Şikede Anadolu dalgası

Şikede Anadolu dalgası
Şikede Anadolu dalgası
UEFA Avrupa Ligi'ne katılma hakkı elde eden Sivasspor ve Eskişehirspor'un 3 Temmuz'daki operasyonda adları geçtiği için, bu haklarını kullanıp kullanamayacakları haziran ayı başında belli olacak.

UEFA, 2011’de Türkiye ’de gerçekleştirilen ‘Şike davası’ kapsamında isimleri dosyaya giren Sivasspor ve Eskişehirspor’un önümüzdeki sezon UEFA Avrupa Ligi’ne katılmalarıyla ilgili bir problem olup olmadığına 2-3 Haziran’da karar vereceğini açıkladı. İki kulüp hakkındaki iddialar, bu tarihte İsviçre’nin Nyon kentindeki Temyiz Kurulu toplantısında görüşülecek. 

‘Bu beklediğimiz bir şeydi’

UEFA, bu süreçte Fenerbahçe ve Beşiktaş ’ın durumları aciliyet gösterdiğinden ilk etapta bu iki kulübün durumunu incelemişti. Sivasspor ve Eskişehirspor önümüzdeki dönemde UEFA Avrupa Ligi’nde oynamaya hak kazanınca, UEFA bu iki kulüp hakkındaki iddiaları da görüşmeye karar verdi. Konuyla ilgili dün iki kulüp de birer açıklama yayımladı. Sivasspor Başkan Vekili Erdal Sarılar, normal sürecin işlediğini belirtirken “Beklediğimiz bir şeydi. TFF’nin bu süreçte bizi suçsuz bulduğunu UEFA’ya ilettik” dedi. Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz da twitter hesabından, “Taraftarlarımız içlerini ferah tutsunlar, bu yaşanması gereken hukuki bir süreç. Sivasspor’umuz UEFA CUP’a Allah’ın izniyle kesin katılacaktır” açıklamasında bulundu.
Eskişehirspor Yönetim Kurulu ise Avrupa’ya gideceklerine inandıklarını, kulübün şike olaylarıyla ilgili tüm soruşturmalarda müdahil olmadığının ve herhangi bir ceza almadığının kamuoyunun malumu olduğunu açıkladı. Yönetim Kurulu ayrıca, UEFA tarafından yapılan incelemenin dikkatle takip edilip, istenilen ilave bilgi ve belgelerin işbirliği içinde sunulacağını da bildirdi.