'Şifo Mehmet'... O şimdi pişman

2006 Dünya Kupası elemelerinde eşleştiğimiz İsviçre'yle
İstanbul'da oynadığımız olaylı maç pek çok açıdan Türk futboluna onarılmaz yaralar açmıştı.

İSTANBUL - 2006 Dünya Kupası elemelerinde eşleştiğimiz İsviçre'yle
İstanbul'da oynadığımız olaylı maç pek çok açıdan Türk futboluna onarılmaz yaralar açmıştı. Bugün Milli Takım hâlâ maçlarını ülke dışında oynuyorsa o karşılaşma sonrası çıkan olaylara FIFA'nın kestiği ağır ceza yüzünden...
O dönem yaşananlardan en çok etkilenen kişi Milli Takım'ın antrenörlüğünü yapan eski Beşiktaşlı futbolcu Mehmet Özdilek olmuştu. 'Şifo Mehmet' alışageldiğimizin dışında bir tavır sergilemiş, önce Behrami'ye çelme takmış, arkasından Huggel'e tekme atmıştı.
Mehmet Özdilek'in görüntüleri basına yansıyınca FIFA 12 ay meslekten men cezasında karar kılmıştı. 'Şifo' belki de olayın tek suçlusu ilan edilmiş, o hak ettiği cezayı çekerken olayda başka suçlu yok gibi davranılmıştı.
Aradan 12 ay geçti. Mehmet Özdilek 7 Şubat'ta cezasını dolduruyor. Şimdilerde belki de hayatı boyunca unutamayacağı o maç hatırlatıldığında yaşananlardan gereken dersi aldığını söylüyor. "Ben bu dersi aldığım için ertesi gün görevi bıraktım. Tekrar 16 ay öncesine dönmek istemiyorum. Bugüne ve geleceğe bakmak istiyorum" diyor 'Şifo Mehmet'.
Ama konuya ilişkin açıklamasına çok önemli bir cümle eklemeden geçmiyor: "Herkesin o yaşananlardan alacağı dersi alması gerekir."
Hedef gelecek sezon Süper Lig Mehmet Özdilek geleceğe ümitli bakanlardan... Gelecek sezon Süper Lig'de bir takım çalıştırmak istiyor. Bu görev için çeşitli kulüplerden teklif aldığını söylüyor. Aslında teklifler devre arasında da gelmiş ama o, sosyal sorumluluk projelerinde yer aldığı için kabul etmemiş. Gelen teklifleri ince eleyip sık dokuduğunu şu sözlerle dile getiriyor Özdilek: "Bazı kriterlerim var. Bu şekilde anlaşabileceğim bir yer olursa bu işin içinde olmak istiyorum. Önemli olan her konuda doğru tercih yapmak. Zaman neyi gösterir bilemiyorum. Önemli olan hedeflerde birleşmek."
'Şifo' eski takımı Beşiktaş'a dair de değerlendirmelerde bulunuyor. Önceki günkü Vestel Manisaspor maçında takımı beğendiğini ifade ederek şöyle diyor: "Bu oyunu kalan 16 haftada devam ettirmeleri lazım. Çünkü artık kaybedilecek bir puan, şampiyonluktan ve bazı hedeflerden uzaklaştırır". Onun için her maç final olarak oynanacak. (Spor Servisi)