Silah skandalı! Alman savcılığı devrede...

Silah skandalı! Alman savcılığı devrede...
Silah skandalı! Alman savcılığı devrede...
Hakan Çalhanoğlu'nun, Gökhan Töre ile bir arkadaşının saldırısına uğradıklarını açıklamasından sonra harekete geçen Köln savcılığı, olayı araştırmaya başladı. Savcı Bremer, soruşturma başlatıp başlatmayacağına bugün karar verecek.

Bir süre bir iddia olarak konuşulan, daha sonra Hakan Çalhanoğlu’nun babasının röportajıyla netlik kazanan ve gurbetçi oyuncunun Alman ZDF kanalına verdiği röportajla doğrulanan silahla tehdit ve darp olayı Almanya’da adliyelik oluyor...

'Gökhan Töre beni vurmakla tehdit etti'


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Milli Takım’ın kamp yaptığı otelde, Gökhan Töre ve bir arkadaşının, Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak’a yönelik eyleminde ismi geçen tüm isimlerin aynı zamanda Alman vatandaşı olması nedeniyle Hakan’ın röportajı sonrası Köln Savcılığı olayı araştırma konusu yaptı.

ALMAN YASALARINA GÖRE...

Hakan ile Ömer’in ikametlerinin Almanya’nın Leverkusen kentinde olması nedeniyle olay Köln Savcılığı’nın alanına giriyor. Alman yasalarına göre, Alman vatandaşlarına karşı işlenen suçlar yurtdışında da olsa Alman savcılar harekete geçiyor. Olayda silah söz konusu ise ve adam yaralama gibi bir durum varsa suç duyurusunda bulunulmasına, şikayete gerek yok, savcılar kendiliğinden soruşturma açabiliyor. Medyada yer alan haberler ve suç şüphesi savcıların olayla ilgilenmesi için yeterli.

Köln savcısından olaya yakın takip
Dava açılmasına karar verilirse hangi savcılığın yetkili olacağı ise ayrı bir soru... Gökhan Töre, Türkiye ’den önce Hamburg’da yaşadığı için bu kentin savcılığının yeni ikametini araştırdığı belirtildi. Hürriyet, bu gelişmeler üzerine Köln Savcılığı’na ulaştı. Savcı Ulrich Bremer, tatil dönüşü ilk iş günü olmasına rağmen olayı biliyordu. Bremer, yurtdışında Alman vatandaşlarına karşı işlenen suç, cezaya tabiyse, Alman yasalarının devreye gireceğini söyledi. Bremer, yaptığı araştırma sonrası soruşturma açıp açmayacağına bugün karar verecek.  

Töre'den Terim'e: Babalık yaptınız


HAKAN NE DEMİŞTİ?

Silah çektiler bizi dövdüler
Hakan Çalhanoğlu, Alman ZDF kanalındaki röportajında Gökhan Töre’nin silahlı bir arkadaşıyla oteldeki odalarını bastığını söylemiş ve “Ömer’in yüzüne silahla vurdular. Kanlar içinde kaldı. Beni yatağa ittiler. Gökhan, silahlı arkadaşını gösterip, bana, ‘Bak, hareket edersen seni vurur’ diye tehdit etti.” Hakan’ın sözleri stüdyadaki izleyicilerin adeta kanını dondururken, programı sunan Katrin Müller Hohenstein, “Olamaz, korkunç bir olay” diye tepki göstermişti.

DAHA ÖNCE DE ARAMIŞ

Rudi Völller’den, Terim’e davet

Hakan ve Ömer’in olayı anlatması sonrası kulüpleri Bayer Leverkusen’in harekete geçtiği öğrenildi. Devreye giren spor direktörü Rudi Völler’in, Fatih Terim’i aradığı belirtildi. Terim’e davette bulunduğu ifade edilen Völler’in bu görüşme gerçekleşmediği için ikinci bir davette bulunacağı konuşuluyor.

'Fatih Terim'i çağırdık, gelmedi'