Şike davasında ikinci duruşma sona erdi

Şike davasında ikinci duruşma sona erdi
Şike davasında ikinci duruşma sona erdi
Yenileme kararı verilen şike davası, 8 Temmuz 2015 tarihine ertelendi. Gözlemci, temsilci, hakem raporlarının celbine ve Lutfi Arıboğan gibi isimlerin tanık olarak çağrılmasına karar verildi. Cihan Oskay'ın tanık olarak dinlenmesi talebi reddedilirken, davaya müdahil olmak isteyenlerin talepleri de kabul edilmedi.

Futbolda şike davasında aar karar verildi. Çağlayan’daki Mehmet Selim Kiraz Adliyesi’nde 13. Ağır Ceza Mahkemesi Salonu'nda görülen ikinci duruşmaya Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım katılmadı. Duruşmada hazır bulunan isimler arasında İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Serdar Adalı, Tayfur Havutçu ve Olgun Peker yer aldı.

ADALI VE HAVUTÇU'DAN FARKLI TALEPLER

Serdar Adalı duruşmada, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediğini Tayfur Havutçu ise istediğini söyledi.

AVUKATLAR LUTFİ ARIBOĞAN'IN İFADEYE ÇAĞRILMASINI İSTEDİ

Haldun Şenman'ın avukatları, Lutfi Arıboğan, Ali Parlak ve İlhan Helvacı'nın huzurda ifadeye çağrılması talebini yenileyerek mahkemeden bu konuda bir karar verilmesini istediler.

Yusuf Turanlı'nın avukatı, müvekkilinin iki silahından birinin antika diğerinin de hatıra amaçlı saklandığı ve hiç kullanılmadığı konusunda tanıklık içim Turanlı'nın eşinin tanık olarak dinlenmesini istedi. Avukat ayrıca Cengiz Zülfükaroğlu (eski BJK yöneticisi) ve Abdullah Avcı'nın da dinlenmesini talep etti.

YILDIRIM'IN AVUKATI RAPOR SUNDU

Aziz Yıldırım'ın avukatı durusmaya katılamadığına dair doktor raporu sundu. Yıldırım'ın avukatı Köksal Bayraktar, kanuna aykırı delillerle karar verildiğini ve müvekkilinin hiç bir surette şike eylemine dahil olmadığını vurgularken beraat istedi ve hükmün açıklanmasının geri brakılmasını da hiç bir surette istemediklerini söyledi.

TRABZONSPOR AVUKATLARI: CİHAN OSKAY'IN İDDİALARI YALAN

Duruşmada söz alan Trabzonspor avukatları ise yargılamanın yenilenmesinin hukuka aykrı olduğunu iddia etti.Bordo mavili ekibin avukatları ayrıca, Yıldırım'ın tanık gösterdiği Cihan Oskay ve polis memuru Lokman Yanık'ın ortaya attığı iddiaların da yalan olduğu iddiasında bulundu. Avukatlar ayrıca, başka davalarda kanun değişikliğinden sonra kurulan hükümlerde değişiklik öncesi tapelerin delil niteliğinin korunduğuna dikkat çekerek kararın emsal alınmasını istediklerini belirttiler.

"HEDEF AZİZ YILDIRIM'DI BU YÜZDEN İNSANLAR SUÇLU GÖSTERİLDİ"

Duruşmada söz alan İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Ersan Şen, soruşturmayı yapan kolluk kuvvetinin halen tutuklu olduğuna dikkati çekerek 'dolayısıyla bunların oluşturduğu delillerle yargılanamayız' dedi. Hafta sonu yaşanan tahliye karmaşasına da dikkat çeken Şen sözlerini şöyle sürdürdü, "Artık herkes gözünü açsın. Hafta sonu olanlar ortada. Ben eski delillerle yaplıcak yargılamanın parçası olmayacağım. İade-i itibar istiyoruz.

Hedef Aziz Yıldırım'dı ve bu yüzden insanlar suçlu gösterildi. Sanal ortamda bir örgüt kuruluyor. Aziz Yıldırım hedefe konulduktan sonra ona ulaşmak için kim varsa dinleniyor. Giresun'dan bir olayla, birbiriyle alakasız insanlar aynı torbaya konulmuş. Somut delil yok. Sistem basit: Polis, savcı, hakimden oluşan bir paket sistem var..."

Öte yandan avukat Ersan Şen yüksek sesle savunma yapınca hakim Civelek, "Sesiniz yükseltmeyin. Arkadakiler hoca acaba niye bağırıyor diyorlardır" dedi.

Savcı, tapelerin ayıklanmasını ve Anayasa'ya aykırılık itirazının ne aşamada olduğunun sorulmasını isterken, gözlemci raporları ve maç görüntlerinin izlenmesi taleplerinin ise heyetin takdirine bıraktı.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmanın 8 Temmuz 2015 tarihinde yapılmasına karar verdi.

Heyet Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul ederken, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) özerk bir kurum mu yoksa kamu kuruluşu mu olduğu yönünde bilirkişiden rapor istenmesine karar verdi. Cihan Oskay'ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepler ise reddedildi.

Mahkeme, KCK davasında heyetin Anayasa’ya aykırılık iddialarını Anayasa Mahkemesi’ne taşıma sürecinin beklenmesine de karar verdi. (Hürriyet)