Seyircisiz maça seyircisiz cezası geldi

Seyircisiz maça seyircisiz cezası geldi
Seyircisiz maça seyircisiz cezası geldi
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu'nun kabul ettiği yeni Futbol Disiplin Talimatı, önemli değişikliklerle yürürlüğe girdi

Futbol Disiplin Talimatı’nda yapılan yeni düzenleme ile bir sezonda kadın ve çocukların ücretsiz olarak izledikleri müsabakalarda iki defa çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle disiplin yaptırımı uygulanması halinde, yine o kulübün evinde seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci giremeyecek.

TFF'den yapılan açıklamaya göre, yeni talimatla, disiplin hukukunun güncel ihtiyaçlarını etkin bir biçimde karşılamak ve Futbol Disiplin Talimatı'nda yaşanan bazı aksaklıkların giderilmesi amaçlandı. Öncelikle diğer talimatlarla çelişkiler giderilerek talimat sistematiği gözden geçirildi. Birbirinin tekrarı veya muğlak olan madde ve ifadeler sadeleştirildi. Bunun dışında gerek disiplin yaptırımları, gerekse bunların uygulanması açısından yenilikler içeren madde ve hükümler eklendi.

Bu yeniliklerden ilki, Futbol Disiplin Talimatı'nın 35. maddesinde öngörülen futbolculara ve lig statülerinde belirtilen sahaya girebilecek kişilere, meydana getirdikleri bazı ihlaller nedeniyle para cezası verilmesi oldu.

Eklenen bu hükümle birlikte, Futbol Disiplin Talimatı'nda yer alan sportmenliğe aykırı hareket, sportmenliğe aykırı açıklamalar, kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit, ayrımcılık, bilinçli kart görme, şiddetli hareket, saldırı ve kavga ihlalleri nedeniyle, ilgili maddelerde belirtilen cezalara ek olarak futbolculara ve lig statülerinde belirtilen sahaya girebilecek kişilere para cezası verilmesi öngörüldüğü gibi, sportmenliğe aykırı fiiller nedeniyle kişilere yalnızca para cezasının verilebilmesi de öngörüldü.

Bir başka değişiklik ise, geçen sezon Spor Toto Süper Final kademesi ile birlikte yürürlüğe konan, çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle verilen seyircisiz oynama cezalarının play-off müsabakalarında infaz edilmemesi ve play-off müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat ihlallerinin sıfırlanması uygulamalarının kaldırılması oldu.

SEYİRCİSİZ MAÇLARI KADIN VE ÇOCUKLAR YİNE İZLEYEBİLECEK
Yeni sezonda takımların seyircisiz oynayacakları müsabakalarda kadın ve çocukların ücretsiz olarak stadyumlara girebilmeleri uygulamasının devam edeceği bildirildi.

Bununla birlikte, kadın ve çocukların ücretsiz olarak izleyebildikleri müsabakalar nedeniyle disiplin kurulları tarafından saha olayları nedeniyle seyircisiz oynama veya saha kapatma cezası verilmesi halinde o kulüple ilgili olarak kadın ve çocukların stadyuma alınması uygulanmayacak olup, seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci alınmayacak.

Aynı şekilde, bir sezonda kadın ve çocukların ücretsiz olarak izledikleri müsabakalarda iki defa çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle disiplin yaptırımı uygulanması halinde, yine o kulübün evinde seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci giremeyecek.

HAK MAHRUMİYETİ CEZALARINDA YENİ UYGULAMA
Yeni Futbol Disiplin Talimatı ile birlikte gelen önemli bir değişiklik de hak mahrumiyeti cezalarının infazında yaşanacak.

Yeni düzenleme ile 90 gün ve daha az hak mahrumiyeti ceza alan kişilerin cezaları, iki sezon arasındaki dönemde infaz hesabında sayılmayacak, bu dönemde cezanın infazı duracak ve yeni sezonla birlikte tekrar devam edecek.(aa)


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  spor

  ,

  TFF

  ,

  Protokol

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  Lig

  ,

  Final

  ,

  saldırı

  ,

  sezon

  ,

  kavga

  ,

  Güncel