Seyircisiz maç mı olur?

Catania-Palermo derbisinde yaşananların ardından bir hafta ara verilen Serie A, hafta sonu sorunlu bir şekilde yeniden başlıyor. İtalyan hükümetinin güvenlik önlemleri yeterli olmayan statlara seyirci alınmaması yönündeki isteğine kulüpler tepki gösterdi.

ROMA - Catania-Palermo derbisinde yaşananların ardından bir hafta ara verilen Serie A, hafta sonu sorunlu bir şekilde yeniden başlıyor. İtalyan hükümetinin güvenlik önlemleri yeterli olmayan statlara seyirci alınmaması yönündeki isteğine kulüpler tepki gösterdi.
İki kez İtalya Şampiyonu olan Napoli'nin başkanı Aurelio De Laurentis "Böyle bir karar alınmasını çok saçma buluyorum. Olayın ardından hükümet faşistçe davranıyor. Tüm kulüpleri boykota davet ediyorum" derken Atalanta Başkanı Ivan Ruggeri de "Bize sahamızda maç oynanmasının imkânsız olduğunu söylediler. Düzenlemeler için parayı yerel yönetim mi verecek yoksa kulüp mü? Seyircisiz oynamak zorunda kalırsak maça çıkmayız" ifadeleriyle net bir tavır ortaya koydu.
Serie A'da bu hafta Milan-Livorno, Messina-Catania, Atalanta-Lazio, Chievo-Inter, Fiorentina-Udinese maçlarının seyircisiz oynanması bekleniyor. Messina'nın stadı San Filippo'nun eksiklerinin tamamlanabilir olduğu açıklanırken statların kaderi bugün belli olacak. İtalya'da futbolda şiddeti engelleme amacıyla dün akşam bakanlar kurulu tarafından onaylanan kararname doğrultusunda, hangi statların normlara uygun olduğu içişleri bakanlığının oluşturduğu gözlemci kurulu tarafından bugün açıklanacak. Serie A ve Serie B kulüplerinin başkanları da bugün Roma'da gayriresmi bir toplantı yapacak.
2005'te yürürlüğe giren ancak uygulamada başarısız olan 'Pisanu kararları'na göre statlarda zorunlu olan kurallar şöyle: Numaralı bilet, elektronik bilet okuyucu ve turnike, stat içi ve dışını gösteren güvenlik kameraları.
Gece maçı oynanmayabilir
Hükümetin futbolda şiddetle mücadele amacıyla benimsediği ek önlemler paketinde gece maçlarının da uzun bir süre yasaklanacağı ortaya çıktı. Serie A'da cumartesi ve pazar geceleri birer maç 21.30'da başlıyordu. Bu durumda yayıncı kuruluşun federasyona ödediği meblağı indirmeye çalışması ve yeni bir sorunun ortaya çıkması kaçınılmaz bir son gibi görünüyor. (Spor Servisi)