın daha önce tamamlanacağına inandığını anlattı. Özhan Canaydın, TOKİ'nin 'İstanbul'a Avrupalı stadyum' sloganıyla stadı lanse ettiğini dile getirerek, "Avrupa'nın ilk 10'una girecek bir stadyum inşa edilmektedir. Hepimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı. Stada kadar gelecek metro sisteminin inşaat ile eşzamanlı olarak veya daha öne bitebileceğini kaydeden Canaydın, komplekse saatte 37 bin kişinin girip çıkabileceği bir toplu ulaşım sistemi düşünüldüğünü kaydetti.
Başkan Canaydın, bir soru üzerine, bu projede Galatasaray'ın ruhsat sıkıntısının bulunmadığını vurgularken, TOKİ'nin özel kanunu sayesinde her şeyin sağlıklı bir şekilde yürüdüğünü anlattı. Stattan gelir elde etmek için Galatasaray'ın menfaatleri ne gerektiriyorsa onu yapacaklarını belirten Canaydın, "Bütün hesaplarımızı stadın yüzde 70-75 kapasiteyle dolmasına göre yapıyoruz" dedi.
Başbakan Erdoğan katılamıyor
Başkan Canaydın, stadın temel atma törenini TOKİ'nin düzenleyeceğini, bu nedenle de protokolde bulunacak kişi sayısının 500 ile sınırlı tutulduğunu açıkladı. Özhan Canaydın, kendileri gibi bu güzel günü bekleyen taraftarlarla temel atma törenini paylaşmak için, cuma günü yapılacak Sivasspor maçını şölene çevireceklerini söyledi. Dev ekranda temel atma törenini taraftarlara izleteceklerini kaydeden başkan Canaydın, "Havai fişekler ve gök tarayıcılarla stadı şenlik alanına çevireceğiz. Galatasaray'ın en büyük projesinin temeli bir gün önce atılmış
olacak" dedi. Sivas maçına gelecek her taraftara, temel atma töreninin anısına unutulmaz golcüleri Metin Oktay'ın formasının verileceğini söyleyen Canaydın, yaklaşık 20 bin formayı kendisinin hediye edeceğini belirtti. Öte yandan açılışa gelmesi beklenen Başbakan Erdoğan, programının yoğunluğu nedeniyle törene katılamayacak. (aa, Spor Servisi)