'Sicilya derbisi' kana bulandı

38 yaşında evli ve iki çocuk babası polis memuru Filippo Raciti için cuma günü belki de sıradan bir gündü. O gün görevli olduğu Catania ve Palermo arasındaki 'Sicilya derbisi'nde bir gerginlik bekleniyordu ancak kimse olayların büyük boyutlara ulaşacağını tahmin etmiyordu.

CATANIA - 38 yaşında evli ve iki çocuk babası polis memuru Filippo Raciti için cuma günü belki de sıradan bir gündü. O gün görevli olduğu Catania ve Palermo arasındaki 'Sicilya derbisi'nde bir gerginlik bekleniyordu ancak kimse olayların büyük boyutlara ulaşacağını tahmin etmiyordu. Palermo'nun 2-1 kazandığı ve taraftarların birbirine girdiği maçın ardından, saatler 23.12'yi gösterdiğinde ajanslar, Raciti'nin Catania'lı taraftarlar tarafından gerçekleştirilen saldırıda öldüğünü duyurdu. Devriye arabasına atılan bomba, 38 yaşındaki memurun ölümüne, bir mesai arkadaşının da ağır yaralanmasına neden olmuştu. Catania kentinde gece boyunca devam eden olaylarda 100'ü aşkın taraftar yaralandı, 14 Catania taraftarı tutuklandı.
İronik bir şekilde, bu olaylı maç, futboldaki şiddeti kınayan bir saygı duruşuyla başlamıştı. Geçen cumartesi, Calabria'daki amatör maçta Sammartinese takımının yöneticisi Ermanno Licursi, rakip Cancellese'nin bir taraftarı tarafından yüzünden tekmelenmiş, sonrasında beyin kanamasından ölmüştü. Bu şiddeti lanetleyerek başlayan maçın ilk devresi de olaysız geçti. Ancak ne olduysa ikinci yarıda oldu. Palermo'lu taraftarlar Angelo Massiminio Stadı'na ikinci yarının başlamasından sonra alınırken, kaderin bir cilvesi, bu anlarda Palermo ofsayt tartışmalı bir gol buldu. Çılgına dönen ev sahibi taraftarlar Palermolulara saldırırken, polis iki tarafı, göz yaşartıcı bomba kullanarak ayırabildi. Göz yaşartıcı bombalar, sahadaki futbolcuları da etkilerken maça, 59. dakikada yaklaşık yarım saat ara verildi.
Milli maç da iptal
Mücadelenin yeniden başlamasının hemen ardından Catania, Ceserta ile beraberliği sağlamasına karşın 83'te Di Michele, Palermo'yu galibiyete taşıdı. Stat dışında da devam eden olaylarda onlarca taraftar yaralanırken, her iki kulüp de rakibini suçladı. Catania cephesi, tüm olayların Palermo'luların kışkırtmaları nedeniyle çıktığını öne sürerken, konuk takımın yönetimi ise Catania'lı taraftarların olayı önceden organize ettiği iddiasında bulundu.
Olaylar tüm İtalya'yı şok ederken, İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), ikinci bir açıklamaya kadar ülkedeki tüm futbol karşılaşmalarını ileri bir tarihe erteledi. İtalya Milli Takımı'nın hafta içi Romanya'yla oynaması planlanan hazırlık maçı da iptal edildi.
Olay dün tüm İtalyan basınının manşetlerine taşınırken, La Gazetta dello Sport'taki şu ifadeler sırf İtalya değil, futbol terörü yaşayan ülkeler için ibret olacak cinstendi: "Maça giden o insanların kafalarından ne geçiyordu? Onlar kimin çocukları ve spor tutkuları nasıl şiddete dönüşüyor? İtalya, bir sorunumuz var, ve sadece futbolumuza bakmamız yetmez. Bu ülkenin temeline, yönetimine, okullarına, evlerine, ailelerimize bakmalıyız." (Spor Servisi)