Şike değil 'rüşvet' davası

Şike değil 'rüşvet' davası
Şike değil 'rüşvet' davası
Kamuoyunda 'şike davası' olarak bilinen dava, devletin kendi iç yazışmalarında 'rüşvet alıp vermek' olarak geçiyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Oğuz Güven'in haberine göre; 2010-2011 sezonunda Spor Toto Süper Lig ile TFF 1. Lig'in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine başlatılan, organize suç örgütü suçlaması nedeniyle Özel Yetkili Mahkeme'de görülen ve kamuoyunda 'şike davası' olarak bilinen davanın adı, devletin kendi iç yazışmalarında "rüsvet alıp vermek" olarak geçiyor.

İşte şike davasındaki 3 eksik


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, "Noksan ikmal" gerekçesiyle İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği davanın adını "Rüşvet Almak/Vermek" diye yazıyor.

TORBA DAVAYDI

Torba dava olan ve üç ana unsur üzerine kurulan dava, 'rüşvet alıp verme, 'organize suç örgütü kurma' ve şike yapmak' iddialarını içeriyor. Davanın adı, en çok ceza istenen unsurun adı oluyor.

Vural'dan 3 Temmuz ve şike isyanı


KİM NE CEZA ALDI?

Yargıtay'ın "Noksan ikmal" gerekçesiyle geri yolladığı "Rüşvet almak / vermek" davasında Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi şu cezaları vermişti:

- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, ''örgüt kurmak'' suçundan 2 yıl 6 ay, ''şike yapmak ve teşvik primi vermek'' suçlarından 3 yıl 9 ay hapis.

-Eski Fenerbahçe Alt Yapı Koordinatörü Cemil Turan ve teknik direktör Bülent Uygun'u 11 ay 7 gün, futbolcu Gökçek Vederson'u 5 ay hapis.

Savcı Öz ve Yıldırım 'kâğıt arkadaşı'


-Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Şekip Mosturoğlu'nun 1 yıl 10 ay 14 gün, yine yönetim kurulu üyesi İlhan Ekşioğlu'nun 3 yıl 1 ay 15 gün ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz'ın 1 yıl 6 ay 22 gün hapis.
Ayrıca Fenerbahçe Kulübü tercümanlarından Samet Güzel de teşvik suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası aldı.

-İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı ve eski Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu'yu 1 yıl 3 ay hapis.

-İbrahim Akın, Trabzonspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe maçlarında şike yaptığı iddiasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. (Cumhuriyet)

UEFA: Fenerbahçe'yi cezalandırın!