Şike davasında tahliye kararı çıktı

Şike davasında tahliye kararı çıktı
Şike davasında tahliye kararı çıktı

Aziz Yıldırım, Metris çıkışında binlerce Fenerbahçe taraftarının sevinç gösterileriyle karşılaştı

Aylardır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen 'Şike davası'nda Aziz Yıldırım dahil tüm tutuklu sanıklar tahliye edildi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, “Futbolda Şike” davası kapsamında tutuklu bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı'nın tahliyesine karar verdi. Yıldırım, örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 hapis, şike suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon TL para cezası aldı.
 
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Bu yargılama sürecinde yoğun çalıştık. Hakimlerimiz benden çok daha fazla emek sarfettiler. Onların büyük emeği oldu. Biz de duruşmayı idare etmeye çalıştık. Heyet olarak tek tek bütün sanıkların eylemlerini inceledik. Umuyorum bir hata yapmamışızdır. Yapmışsak da bunun yasal yolları var" dedi.

SANIKLAR METRİS’TE 
“Futbolda şike” davasında mahkemenin tahliye kararı üzerine Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, işlemlerinin tamamlanarak salıverilmesi için Metris Cezaevi'ne getirildi. Yıldırım ile tahliye kararı verilen diğer sanıklar İlhan Ekşioğlu, Yusuf Turanlı ve Olgun Peker'i taşıyan cezaevi aracı, Metris Cezaevi'ne giriş yaptı. Yıldırım'ı taşıyan aracın cezaevine gelişi sırasında, tahliye kararını duyarak cezaevi önüne gelen Fenerbahçeli taraftarlar sevgi gösterisinde bulundu. Bu arada, duruşmadan çıkacak kararı beklemek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde bulunan taraftarlar da Metris Cezaevi'ne geldi. Aziz Yıldırım ile Ekşioğlu, Peker ve Turanlı'nın işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden tahliye edilmesi bekleniyor.

AZİZ YILDIRIM METRİS’TEN ÇIKTI
“Futbolda Şike” iddialarına ilişkin 3 Temmuz 2011'de gözaltına alınan ve 10 Temmuz'da tutuklanan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım 358 gün tutuklu kaldığı Metris Cezaevi'nden tahliye edildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yapılan karar duruşmasında, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve tahliyesine karar verilen Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 3 Temmuz 2011'de “futbolda şike” iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu sürerken rahatsızlanan Aziz Yıldırım, 4 Temmuz'da kalbine yönelik şikayeti üzerine İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırıldı.

Hastanede tedavisi süren Aziz Yıldırım hakkındaki gözaltı kararı süresi dolduğu için kaldırılırken, mahkemece savcılığın talebi değerlendirilerek, Yıldırım hakkında 6 Temmuz'da yakalama kararı çıkartıldı.

Yıldırım tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden taburcu edilmesi üzerine 7 Temmuz'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan Aziz Yıldırım, şeker rahatsızlığı nedeniyle 8 Temmuz'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde diyabet servisine kaldırıldı. Daha sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Yıldırım, aynı gün Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten dönemin özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk, Yıldırım'ın yaklaşık 9 saat ifadesini aldı. Savcı Berk, daha sonra Yıldırım'ı tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk etti.

İfadesinin alınması sırasında eşlik eden sağlık ekibinin, nöbetçi hakim Hadi Çağdır'a, Yıldırım'ın sağlık durumunun ifadeye uygun olmadığını bildirmesi üzerine Yıldırım'ın yeniden hastaneye götürülmesine karar verildi.

Nöbetçi hakim Çağdır, Yıldırım'ın sağlık durumunun iyileşmesinin ardından en kısa zamanda yeniden mahkemeye getirilerek, ifadesinin alınması yönünde karar aldı.
Tedavisinin yapıldığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden 10 Temmuz'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen Yıldırım, tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu.

İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'in, 2 Aralık 2011'de Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 31'i tutuklu 93 kişi hakkında hazırladığı iddianame, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 Aralık'ta kabul edildi.

