Şimdi sırada 'atların derbisi' var

Birçok spor dalının tatile girdiği şu günlerde, Türk spor tarihinin en uzun soluklu organizasyonlarından biri bugün yapılıyor. Türk at yarışçılığının derbisi sayılan Gazi Koşusu'nun 81'incisi bugün İstanbul'da yapılacak.

İSTANBUL - Birçok spor dalının tatile girdiği şu günlerde, Türk spor tarihinin en uzun soluklu organizasyonlarından biri bugün yapılıyor. Türk at yarışçılığının derbisi sayılan Gazi Koşusu'nun 81'incisi bugün İstanbul'da yapılacak. Türkiye Jokey Kulübü tarafından, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana her yıl düzenlenen koşu, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda saat 17.45'te başlayacak ve Kanal D'den naklen yayımlanacak. Üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez koşabildikleri, 2 bin 400 metre mesafede çim pistte yapılacak Gazi Koşusu'na 22 tay katılacak.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer'in de izleyeceği koşunun birincilik ikramiyesi 500 bin YTL, ikincilik ikramiyesi 200 bin YTL ve üçüncülük ikramiyesi de 100 bin YTL olarak belirlendi. Koşuyu kazanacak safkan sahibine, birincilik ikramiyesinin yanı sıra, yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 793 bin 300 YTL kazandıracak. Bu arada, 'Boğazın Boğası' lakabıyla tanınan Türk boksör Sinan Şamil Sam'ın sahibi olduğu 'Angelo' da Gazi Koşusu'nda birincilik mücadelesi verecek. At sahiplerinin yanı sıra yarışseverleri de heyecanlı bir gün bekliyor. Yarışseverler ve aileleri için düzenlenecek etkinlikler, ikramlar ve sürpriz hediyelerle hipodrom şenlik alanına dönüştürülecek.
Yarışların ilk galibi 'Neriman'
Yarışseverlerin her yıl büyük bir heyecanla beklediği Gazi Koşusu, Mustafa Kemal Atatürk'ün himayesinde yapılmaya başlandı. At yarışlarının 'modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç' olduğunu vurgulayan Atatürk, fırsat buldukça hipodroma giderken, 1927'de, emir vererek Gazi Koşusu'nun düzenlenmesini istedi. Ankara'da düzenlenen ilk yarışı, Ali Muhiddin Hacıbekir'in 'Neriman' isimli kısrağı önde bitirdi ve sahibine dönemin parasıyla 2 bin lira kazandırdı. İlerleyen yıllarda bu önemli koşuyu cumhurbaşkanları İsmet İnönü 'Olga', Celal Bayar ise 'Cap Gris Nez' isimli safkanlarıyla kazandılar. İstanbul'da ilk kez 1968'de düzenlenen Gazi Koşusu'nda ise birinciliği Burhan Karamehmet'in 'Asuvan' adlı safkanı elde etti.
Gazi Koşusu'nun armağanı olan, Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykeli, 1970 yılından bu yana 'Gazi Koşusu' galiplerine verilmeye başlandı. Ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık'ın eseri olan bu heykeli ilk kez 'Sadettin' adlı safkanın sahibi Sadun Atığ aldı. Gazi Koşusu'nda en iyi derece, 1996 yılında Özdemir Atman'ın 'Bold Pilot' (2.26.22) isimli safkanına ait. Mümin Çılgın ise Gazi Koşusu'nu tam dokuz kez kazanarak en başarılı jokey unvanını elinde tutuyor. Geçen yılki 80. koşuyu, Kadri Daşkan'ın sahibi olduğu 'Hızel Beyi' isimli safkan, jokey Halis Karataş ile 2.27.60'lık dereceyle kazanmıştı. (Spor Servisi, aa)Atlar ve jokeyleri
1. Angelo. Erhan Yavuz
2. Arsenic. Halis Karataş
3. Atmaca. Yemen Tunç
4. Çelik Yürek. Nurettin Şen
5. Genç Gürkan. Ahmet Taş
6. Gürkaynak. Arslan Birdal
7. Hasköylü. Onur Öztürk
8. Hokkaido. Bekir Gökçe
9. Impetus. Murat Gündüzeli
10. Inspector. Ömer Kaya
11. King Alex. Barış Kurdu
12. Küçük Kafkas. Özcan Yıldırım
13. Mali. Sadettin Boyraz
14. My Sea. Fuat Çakar
15. Nalın İsyanı. Giacomo Temperini
16. Osmanbey. Ramazan Taşdelen
17. Prince Martin. Gökhan Yıldız
18. Rains of Fire. Yalçın Akağaç
19. Salvatore. Akın Sözen
20. Solfejs Son. Mehmet Kaya
21. Topor. Selim Kaya
22. Judith Blue. Kadir Tokaçoğlu