'Sıkıntılar var ama aşılır'

Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Aydın Örs, takımda liderlik sorunu olmayacağını söyledi.

İSTANBUL - Basketbol Milli Takımı Başantrenörü Aydın Örs, takımda liderlik sorunu olmayacağını söyledi. Soruları yanıtlayan Örs, takımdaki liderlik konusunun çok fazla ağızlarda sakız olmaya başladığını vurgulayarak, "Liderlik öyle ısmarlama olmaz. Lider, doğal yetenekleri, sporcu kişiliği, oyunculuğuyla, yani her yönüyle kendisini kabul ettiren kişidir. Zaten takımın kaptanı bellidir; İbrahim Kutluay. İbrahim'de yeteri kadar liderlik özellikleri var" diye konuştu. Örs'ün açıklamaları şöyle:

  • Şampiyona öncesi Mirsad Türkcan ve Hüseyin Beşok'un henüz transfer yapmamış olmaları beni endişelendiriyor. Mirsad'ın form düzeyi iyi. Hüseyin'in Maccabi Tel Aviv'de fazla oynamamış olması ise milli takım için olumlu değil. Ancak ikisinin de şu anda esas dezavantajları, hâlâ bir kulübe transfer olmamaları. Yani kafalarının rahat olmayışları. Hüseyin kulübünde çok oynamadı, ama biz onu çok çabuk milli takım havasına sokarız.
  • NBA'de forma giyen Hidayet Türkoğlu bu sezon 18 dakika ortalamayla oynadı. Ama Hidayet haklı olarak bu sezon daha fazla süre oynamak istiyordu. Çünkü önceki iki yıl aldığı sürelere bakarsak, bu sene aldığı dakika onda hayal kırıklığı yarattı. Mehmet Okur, ilk yılı olmasına rağmen hem süre, hem de performans olarak takımına gayet olumlu katkılar yaptı. Sonuçta ikisinin de milli takıma eskiden olduğu gibi o çok büyük katkılarının devam edeceğini umuyorum. Bu oyuncuların tek tek katkı yapmaları önemli, ama daha önemlisi bir uyum içinde, takım olgusu içinde hareket etmeleri. Bunu gerçekleştirebilirsek, zaten her takım kadar şampiyonluk şansımız var.
  • ABD'deki Dünya Şampiyonası'nda yaşanan olumsuzluklar abartıldı. Diğer milli takım oyuncularının oradaki yaşama tarzı eleştiri konusu olmazken, bir tek bizimki eleştirildi. Dünya Şampiyonası'nda esas sorun saha dışında değil, saha içindeydi. Saha içinde daha mücadeleci, daha uyumlu takım anlayışını uygulayamadık. Yok gruplaşmaydı, yok başka şeydi. O tür şeyleri ben de oyuncular da kabul etmiyorum. Ama çeşitli şanssızlıklar yaşadık.
  • Avrupa Şampiyonası'nın çok zor bir statüsü var. Gruptan birinci çıkmak istiyoruz. İkinci veya üçüncü olursanız baraj maçı var. Bunların hepsi birer engel. Gruba baktığınız zaman Yunanistan, Hırvatistan, Ukrayna var. Ukrayna dördüncü torbadan çıkan en güçlü takım. NBA oyuncuları bulunuyor. Gruptan birinci olarak çıkarsak gerisi gelir. Kamuoyunun bizi olan desteğini, sevgisini biliyoruz. Bunu aynen sürdürmelerini, bize inançlarının devam etmesini istiyoruz.
  • İbrahim bütün başarıları kazanıp döndü. Avrupa'nın en iyi kulüplerinden birinde Avrupa şampiyonluğu, Yunanistan Lig ve kupa şampiyonluğunu kazandı. Çok başarılı oldu, kendisini orada çok sevdirdi ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etti. Geleceği ile ilgili olarak Ülkerspor'u seçti. Bence olumlu bir dönüş. Türk basketbolu için de çok yararlı. Ekonomik krizden sonra yatırımların kısılmasıyla kaliteli yabancılar gitti, bu yetmezmiş gibi Türkiye'nin yetenekli oyuncuları da yurtdışına gitmeye başladılar. Bu da Türk basketbolu için bir kan
    kaybı oluyordu. İbrahim'in dönüşünü ben olumlu bir başlangıç olarak görüyorum.
  • Ülker-Efes Pilsen rekabeti yine üst düzeyde devam eder. Efes de her zaman büyük bir kulüptür, isimler gider, yerine yeniler gelir. Geçen sezon lig çok kaliteli değildi. İki takım çekişti, diğer takımların o iki takımı zorlama potansiyeli yoktu. Ama bu sene bir kıpırdanma var. Gerçi yine iki takım önde gözüküyor, ama ben diğer takımlarda yatırım yapma, daha iyi yabancılarla oynama şevkini görüyorum. Tofaş'ın yeniden dönmesi de çok olumlu.