Şike davasında savcı beraat istedi

Şike davasında savcı beraat istedi
Şike davasında savcı beraat istedi
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Aralık soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede şike davasına da yer verdi. İddianamede Fethullah Gülen'in kurduğu örgütün Fenerbahçe Kulübü'nü ele geçirmek için kumpas kurduğu belirtildi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticiler için beraat mütalaası verilirken, karar 9 Ekim Cuma günü açıklanacak.

İSTANBUL - Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın davasında savcı mütalaasını açıkladı. Mahkeme, kararını 9 Ekim Cuma günü verecek.

Mütalaada, yeniden yargılama talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl hakkında "suç örgütü kurmak" ve "şike" suçlarından beraatleri talep edildi. Savcı ayrıca sanıklar hakkında daha önce verilen hükümlerin iptalini istedi.

31 SANIĞIN DA BERAATİ İSTENDİ

Yargıtay tarafından haklarındaki hükümleri bozulan 31 sanıktan aralarında Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Abdurrahman Yakut, Mecnun Otyakmaz, İskender Alın, Ümit Karan, Ali Kıraatlı, Şekip Mosturoğlu, İbrahim Akın ve Gökçek Wederson'un da bulunduğu sanıklar hakkında da "suç örgütüne üye olmak", "suç örgütüne yardım", "şike", "teşvik primi", "şikeye teşebbüs" suçlarından beraatlerini istedi.

OLGUN PEKER VE SELİM KIMIL'A CEZA İSTEDİ

Savcı, sadece sanıklardan Olgun Peker ve Selim Kımıl hakkında, mağdurlardan Mustafa Cici'ye karşı "tehdit" suçundan ve "sahte resmi belge temini ve kullanma" suçlarından 2 yıl 6'şar aydan 7'şer yıla kadar hapis ceza istedi.

NE OLMUŞTU?

3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıtı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 'şike yapmak ve örgüt kurmak' suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti.

Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı. Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirildi. Ümit TÜRK (DHA)