Şimdi Marduk düşünsün

Şimdi Marduk düşünsün
Şimdi Marduk düşünsün
'Fani dünya'nın son derbisi tıpkı yaşadığımız günler gibi 'anormal' gelişmelerle başlasa da normal seyretti. Kazanan ise lig lideri Galatasaray oldu. Artık sıradaki derbilere bakma zamanıdır...
Haber: KENAN BAŞARAN / Arşivi

İki takımın ‘Avrupa seyahati’nin sürüyor olması ve araya giren Türkiye Kupası maçlarından olsa gerek son yılların en gerilimsiz derbi haftasını yaşadık. Patlamaya hazır bomba eşliğindeki o ‘Derbiye 5 gün kaldı’ anonslarına fırsat kalmaması iyiydi elbette...
Galatasaraylı taraftar ister ki yaptığı koreografi şovuna rakibinin taraftarı statta canlı tanıklık etsin ki işin tadı çıksın. Keza Fenerbahçeli de Kadıköy’de aynısını ister. Ne var ki ‘deplasman yasağı’ derbinin bu tadını eksik bırakıyor. Bu ayıpla daha fazla yaşanmamalı...
Başlama vuruşu öncesi Eboue’nin ettiği dua, 13 Aralık’ta 35. ölüm yıldönümü vesilesiyle andığımız Oğuz Atay’ın duasını hatırlattı: “...Yalnız unuttum; ne olur rahatlık versen / Galatasaray takımı oyuncularına. Yarın maçları var da; yenilmesinler sakın” (Tutunamayanlar)...
Bir öğretmen çocuğu olan Aykut Kocaman, ‘bilimsel’e inat eşofmanlarıyla çıktı maça. Oysa Doç.Dr. Okan Tanşu, Hürriyet’e “Kocaman eşofmanla değil takım elbiseyle çıkmalı” demişti, kazanma reçetelerinden biri olarak(!).
Normal değil anormal
Malum anormal günlerden geçiyor; Marduk sendromu yaşıyoruz. Bekir’in rövaşatalarla ‘Zlatan’laşıp Bekiroviç’liğe terfisi kimilerince ‘alamet’ olarak okunmuştu(!). Ancak Bekiroviç, kendi kalesine attığı golle bütün birikimlerini ve ‘viç’lerini bir gecede yapılan devalüasyon misali bir anda kaybetti. Galiba o artık yine sadece ‘Bekir’ olacak!.. Belki böylesi daha iyi.
Hayat normale dönmeye başlıyordu galiba çünkü Fenerbahçe , beraberliği bulmakta gecikmedi. Üstelik yine sıradışı bir golle: Solak Hasan Ali, sağıyla ağları bulup ‘Gerçek Fenerli’ oldu. Darısı Amrabat’ın, Sezer’in, Krasiç’in, Dany’nin başına dersek ‘anormal’ bir istekte bulunmuş olurduk.
Derbinin normali Fenerbahçe’nin öne geçmesini gerektiriyordu lakin bir de Selçuk İnan normalliği vardı. Adını ‘Volkan Demirel Barajı’ koyabileceğimiz barajın yarattığı tartışmaları golle bitirdi. Selçuk’un ‘serbest’ten gol atması normaldi zira geçen sezon da atmıştı.
Hakemin son bölümlerde üst üste ‘sarı’lar çıkartması zaten ‘kırmızı’nın geleceğine dalaletti. Piyango(!) Meireles’e vurdu.
Bir derbi daha geldi geçti ve hayat devam ediyor. 21 Aralık’tan sonra da devam edecek, önümüzdeki derbilere bakalım!... 

Alex’li Kadıköy göndermesi
Galatasaray taraftarı TT Arena’da yaptığı koreografilerine bir yenisini ekleyerek dün gece geçen sezonun şampiyonunun belirlendiği mücadeleye atıfta bulunan bir eser sergiledi. Sarı-Kırmızı renklerdeki fon üzerinde artık Fenerbahçe forması giymeyen Alex De Souza’ya benzeyen Sarı-Lacivertli bir taraftar, yanan Şükrü Saracoğlu Stadı ve lig kupasını alıp giden bir aslan resmedildi. Koreografinin tanımı olarak da “Her şey unutulur, hatıralar kalır. Size her mayıs bizi hatırlatır” yazılı pankart açıldı.