Şeytanın bacağı sağlam

Türk Milli Takımı, şimdiye kadar resmi maçlarda hiç yenemediği ve Avrupa Şampiyonası elemelerinin ilk yarısında 38 sayıyla mağlup olduğu Litvanya önünde şeytanın bacağını yine kıramadı: 99-102.

İSTANBUL - Türk Milli Takımı, şimdiye kadar resmi maçlarda hiç yenemediği ve Avrupa Şampiyonası elemelerinin ilk yarısında 38 sayıyla mağlup olduğu Litvanya önünde şeytanın bacağını yine kıramadı: 99-102.
Maçta normal sürenin bitmesine 3 dakika 10 saniye kala 82-75'lik skorla 7 sayılık bir avantaj yakalayan 'Devler', son iki dakika içinde kullandıkları kritik serbest atışlardan bazılarını kaçırınca, rakibin ekmeğine yağ sürdü. Önce son 26 saniyeye girilirken Slanina'nın attığı üçlük, daha sonra da Jasikevicius'un turnikesi skora eşitliği getirdi ve maçı uzatmaya taşıdı.
Uzatma devresinde Litvanya sürekli önde gitti. Millilerimizin uyguladığı
alan savunması, faul problemi nedeniyle uzun oyuncusu kalmayan ama dışarıdan çok isabetli şutlar atabilen konuk ekibi durduramadı. Bitime 17 saniye kala Mirsad'ın basket faulüyle fark 1 sayıya indi ve tribünler umutlandı ama Litvanya, faul atışlarını değerlendirerek sahadan galip ayrıldı.
İbo kilitlenince
Maçın ilk yarısında Litvanya'nın kaçıp, Türkiye'nin kovaladığı bir
oyun izledik. İlk çeyrekte skorerimiz İbrahim'e yaptığı sıkı savunmayla
öne geçen ve bu bölümü 10 sayılık avantajla (15-25) kapatan Litvanya'yı, ikinci çeyrekte oyuna giren Tutku, Alper, Kaya üçlüsünün savunma katkısıyla 17. dakikada yakaladık: 31-31. Ancak rakip çabuk toparlandı ve devreyi 7 sayıyla önde kapattı: 35-42.
İkinci yarıda Macijauskas, Litvanya'yı sürüklerken, Türk Milli Takımı da hücumda pota altını daha çok kullanmaya başladı. Savunmada çok iyi mücadele eden Kaya'nın, hücumda da Mirsad ile iyi anlaşan bir çift oluşturup, sayı üretimine katılyması, oyunun sürpriziydi. Üçüncü çeyrek sonunda farkı üçe indiren (61-64) Dev Adamlar, dördüncü çeyrekte Alper'le şahlandı. İbrahim'in kilitlendiği dakikalarda ortaya çıkan Efes Pilsen'li guard, 32.-35. dakikalar arasına sıkıştırdığı isabetli üçlüklerle bir anda ibrenin millilerimize dönmesini sağladı. Ancak son saniyelerdeki basit hatalar, özellikle üçüncü çeyreğin sonu ve son çeyreğin başındaki pozitif oyunun skora yansımasını engelledi. (Spor Servisi)