Şimdi top savunmada!

Şimdi top savunmada!
Şimdi top savunmada!
İstanbul 1. Amatör Lig ekiplerinden ve TFF'nin kurucularından Göztepe Hilalspor, tamamen avukat ve hukuk öğrencilerinden oluşuyor. Bordo-Beyazlılarla futbolu, hukuku ve hayatı konuştuk!
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Bir avukat yeri geldiğinde savunmada, yeri geldiğinde hücumda çok iyidir… Elbette hukuki alanda. Peki ya avukatlar hücum ve savunmadaki hünerlerini yeşil sahada da sergilerse? O zaman karşımıza Göztepe Hilalspor çıkar! İstanbul 1. Amatör Lig 14. Grup’ta mücadele eden Göztepe Hilalspor’un özelliği, kadrosundaki futbolcuların tamamının avukat veya hukuk öğrencisi olması. Hatta teknik direktörleri de avukat. 

Bu durum, kulüpte lisanslı futbolcu olan bir avukatın daha sonra arkadaşlarını da Bordo-Beyazlı kulübe kazandırmasıyla oluşmuş. Zamanla kulübün ünü hukuk camiasında yayılmış ve birçok avukat ve hukuk öğrencisi kulübe dahil olmuş. Kulüp, ligin bitimine kısa bir süre kala dördüncü sırada… Büyük bir şanssızlık eseri 14. Grup’ta Pendikgücü ve Kaynarcaspor gibi iki güçlü ekiple eşleşen Hilalspor uzun süre zirveyi kovalasa da son haftalarda futbolcularının ‘işleri’ nedeniyle maçlara gelememesi takımı eksik bıraktı. Bu da üst üste puan kayıpları yaşatarak zirveden uzaklaştırdı. 

35 yıldır başkanlık yapıyor 
Yine de Hilalspor sezonu boş geçmiyor. Antalya’da düzenlenen Barolararası Futbol Şampiyonası’nda İstanbul Barosu’nu temsil eden Hilalspor’un futbolcuları burada şampiyonluğa ulaştı. Hatta bu şampiyona için Göztepe temsilcisinin ligdeki Kaynarcaspor karşılaşması da ertelendi.
Takımı, İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un eski futbolcularından Arif Sarıkaya çalıştırıyor. Kulüp Başkanıysa Nedim Baltacı… Kısa aralar hariç 35 yıldır Hilalspor’un başkanlığını yapan Baltacı, “Kulübü iki kere bıraktım, ikisinde de sokakta buldum” diyor. Bir dönem İstanbul Futbol İl Ajanlığı (Şimdiki TFF İl Temsilcisi) görevini de yürüten Baltacı, büyük fedakârlıklarla kulübü yaşattıklarını, en büyük sıkıntılarının tesis olduğunu ifade ediyor. Kulübün Göztepe’de bir lokali var ancak işletmecisiyle mahkemelik. Aynı zamanda lokalin bulunduğu arazi de mahkemelik ancak kadro avukat dolu olduğundan, Hilalspor’un mahkemelik konularda fazla bir kaygısı yok. Başkan Baltacı, Kadıköy Belediyesi’nin kendilerine destek olmasını istiyor. 

Fener’e futbolcu verdiler 
Eski parlak günlerinde 4000 kişiyi tribünlere çekebilen Bordo-Beyazlılar’ın şimdilerdeyse maçlarına yalnızca yönetimden birkaç kişi geliyor… Daha önce basketbol ve voleybol gibi branşlarda da mücadele eden Göztepe temsilcisi şu sıralar sadece futbol ve briçte faaliyet gösteriyor. 2012’de 100. yılını kutlayan Hilalspor, İttihat ve Terakki üyelerince kuruldu. Başta Erenköy’de faaliyet gösteren Bordo-Beyazlılar daha sonra Göztepe’ye taşındı ve halen faaliyetlerini burada sürdürüyor. İlk yıllar Hilalspor için kolay geçmedi. Kulüp, futbolcularından çoğunu Çanakkale Savaşı’nda kaybetti. Kurtuluş Savaşı’nda aktif rol alan Hilal- spor , savaş bittikten sonra, 1923’te Türkiye Futbol Federasyonu’nu kuran 6 kulüpten biri oldu. İstanbul temsilcisi aynı sezon Galatasaray ve Fenerbahçe gibi önemli kulüpleri geride bırakarak Kurtuluş Kupası’nı aldı. Kulübün tarihinde ilginç bir anekdot da, sahaya futbolcu çıkarmakta zorlanan Fenerbahçe’ye futbolcu yardımı yapılması... Sarı-Lacivertliler, Hilalspor’dan aldıkları ödünç futbolcularla İstanbul şampiyonluğuna ulaşmışlar.


