Sezon sonu 9 branşta şampiyonuz

Sezon sonu 9 branşta şampiyonuz
Sezon sonu 9 branşta şampiyonuz
Aziz Yıldırım, her konudaki soruları içtenlikle yanıtlarken, sarı-lacivertli taraftarlara ve rakiplere önemli mesajlar verdi. Fenerbahçe Başkanı, yargı sürecine ilişkin görüşlerini de açıkladı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yıllar sonra ilk röportajı Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Ercanlar'a verdi. İşte Yıldırım’a yöneltilen sorular ve başkanın yanıtları....

Emenike: Savaşmak zorundayım


15 YILLIK BAŞKANA SORULUR MU?
Aday olup olmayacağımı açıklamasam da, 15 yıl başkanlık yapmış birine, “Projen ne?” ya da “Fenerbahçe için neler yapacaksın?” diye sormak saçma.

FENERBAHÇE EN BÜYÜK VE ŞEFFAF
Fenerbahçe en büyük. Fenerbahçe herkesin tartışabileceği kadar şeffaf ve göz önünde. Bu nedenlerle de en çok tartışılan ve konuşulan kulüp.

ZENGİN VE SEÇKİN HOBİSİ DEĞİL
Bu külübü yönetmeyi zengin ve seçkinlerin hobi ve meşgale dernek yönetimleriyle karıştıranlar, gerekli cevabı yine bu camiadan alacaklar.

BANA SÖYLENENLER ÖNEMSİZ
Benim ve yakın çevrem için söylenenler ve yaratılan algılar önemli değil. Ancak F.Bahçe camiasına ve büyük F.Bahçe taraftarına dil uzatılamaz.

FENERBAHÇE İÇİN BABAMI TANIMAM
Beraber yürüdüğümüzü sandıklarımız, bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyorlarmış. F.Bahçe’nin menfaatleri konusunda babamı bile tanımam.

PARA, GÜÇ VE AHLÂK...Biz mali açıdan en büyük ve en güçlü kulübüz. Gençlere ahlâk, erdem ve ülke sevgisini kazanmanın değerini anlatmaya çalışıyoruz.

Fenerbahçe'de kader günü 22 Ekim

‘BİRBİRİMİZE İHTİYACIMIZ VAR’

Röportajımıza başlamadan önce Kurban Bayramı nedeniyle bir mesajınız var mı?
- Sizden gelen teklifi bayram sebebiyle geri çevirmedim. Sizde biliyorsunuz bayramlar bizim soluğumuzdur. Biz bayramlarda nefes alırız. Hırslarımızı, nefretlerimizi bir kenara bırakır, birbirimize koşarız. Aslında bizim birbirimize ihtiyacımız var. Bu nedenle Fenerbahçelilerin özelinde tüm Türkiye’nin bayramını kutluyorum.
Siz çok az konuşmanıza rağmen Fenerbahçe gündemden hiç düşmüyor. Bunun en önemli nedeni sizce ne?
- Fenerbahçe’nin neden en çok tartışılan, neden gündemin ilk sırasında olduğunu anlamak çok zor değil. Bir, Fenerbahçe en büyük. İki, Fenerbahçe herkesin tartışabileceği kadar şeffaf ve göz önünde. Buradan açıklıyorum. Fenerbahçe bu sezon bittiğinde 9 branşın tamamında şampiyon olacak.

KONGREDEN ÖNCE AÇIKLADIK..

F.BAHÇE’nin gündemi seçim.. Aday olup olmadığınızı açıklamadınız. Şu ana kadar hiçbir adayın ve projenin ortaya konulmaması eleştiri alıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
- Ben de bu eleştirilere katılıyorum. Ama bu eleştiri ve taleplerin şahsıma ve yönetimime yönelik olması mümkün değil. Seçime katılıp katılmayacağımı açıklamamamış olsam da, 15 yıl başkanlık yapmış birine, “Projen ne?” ya da “Fenerbahçe için neler yapacaksın?” şeklinde sorular yöneltmek sanırım saçma.
- Yakın tarihlerde açıkladığımız, kurumsallık ya da Fenerbahçe Üniversitesi gibi bir takım projeler de seçim kararını almamızdan çok daha öncelere dayanmakta. Kaldı ki benim bunları yapmak için Fenerbahçe Başkanı olmam gerekmez, Fenerbahçeli olmam yeterlidir.