Bu arada, sanıklar hakkında uygulanması istenen 6222 sayılı yasada değişiklik yapan 6259 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun, 10 Aralık 2011 tarihinde TBMM tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan kanun, 15 Aralık 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre iddianamede, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın “haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurup yönetmek”, “dolandırıcılık”, “şike” ve “teşvik primi vermek” suçlarından toplam 22 ile 72 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, diğer sanıkların da benzer suçlardan 9 ay ile 115 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları öngörüldü.

Davanın Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda 14, 15, 16 ve 17 Şubat tarihlerinde yapılan 4 duruşmasında, 401 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından, duruşmalara 20 Şubat'tan itibaren Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda devam edildi.

Davanın 1 Haziran'da yapılan 19. duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan, Aziz Yıldırım'ın “haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak” suçundan 2 ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Aziz Yıldırım'ın, 7 Mart 2011'de oynanan Gençlerbirliği-Fenerbahçe, 9 Nisan 2011'de oynanan Eskişehirspor-Fenerbahçe, 1 Mayıs 2011'de oynanan İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Fenerbahçe, 8 Mayıs 2011'de oynanan Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011'de oynanan Fenerbahçe-Ankaragücü ve 22 Mayıs 2011'de oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçlarında “şike” yapılması eylemi nedeniyle 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 1,5 ile 4,5 yıl arasında hapis cezası öngören 11. maddesinin 1. ve 4. fıkrası ile B ve C bendi uyarınca ayrı ayrı cezalandırılmasını isteyen savcı Ermertcan, Yıldırım'ın, 17 Nisan 2011'de oynanan Trabzonspor-Bursaspor, 22 Nisan 2011'de oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor ve 15 Mayıs 2011'de oynanan Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçlarında “teşvik primi verilmesi” eylemine uygun olan 6222 sayılı kanununun 9 ay ile 2 yıl 3 ay arasında hapis cezası öngören 11. maddesinin 1. ve 4. fıkrasının B ve C bendi ile 5. maddesi uyarınca da ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.

Savcı Ermertcan, esas hakkındaki görüşünün son bölümünde 6222 sayılı kanunun 11. maddesinde tanımlanan suçları, bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda, birden fazla işleyen sanıklar hakkında, 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasayla değiştirilen 11. maddesinin 10. fıkrasının uygulanmasını da istedi.
Buna göre, esas hakkındaki görüşte, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın “haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak”, “şike” ve “teşvik primi vermek” suçlarından toplam 3 yıl 10 ay 15 gün ile 13 yıl 10 ay 15 gün arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

YILDIRIM HAKKINDAKİ BERAAT İSTEMLERİ
Aziz Yıldırım'ın, 21 Şubat 2011'deki Manisaspor-Trabzonspor ve 26 Şubat 2011'deki Fenerbahçe-Kasımpaşa maçlarında “şike” yapıldığı, 6 Mart 2011'deki Bursaspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve 20 Mart 2011'deki Gençlerbirliği-Trabzonspor maçlarında “teşvik primi verildiği” iddialarına ilişkin suçlamalardan beraatına karar verilmesini isteyen savcı Ermertcan, Aziz Yıldırım hakkında 6222 sayılı kanunun “bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde, kişi hakkında ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan yasaklanmasına hükmolunur” hükmünü içeren 11. maddesinin de uygulanmasını talep etti.

Savcı Ermertcan, Yıldırım hakkında, 6222 sayılı kanunun “seyirden yasaklanma” başlığını taşıyan 18. maddesinin uygulanmasını da öngördü.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in 23 Mayıs 2011'deki Sivasspor-Fenerbahçe maçında, “teşvik primi vermeye teşebbüs etmek” suçundan 9 ay ile 2 yıl 3 ay arasında hapis cezasına çarptırılmasını isteyen savcı Ermertcan, Şener'in, 15 Mayıs 2011 tarihindeki Ankaragücü-Fenerbahçe maçında “teşvik primi vermek” suçlamasından ise delil yetersizliğinden beraatını talep etti.

Davanın tutuksuz sanıklarından Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Nevzat Şakar'ın da teşvik suçlamasına ilişkin beraatını talep eden savcı Ermertcan, eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, Teknik Direktör Hikmet Karaman'ın haklarındaki suçlamalardan beraatına karar verilmesini istedi.