‘Hayatın her alanında şike var’
Karşımızda avukatlardan kurulu bir takım bulunca, şike soruşturmasını konuşmamak olmazdı. Kaptan Avukat Erdal Kaya, takım adına sorularımızı yanıtladı… 

Şike soruşturmasının başlangıcından bu yana her spor yazarı hukukçu, her hukukçu da biraz spor yazarı oldu. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Aslında bu durum süreç içinde daha çok spor yazarlarının hukukçu olması şeklinde tezahür etti. Sebebi soruşturma dosyasındaki gizlilik kararıydı. Spor yazarları, soruşturma safhasında iddianamedeki belge ve kayıtlara bir şekilde erişip, onlar üzerinden yorum ve değerlendirmeler yaptı. Bu yorum ve değerlendirmeler çok büyük oranda sportif niteliğinden sıyrılıp hukuki çıkarımlarla sonuçlandırıldı. Çoğu kez de esaslı hatalar yapıldığına şahit olduk. Örnek olarak ‘Masumiyet Karinesi’nin ihlalini gösterebiliriz. 

Soruşturmayı bir hukukçu olarak nasıl yorumlarsınız? 
Hayat futbola fena halde benzer. Siyasetinden ekonomisine, sağlıktan eğitimine ne kadar şike varsa, sporda da o kadar şike vardır. Zira tümünün amili ve temeli insandır. Dolayısıyla şike, toplumsal huzura ve barışa zarar veren bir insani eğilim olarak değişik isim ve şekillerle hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kolluk gücünün vazifesi, kamu huzurunu sekteye uğratan bu tür hukuk ve etik dışı eylemlerin takibi ve engellenmesidir. Yargılamanın amacı gerekli müeyyidelerin uygulanması ve suçluların ıslahıdır. Ama hukuka saygılı olarak yürütülmesidir. 

İddianameyi okudunuz mu, okuduysanız yorumunuz nedir? 
Okudum. Çok kapsamlı bir iddianame. Ama savunma hakkı icra edilmeksizin yargılama olamayacağından, bu aşamada salt iddianame üzerinden bir yorum ve hüküm tesisi hukuka uygun olmayacaktır. 

Hiç şikeye ya da teşvik primi vakasına şahit oldunuz mu? 
Şahit olmadım. Ancak özellikle sezon sonunda, şampiyonluk ya da play-off oynama iddiası olan takımlar ile kümede kalma mücadelesi veren takımlarla oynadığımız maçlarda saha içinde sözlü ve manevi etkileme çabalarına, yani ‘hatır şikesi’ne tanık oldum. Bunlar futbolun ‘fair-play’ ruhuna aykırı ve gayri ahlakidir. 

Yasa değişikliğini nasıl yorumluyorsunuz? 
Bir kanunun uygulamasında sıkıntılara sebebiyet veriyorsa gayet tabiidir ki yine yasa koyucu tarafından tadil edilebilir. 6222 sayılı Şiddet Yasası da somut olaya tatbikinde, özellikle ceza uygulaması esnasında, ceza siyaseti ve sistematiği içinde mukayeseli olarak değerlendirildiğinde müeyyidelerinin ağır olduğu görülmektedir. 

Bütün bu dertler için çözümünüz nedir? 
Hukuki düzenlemelerle çözüm aramak olayın sadece sonucu açısından bir yaklaşım ortaya koyacaktır. Kaynağında psikolojik, sosyal, ahlaki, ekonomik vb. birçok etkeni bertaraf ve ıslah etmek zaruridir. 

Şike soruşturmasından sonra rakiplerinizin size bakışı değişti mi? 
Bakışları değil de soruları değişti! Daha evvel maçta ve sonrasında rakiplerin şahsi hukuki problemlerine dair sorularıyla karşılaşırdık. Ancak soruşturma sonrası dönemde rakip arkadaşlarımız daha çok soruşturma hakkında sorular soruyorlar.