Sandıktan gelen halktan gelir!

“Sayın Başbakan’ın yaptığı vurgulara aynen katılıyorum. Halktan gelen tartışılmaz olandır. Seçime girip girmeyeceğim konusu kimsenin haddi olamaz.”

’AZİZ Yıldırım, Başkan adayı olmasın’ diyenler var... Bu görüşler hakkında ne söyleyeceksiniz?
- Fenerbahçe seçimleri de her seçim ve her sandık gibi kutsaldır. Hatta bu konuda Sayın Başbakan’ın tüm ısrarlı vurgularına aynen iştirak ediyorum. Sandıktan gelen halktan gelir. Ve halktan gelen tartışılmaz olandır. Aziz Yıldırım’ın seçime girip girmeyeceği, girmezse kimi destekleyeceği, hiç kimsenin haddi olamaz.

CEZAEVİNDE REKOR

- Bu konuda görüş ve niyet bildirenler ya Aziz Yıldırım’dan korkanlar ya da hala demokrasiyi içine sindiremeyenlerdir.
Seçime şartları uyan her Fenerbahçe kongre üyesi katılabilir. Kongre kararı almamızın nedeni güvenoyu ya da güçlü yönetim ihtiyacı değil.
Unutulmasın ki Aziz Yıldırım cezaevindeyken Fenerbahçe tarihinde bir ilk olarak rekor oyla başkan seçilmiş ve çamia tarafından gerekli mesaj tüm Türkiye’ye verilmiştir.

F.Bahçe potada G.Saray'ı geçti


İŞTE O BRANŞLAR

- FUTBOL
Avrupa’da boy gösteremeyecekler ama Süper Lig’de lider durumdalar.
- BASKETBOL
Sezona kadınlarda ve erkeklerde Cumhurbaşkanlığı Kupası ile başladılar.
- VOLEYBOL
Hem erkek, hem kadın takımı önemli transferlerle sezona hazır.
- ATLETİZM
Olimpiyatların altın madalyalısı Gamze Bulut ve çok önemli sporculardan kurulu kadro var.
- BOKS
Madalya makinesi gibiler. Türkiye şampiyonluklarına ambargo koydular.
- KÜREK
F.Bahçe’nin en önemli branşlarından bir tanesi. Her sezon iddialılar.
- YELKEN
Dünya çapında sporculara sahipler. Olimpiyatlarda boy gösteriyorlar.
- YÜZME
Her sezon Türkiye Şampiyonası’nın en önemli favorisi.
- MASA TENİSİ
Geçtigimiz sezonun Avrupa Şampiyonu. Bu yılın da favorisi.

CEZAMIZI 2 YIL ÖNCE PAZARLIKLA BELiRLEDiLER

3 TEMMUZ sürecinin sonuna gelindi. Ve son sözü Yargıtay verecek, olumsuz bir karar çıkarsa ne yapacaksınız?”
- Ben hayatımın her döneminde her şeye hazır olarak yaşadım. Adaletin bir gün mutlaka bir yerlerde tecelli edeceğine olan inancım tam. En azından ilahi adalette zaman aşımı olmadığına inananlardanım. Yine de Türkiye Cumhuriyeti’nin hakim ve savcılarının vereceği her türlü karara saygılıyım. Kaldı ki UEFA ve CAS süreci de dahil ben kararlar hakkında değil, hep yargılamalar hakkında konuştum.

‘ÜZERİMİZDE BASKI VAR’ DEDİLER

UEFA ve CAS süreci hukuk skandalıydı. Ellerinde polis fezlekesinde yer alan tapelerin birkaç satırından başka bir şey olmadan yargılama yaptılar. Tapelerin tam metnini koyduk önlerine, bu kez de “Üzerimizde çok baskı var” dediler. Sonuçta 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dâhi delil kabul etmediği argümanlarla ceza verdiler.
- Ama zaten bu ceza iki yıl önce pazarlıklarla hazırlanmış bir cezaydı. Ve her nasıl bir pazarlık yapıldıysa bu cezayı şimdi uygulamaya koydular. Ama asıl vahim olan pazarlığı yapanların Fenerbahçeli olduklarını söyleyebilmeleri..
- Zaman zaman size verilen cezalarla ilgili eleştirileriniz oldu...
- Futbolla ilgisi olmayan 5 kişinin düzenlediği evraklarla yargılanmaya veryansın ettim. Biz bu ülkeyi bu toprakları ve bu insanları seviyoruz. Aziz Yıldırım olarak hiçbir kaygım yok. Tek düşüncem Fenerbahçe’nin yara almaması. Bizim Fenerbahçe sevgimiz budur. Ve bu sevgi asla sınanamaz…..