Tutuksuz sanık futbolcu Emanuel Emenike'nin yargılama aşamasındaki savunması mahkemeye ulaşmadığından hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına karar verilmesini öngören savcı Ermertcan, davanın diğer sanıklarının 1,5 ile 42 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılmalarını talep etti.

Bugün yapılan 23. duruşmada karara bağlanan davada, Aziz Yıldırım, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, kararla birlikte Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 4 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.

Böylece Yıldırım, 358 gündür tutuklu kaldığı Metris Cezaevi'nden çıktı.

KİM NE ZAMAN TAHLİYE OLDU?
Dava kapsamında tutuklanan 31 kişi arasında bulunun Eski Beşiktaş yöneticisi Serdal Adalı ve eski Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu, eski Diyarbakırspor Başkanı Abdurrahman Yakut, Beşiktaş Kulübü görevlisi Ahmet Ateş, eski futbolcu Ümit Karan, futbolcular İbrahim Akın, İskender Alın ve Korcan Çelikay'ın tensip incelemesi sonucunda 12 Aralık 2011'de tahliyesine karar verilmişti.

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık, Ömer Ülkü ve Mehmet Yenice 24 Şubat'taki 8. duruşmada, Abdullah Eker, Abdullah Karakuz, Selim Kımıl, Talat Emre Koçak, Abdullah Başak ve Hakan Karaahmet de 30 Mart'taki 12. duruşmada, Tamer Yelkovan 4 Mayıs'taki 15. duruşmada, Ahmet Çelebi, Ali Kıratlı, Haldun Şenman, Sami Dinç ve Bülent İbrahim İşcen ise 1 Haziran'daki 19. duruşmada tahliye edilmişti.
"
ŞİMDİ NE OLACAK?
16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin şike ve teşvik davası hakkında verdiği karar sonrasında şimdi gözler ne olacak sorusuna çevrildi. Şike, teşvik ve örgüt kurmaktan 6 yıl 3 ay ceza alan Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Başkanlığı Yargıtay yolu açık olduğu için devam edecek. Yargıtay'ın cezaları onaması durumunda ise başkanlığı düşecek. Yıldırım, Yargıtay cezasını onarsa 3 yıl 2 ay daha cezaevinde yatacak.


SANIKLARA VERİLEN CEZALAR ŞÖYLE: 
* Aziz Yıldırım: Şike ve teşvik suçundan 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon TL para cezası, örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 hapis cezası aldı.
* Şekip Mosturoğlu: Şikeden 1 yıl 10 ay 10 gün ceza aldı. Örgütün suçundan beraat etti.
* Olgun Peker: Örgüt kurmak ve yönetmekten dolayı 2 yıl 6 ay.
* Bülent Uygun: Örgüt suçundan beraat etti. Eskişehir-Trabzon maçındaki teşvikten dolayı 11 ay 7 gün ceza aldı.
* Gökçek Vederson: Trabzon-Bursa maçında teşvikten dolayı 5 ay hapis cezası verildi.
* İbrahim Akın: Trabzon- İBB, FB-İBB, Beşiktaş-İBB maçlarından 1 yıl 6 ay ceza aldı.
* İlhan Ekşioğlu: Şikeden hapis 1 yıl 24 ay 15 gün cezası aldı. 900 bin adli para cezasını çarptırıldı.
* Ümit Karan: Trabzon- Eskişehir maçında teşvikten 7 ay 15 gün hapis cezası aldı. 66 bin para cezası verildi.
* Mehmet Yıldız: Şikeden 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
* Serdar Adalı: 1 yıl 3 ay hapis cezası, 250 bin para cezası çarptırıldı.
* Tayfur Havutçu: 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. 100 bin TL de adli para cezasına çarptırıldı.
* Sadri Şener: FB-Ankaragücü maçından beraat etti.
* Nevzat Şakar; FB- Ankaragücü maçından beraat etti.
* Serdar Kulbilge ve Sezer Öztürk beraat etti.
* Sercan Yıldırım beraat etti.
* Zeki Mazlum ve Zafer Önder İpek beraat etti.
* Göksel Gümüşdağ beraat etti.
* Hikmet Karaman beraat etti. (AA-DHA)

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle