Şifo değil Hugo!

Şifo değil Hugo!
Şifo değil Hugo!
Liderlik hesapları yaparak Beşiktaş karşısına çıkan Şifo Mehmet'in Antalyaspor'u Hugo Almeida'ya takıldı. Portekizli'nin hat-trick yaptığı mücadeleyi Kartal, 5-3 kazandı.

BAĞIŞ ERTEN

Mağlubiyete rağmen ilk söz Antalyaspor’a. Aynı teknik adamla beş seneyi geride bıraktılar. Üstelik geçen sezon küme düşmekten son anda kurtulmuşlardı. Sonucu ne oldu peki? Şu anda ligin tepesindeler ve oynadıkları futbolla herkese zevk veriyorlar. Üstelik doğru düzgün bir statları, tribünleri dolduran taraftarları, acayip bütçeleri de yok. Ve Mehmet Özdilek İsviçre maçındaki tekmeyle değil artık bu takımla anılıyor. Alkışlamak lazım. Gelelim ringin öbür tarafına. Dünkü maç bu kadar güzel geçtiyse bunun temel nedeni Beşiktaş ’tı. Rakip oynadıkça onlar da oynuyor, onlar da şevke geliyor. Dün de durum farklı değildi. Giderek sahalarımızda görmek istediğimiz takımlardan biri oluyorlar. Üstelik kazanmaya da başladılar. Bu iyiye işaret!

Ve maç: İki takım daha dakika dolmadan gole dönük irade beyanlarını ortaya koydular. Gol de gecikmedi. Ligin en iyi kanat atağı yapan takımı Kara Kartallar 6’da Mehmet’in ortasını Almeida’nın kafasıyla buluşturdu: 0-1. Gol Antalyaspor’u hüsrana uğratmak yerine ajite etti. Liderlik hevesindeki Kırmızı-Beyazlıların hücum vurgusu iyice belirginleşti. Ama bir o kadar da kontra zaafları belirdi, ki Siyah-Beyazlılar tam da yumuşak karna oynuyordu. Bu ‘mütekabiliyet rejimi’ karşılaşmanın seyir zevkini çok yükseltti. 19’da Almeida ayağını kafası kadar kıvrak kullansa gol olurdu. 21’de bu sefer servis ev sahibine geçti.

Eski Kartallar pişirdi

Eski Beşiktaşlılar Ali Tandoğan ve kaptan Uğur İnceman pişirdi, Isaac son noktayı koydu: 1-1. 26’da Almeida gene kaçırdı ama ilki kadar kolay değildi bu. Maç artık karşılıklı aparkatlarla geçen bir boksa dönmüştü. Her iki taraf da direkt yumruklarla rakibin gardını indirmeye çalışıyor, kroşe kolluyordu. İki kez Antalya denedi şansını. İkisi de gollüktü. Ama 43’te bu ligin en büyük büyücülerinden Fernandes öyle bir asist yaptı ki, ofsayt gibi duran Almeida’nın kafası golün ancak nesnesi olabildi. Arı gibi sokuldu Portekizli ve yurttaşını kelebek gibi kaçırdı: 1-2. Bu kadar golün, bu kadar pozisyonun tek bir anlamı vardı. Bu maç daha çok su kaldıracaktı.

Barcelona stajı gibiydi

Nitekim yeni devre de golle başladı. Holosko’nun güzel pası 47’de Olcay’ın şık vuruşuyla birleşti: 1-3. Ama ne kadar yumruk yerse yesin düşmüyordu Kırmızı-Beyazlılar. 50’de Tita’nın nefis ortası Diarra’nın ayağından hiç beklenmedik bir aparkata dönüştü: 2-3. 56’da Isaac atsa yeniden başa dönecektik, olmadı. Onun yerine konuk ekip, Necip’in muhteşem performansıyla durumu 2-4 yaptı. 69’da Almeida’nın golü bir tür Barcelona stajı gibiydi. 71’de bir de Shakhtar kontratağı denediler ama ofsayda takıldılar.

Antalya da işin peşini bırakmıyordu. 80’de Ömer direkte kalmasa son bölümde heyecan yükselirdi. 82’de Fernandes sert plaselese iş biterdi. İkisi de olmadı, fakat pes eden yoktu. 83’te Ömer 2-3 yapan golü attığında artık hepimiz emin olduk. Bu maç ancak ve ancak 15. raundun son gongu çalınca bitecekti. Heyecan da öyle... 85’te Diarra üç metreden kaçırdı. 89’daki karambol de sonuçsuz kaldı. Son sözü ise son saniyede Fernandes söyledi: 3-5. Maç bitiminde skorborda bakmaya gerek yoktu. Sahada gollerden de güzel bir oyunun muzaffer iki tarafı vardı...