Bizim cezaya methiye, Olimpiyat’ı vermeyince ‘Haçlı’ zihniyeti!

Olimpiyatlar için herkes üzerine düşeni yaptı; alınamamasını hezimet olarak görmek olimpiyat ruhuna aykırıdır. Fenerbahçe’ye sporla ilgisi olmayan polis fezlekesi gibi argümanlarla ceza veren Avrupa uygulamalarına methiyeler düzerken olimpiyatların, Türkiye’ye verilmemesi sonrası aynı Avrupa’ya “Haçlı” zihniyeti şeklinde hitap edilmesi manidar değil mi?

Milli Takım hocası itibarsızlaştırılamaz

- Türkiye Dünya Kupası şansını kaybetti. Bu konuda neler söylersiniz?
- Fatih Terim Milli Takım için doğru isim. Türk futbolunu yönlendiren iki eksen var. Türk futbolu, oyuncuya ve spor basınına dayalı bir sistemle yönetiliyor. Bu iki eksen hiçbir şekilde eleştirilmiyor. Bu iki eksenin yönlendiremediği tek teknik adam Terim olduğu için, bu seçim doğrudur. Milli Takım’ın hocasını itibarsızlaştırılamaz.

FB TV'de AK Parti krizi!


HEM YÜREKSİZ HEM SAYGISIZ

- KİMİLERİNİN hayalleri, seçim yatırımları ve vaatleri, bizim geride bıraktığımız gerçeklerdir. Fenerbahçe’nin geldiği nokta birilerinin rüyalarına bile sığdıramayacakları büyüklükte. Aday olacağını söyleyen ya da gizli gizli mesaj yollayanların, adaylıklarını şarta bağlamaları, yüreksizliklerinin ötesinde camiaya saygısızlık. Fenerbahçe kulüp yönetimini zengin ve seçkinlerin hobi ve meşgale dernek yönetimleriyle karıştıranlar, gerekli cevabı yine bu camiadan alırlar ve alacaklardır.

CAS davasına günler kala başsavcılık mütalaası ne şans değil mi!

“CAS duruşmasının hemen öncesi Yargıtay Başsavcılığı mütalaası açıklandı. Bizdeki de ne şans... Hatta, ‘Yargıtay kararı onadı’ diye iddialarda bulunuldu.”

Bakın Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesi bir kararıyla Fenerbahçe Kongresi’ne müdahil oldu.
Ve kongrenin bir an evvel yapılmasından tutunda 2 yonetici ve benim kötü şöhret sahibi olup olmadığımın tesbitinin kongrede yapılmasını istedi.
Tabii ki bu arada UEFA ve CAS’da savunma yapmaya hazırlanan bizler hakkında basında yer alanlar ve bu karar nedeniyle, Fenerbahçe Başkanı’nın Sportif A.Ş. Başkanı olarak temsil edilebilmesi ile ilgili yaşatılanlar önemsiz ayrıntılardı..
Sonra 3 Temmuz bir sonuç değil, bir süreçtir dediğimizde yer yerinden oynuyor.

BOCHUM DOSYASIYLA NE İLGİMİZ VAR?

DAHA da ilginci, hiç unutamıyorum, CAS duruşmasına günler kala Yargıtay Başsavcılığı’nın mütalaası açıklandı. Bizdeki de ne şans değil mi?
- Açıklansa iyi bir baktık ki adım dahi geçmeyen bahis davası diye anılan Bochum dosyasından da bahsedilmiş. Tabii ki CAS’taki savunmada herkesin bu kararlardan haberi olmuştu. Ve “Yargıtay kararı onandı” şeklinde iddialarını genişlettiler. Bir de bunu anlatmaya koyulduk..
Neyse, anlatmak istediğim husus işte biz kongre kararını bu şartlarda aldık.. Yoksa güçlü yönetim yada güvenoyu gibi bir sorunumuz hiç ama hiç olmadı…

RÜŞVET TEKLiF EDEMEZSiNiZ

- Fenerbahçe kongreleri önemlidir. Fenerbahçe, büyük taraftarın kulübüdür. Bu camiaya kapı arkalarından seslenemezsiniz. Para, transfer vaatleriyle rüşvet teklif edemezsiniz. Aslolan Fenerbahçe’nin değerleridir. Fenerbahçe’yi anlamak ve tanımak isteyenlere tavsiyem, şimdilerde Fenerbahçe’yi alkışlayanları değil, Fenerbahçelilerin alkışladıklarına bakmaları...

