Şike davası silbaştan

Şike davası silbaştan
Şike davası silbaştan
13. Ağır Ceza Mahkemesi 'futbolda şike davası'nda aralarında Aziz Yıldırım'ın da olduğu 6 sanığın yeniden yargılanmasına ve infazların ertelenmesine karar verdi.

İSTANBUL -‘Şike Davası’na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi; Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl’ın oybirliğiyle yeniden yargılanmasına karar verdi. Mahkeme sanıkların infazlarının ertelenmesine de hükmetti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Yargıtay’ın Şike davasını onaylamasının ardından Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar yeniden yargılama ve infazın durdurulması talebinde bulundu. Savcı bir aylık incelemenin ardından “yeniden yargılama” yönünde mütalaa vermişti. Mütalaanın ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi.

GEREKÇE YASA DEĞİŞİKLİĞİ

İMahkeme, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksem Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl’ın yeniden yargılanmasını oy birliği ile kabul etti. Mahkeme kabul gerekçesi olarak 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yapılan değişikle teknik takip ve dinlemenin bu kanundan çıkarılmasını gösterdi. Mahkemenin kararında, “Aynı dosyada aynı olaydan yargılaması devam eden sanıklarla, haklarındaki hüküm onanan sanıklar arasında farklı yargısal sonuçlara ulaşmanın adelete güven duygusunu örseleyebileceği ihtimal dahilindedir” denildi.


İNFAZLAR OY ÇOKLUĞUYLA ERTELENDİ

Mahkeme Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksem Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl”ın infazının ertelenmesine oy çokluğu ile hükmetti. İnfaz erteleme kararında, “Mahkumiyet kararları kesinleşmiş olan sanıkların ilamları infaz edildiği takdirde telafisi imkansız zararlara yol açabileceği ihtimal dahilindedir” vurgusu yapıldı.

ÜYE HAKİM MUHALEFET ETTİ
Bu karara mahkemenin üye hakimi Mehmet Uğurlu muhalefet şerhi koydu. Uğurlu, sanıkların tutuklanmasını istedi . Mahkeme Başkanı’nın kesinleşen dosyaların infaza verilme işlemindeki yetkisinin sadece işlemlerin yapılmasına yönelik denetim olduğunu belirten hakim Uğurlu, “İnfaza vermemeye ilişkin takdir hakkı bulunmamaktır. Ağır Ceza mahkemelerinde ifazın geri bırakılması mahkeme heyetine ait bir yetkidir. Mahkeme başkanı kesinleşen kararı makul süre içinde (7 gün) kesinleştirme yaparak infaza göndermekle sorumludur. Yeniden yargılanma talebi hükmün infazını ertelemez. Makul süre içinde infazına başlanmayan dosyada infazın geri bırakılması kararı verilmesi halinde yasa hükümlerine aykırı olarak devam eden işleyişin doğru olduğu, Anayasanın eşitlik ilkesinin işlerliliğinin bulunmadığının kabulü niteliği taşıyacağı değerlendirerek, bu aşamada infazın geri bırakılmasının gerekmediği kanaatine varılmıştır” dedi.

‘GÖREVSİZLİK VE KUMPAS’A RET
Öte yandan “Görevsiz ve yetkisizlik” itirazlarını da oy birliği ile reddeden mahkeme, talepler hakkında karar verme, inceleme yapma görev ve yetkisinin kendisinde olduğunu ifade etti. Mahkeme ayrıca, şike davasının bir kumpas sonucu açıldığı ve bu nedenle “yargılanmanın yenilenmesi” talebini ise reddetti. Kumpas iddialarını kabul etmeyen mahkeme, “Yargılamanın yenilenmesini gerektirecek yeterlilikte somut deliller ortaya konulamadığından oy birliği ile reddine karar verilmiştir” dedi.

Mahkeme yeniden yargılama talebinde bulunmayan diğer tüm sanıkların, hukuki durumlarının yeniden değerlendirilmesine yer olmadığına da oy çokluğuyla karar verdi. Ancak Mahkeme Başkanı Metin Tamirci bu karara muhalefet etti.

USLU: HERKES GÖRECEK!
Kararın ardından ilk açıklamayı yapan Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, şunları söyledi: “Çok heyecanlı ve çok güzel bir gün. Türk adaletine ve yargısına teşekkür etmemiz gerekiyor. Sayın başkan içeri girdiği ilk günden beri ‘biz şike yapmadık’dediği halde bir karar alınmıştı. Ve yeniden yargılanma için uğraşıyorduk. bu karar alındı. Biz şimdi adaletli bir şekilde yargılanmak istiyorduk. Bu bir af değil. Yeniden yargılanacağız. İnşallah göreceksiniz ki Fenerbahçe Başkanı ve arkasındakiler bu işleri yapmadı.”

TRABZONSPOR, ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDECEK

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘futbolda şike’ davasında Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıkların, ‘yeniden yargılanma’ ve ‘infazın durdurulması’ taleplerini kısmen kabul etmesinin ardından Trabzonspor tarafı da harekete geçti. Bordo-mavili kulübün Hukuk Kurulu, bir üst mahkemeye itirazda bulunarak, kararın iptal edilmesini talep edecek.

Trabzonspor Başkan Yardımcısı Ali Uzunay, karara çok sert tepki göstererek, “Bir üst mahkemeye itiraz hakkımız var ve bunu kullanacağız. Saçma sapan bir karar. Bu ülkede uyuşturucu tacirleri ve devleti yıkmaya çalışan terör örgütlerini de kapsar bu karar. Onlarda yeniden yargılanmak ister. Neye göre bu karar verildi? Bu kararı kim vermişse inşallah bu yanlıştan dönerler. Artık bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nde verilen her karar tartışılır. Bunun altından nasıl kalkacaklar? Bu karar bir üst mahkemeden dönebilir” dedi.

DİLAVER: BU HUKUK CİNAYETİNİ ÖNLEYECEĞİZ

Trabzonspor Hukuk Kurulu’ndan hukukçu Atilla Dilaver de sosyal medya hesabından karara tepki göstererek, ‘Üst mahkemeye itiraz edeceğiz. Bu hukuk cinayetini önleyeceğiz. Bu karar akılla açıklanamayacak kadar kendi içerisinde çelişkili bir karardır. Bu karar, kadın ve uyuşturucu tacirlerine, devleti yıkmak isteyen örgütlere hukuk çiğnenerek verilmiş bir müjdedir’ açıklamasında bulundu