Formasına reklam almayan F.Bahçe yaratacağım

Fenerbahçe'nin üniversite projesi kamuoyunda çok ses getirdi. Başka bir proje var mı? Daha da önemlisi Fenerbahçe’nin bu projeleri karşılamaya mali yapısı yetecek güçte mi?
- Herkes şunu iyi bilmeli… Fenerbahçe artık bir futbol kulübünden fazlası, bir futbol kulübünden çok daha ötesi. F.Bahçe mali yapısıyla Türk sporuna sağladığı katma değerlerle ve sosyal sorumluluk projeleriyle bir dünya kulübü. F.Bahçe Üniversitesi’nin kurulmasının ardından 5 yıllık süre içinde 6000 öğrenciye eğitim- öğretim imkanı tanınacak.
Bunun da yüzde 20’si tam burslu olarak sağlanacak. Mevcut Kolej arazisi Üniversite Vakfı tarafından satın alınacak. F.Bahçe Koleji de F.Bahçe Üniversite Vakfı’nın içinde yer alacak. Rektörlük binası ile kurulacak 2 fakültede kolejin arazisi içinde inşa edilecek.

EN BÜYÜK HEDEFİM BU

Ben Metris’teyken arkadaşlarımla üzerinde çalıştığım bu projenin amacı ise 1 milyon F.Bahçe üyesi hedefini hayata geçirmek. Dahada önemlisi F.Bahçe’nin Fenerbahçeliler tarafından yönetilen Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum örgütü yapmak. Bu kulübün gerçek sahibi olan büyük F.Bahçe taraftarını spordan sanata her türlü sosyal olayda söz sahibi kılmak.
Ve benim en büyük arzum olan kendi arması ve Türkiye ile ilgili konular dışında hiçbir spor dalında reklam almadan yarışan bir Fenerbahçe yaratmak… Bu konuyla ilgili kurduğumuz ekip yaklaşık bir yıldır aralıksız çalışmakta ve tüzük değişikliklerinin hayata geçirilmesi aşamasına kadar getirdikleri çalışmayı sonlandırmak üzereler.
Hazırlanan tüzük çalışmaları kongre üyelerinin bilgisi ve onayına kısa zamanda sunulacak.

Sözümü tutup Muş’a o havuzu yaptıracağım

- BİR başka müjde de Muşlu çocuklarımıza.... Aziz Yıldırım olarak kendi imkanlarımla Muş’a yüzme havuzu yaptıracağıma dair söz vermiştim. Bu sözümü yerine getirmek için en kısa zamanda Muş’ta önce bir arazi alacak ve ardından da yüzme havuzunun inşaatını başlatacağım.

Fenerbahçe’ye dil uzatana haddi er geç bildirilir

“Takiye yaparak taraftara şirin gözükmeye kalkıp başkanıyla taraftarın arasına girebileceğini sananların hakareti affedilemez.”

Başta Trabzonspor Başkanı Hacıosmanoğlu olmak üzere bazı kulüp başkanlarının Fenerbahçe ve size karşı açık bir tavrı söz konusu...
- Türk sporunun arkasına bir şekilde tutunarak yol alanlar, Türk sporundaki yükselme ve kalkınmanın ivmesi ile tutundukları yerlerden düşecekler. Yine de, ‘göze göz yasası herkesi kör eder”’düşüncesindeyim. Var olma stratejilerini sadece Aziz Yıldırım üzerine kuranlara cevap kendi camiaları tarafından verilecek... F.Bahçe camiasına ve büyük Fenerbahçe taraftarına dil uzatmak kimsenin haddi değil. Hele hele takkiye yaparak taraftara şirin gözükmeye kalkıp, Başkanıyla taraftarın arasına girebileceğini sananların büyük F.Bahçe taraftarına hakaret etmesi affedilmez..
Ve bu had, er ya da geç mutlaka bildirilir.

SÖZÜMÜZ HÜKÜMDÜR

- Fenerbahçe'nin herkese ve her yerde söyleyecek sözü yoktur. Çünkü Fenerbahçe’nin sözü önemlidir. Hüküm mahiyetindedir. Fenerbahçe her olayda “hop oturup, hop kalkmaz”. Bir kere ayağa kalkar. Ve Fenerbahçe Başkanı ve yönetimi bu tuzaklara düşmeyecek kadar tecrübeli ve Türk sporuna odaklıdır. Tıpkı Trabzonspor maçında olduğu gibi Fenerbahçe bilgi ve belgelerle kurumsal açıklama yapar.

'FiNANS DAHiSi' DEĞiLiM

“Biz yatırımcıdan bilgi saklayarak hisse satmayız. İçeriden öğrenenlerin ticaretini yapmayız. Bu cumhuriyetin spor kulübüyüz, öyle de kalacağız.”

Spor ekonomisi üzerine son dönemde önemli tartışmalar yapılıyor. Siz de kulüp olarak diğer kulüplerle benzer usulleri mi hayata geçireceksiniz?
- Fenerbahçe AŞ’nin halka açıklık oranı 20.6. Bu oran Galatasaray Sportif AŞ’de yüzde 44.96, Beşiktaş ’ta yüzde 42.5, Trabzonspor Futbol AŞ’de ise yüzde 45.93’dür. F.Bahçe mali açıdan en büyük ve güçlü kulüp. Biz, yatırımcıdan bilgi saklayarak hisse satmayız. İçeriden öğrenenlerin ticaretini yapmayız. Rayiç bedeli ile halka açık şirkete satın aldığımız takımın performansından elde edilen seyirci gelirlerini, stat geliri diyerek kavram karmaşası yaratıp halka açık şirket dışına çıkarmayız. Çünkü biz “sözüm ona finans dahisi” değil, gençlere ahlak, erdem ve ülke sevgisini kazanmanın değerini anlatmaya çalışan bu Cumhuriyet’in Spor Kulübüyüz. Ve böyle kalacağız..

Fenerbahçe'den flaş açıklama


FENERLiLERiN GAZETESi GELiYOR

- Fenerbahçelilere bir diğer müjdem ise artık kendilerine ait spor gazeteleri olacağıdır. Evet F.Bahçe “e-gazete” projesini de tamamlama aşamasına getirip yıl sonuna kadar tüm Fenerbahçelilerin hizmetine sunacağız.
Kenan Evren Lisesi’nin bulunduğu yer için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’yle yeni bir sözleşme yapılmak üzere.

Talat Yılmaz’ı uyardım!

Seçim yaklaştıkca Fenerbahçelilerden açıklamalar geliyor. Talat Yılmaz’ın beyanlarına ne diyorsunuz? Sizi yarı yolda mı bıraktı?
- Yarı yol diye bir şey yoktur. Varsa yol bitmiştir. Aziz Yıldırım yönetiminden bir kişinin suçlanması, Aziz Yıldırım’ın suçlanması demektir. Yolsuzluk, usülsüzlük gibi ithamlar Fenerbahçe Genel Sekreterine yöneltilemez. O makamda bulunanlar dâhi kendileri için bunu söyleyemez. Bu kadar futursuzca konuşulamaz. Yaşananlarda temel nokta seçim öncesi kaynağı olmayan yatırımların yapılmaması konusunda kendisine uyardım. Herkes bilir ki konu Fenerbahçe’nin menfaatleri olduğu zaman babamı bile tanımam. Demek ki beraber yürüdüğümüzü sandıklarımız bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyorlarmış.

Özkök’ün köşesini bir günlüğüne alırsam...

Basketbol takımıyla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
- Basketbol takımlarımızın aldığı kupaları büyük Fenerbahçe taraftarına armağan ediyorum. Bu sene hedeflerimiz çok büyük. Devletimize seslenmek istiyorum... Kulüplerin üzerlerinden birtakım yüklerin alınması lazım. Yapılacak o kadar şey var ki bu konuda. Sayın Ertuğrul Özkök’ün köşesini bir günlüğüne alırsak orada anlatırım...

Mehmet Topal'da kısmi yırtık