Şimdilik 'Burak'madı

Şimdilik 'Burak'madı
Şimdilik 'Burak'madı
Galatasaray evinde 60 dakika 10 kişi oynayan CFR Cluj'la 1-1 berabere kalıp Devler Ligi'nde puanla tanıştı. Yağıştan dolayı son derece kötü zeminde oynanan maçta Aslan'ın golü Burak'tan geldi.
Haber: EFKAN BUCAK / Arşivi

Sağanak yağış, gök gürültüsü, Türk Telekom Arena üzerinde çakan ve geceyi aydınlatan şimşeklerin olduğu bir havada dün bir korku filmi izledi Galatasaray taraftarları. Kont Dracula’nın Transilvanya’sından gelen CFR Cluj, Sarı-Kırmızılılar’a sıkıntı ve endişe dolu uzun dakikalar yaşattı. Sonrasında Gabriel Van Helsing gelmese bile Burak bir kazık misali kafayı ‘çaktı’ ve takımına 1 puanı kazandırdı.
Aslında Transilvanya ahalisiyle münasebetimiz Bram Stoker’dan çok öncesine dayanıyor. Bilirsiniz Fatih Sultan Mehmet, egemenliğini tanımayan ve cizye vermeyen ‘Kazıklı Voyvoda’ Vilad Tepeş’le epey uğraşmıştı. Avrupa ’yı yeniden hakimiyeti altına almak isteyen Fatih İmparator Terim de Transilvanyalılardan iki maçta altı puan isterken CFR Cluj’un voyvodası, pardon teknik direktörü, Ioan Andone ‘Olmaz, asıl siz bize vereceksiniz’ diyordu. 15. Yüzyıldaki anlaşmazlıkta Vilad Tepeş ve birlikleri, Osmanlı Ordusu’na karşı 1462’de ünlü ‘Targovişte Gece Baskını’nı gerçekleştirmiş ve Fatih’in birliklerine büyük zarar vermişlerdi. Dün de CFR Cluj’dan ‘ İstanbul Gece Baskını’ izledik. Rumen ekibi henüz ilk dakikalarda üç kez gol girişiminde bulunsa da Muslara’nın bulunduğu kaleyi tehdit edemediler.

Şut atmadan gol attılar
Aslına bakarsanız Cluj Demirspor’un (CFR, Cluj-Napoca Demiryolu Spor Kulübü demek) ilk 45 dakika kaleyi tutan tek bir şutu dahi yoktu ancak yine de gol atmayı başardılar. 19’da soldan gelişen atakta Camora’nın ortasını Dany ters bir vuruşla kendi ağlarına yolladı: 0-1. Her iki ekip de birbirlerinden çok zeminle boğuşsa da Galatasaray’ın girdiği pozisyon sayısı epey fazlaydı. Sakatlığı nedeniyle oyunu erken terk etmek zorunda kalan Hamit 13 ve 29. dakikalarda iki kez kaleyi denedi ancak kaleci Felgueiras’ı geçemedi. 28’de Aguirregaray’ın çift sarıdan atılması Sarı-Kırmızılı tribünleri gol kadar sevindirdi. Altı dakika sonra İtalyan hakem Paolo Tagliavento (ki dün iyi bir yönetim sergiledi) ceza sahası içinde elle oynama sonrası Galatasaray lehine penaltı verdiğinde coşku daha da arttı ancak Melo’nun vuruşunu gecenin yıldızı Felgueiras çıkarınca sevinçler kursakta kaldı. İlk devrenin sonlarına doğru Elmander de sakatlık nedeniyle çıkmak zorunda kaldı.

Rumenler çekilirken
İkinci devre yoğun bir Galatasaray baskısı izledik. 10 kişi kalan Rumen ekibi iyice savunmaya çekilirken beklenen gol 77’de geldi: Amrabat’ın güzel ortasında Burak iyi yükseldi, kaleci de hatalı çıkınca topu kafayla ağlara gönderdi: 1-1. Birkaç dakika sonra hakem Galatasaray lehine frikik verdiğinde tribünler penaltı olmuş kadar sevindi ancak Selçuk kaleyi tutturamadı. Burak uzatma anlarında çok net bir fırsatı heba edince skor da belli oldu: 1-1.

Zorlu Romanya deplasmanı bekler
Targovişte Gece Baskını sonrası Osmanlı uzun süre daha Vlad Tepeş ve Transilyanyalılarla uğraşmıştı; CFR de Romanya’da Aslan’ı epey zorlayacak gibi. Fatih İmparator Terim iki hafta sonra takımıyla Transilvanya üzerine yürüyecek. Bakalım Fatih’in Galatasaray’ı Transilvanya’da zafer kazanıp Avrupa’da yoluna devam edecek mi yoksa Rumeli’den tamamen atılacak mı? Beraber göreceğiz.


Selçuk’a korner tepkisi
Maçına ilk yarısında ağır zeminde korneri paslaşarak kullanan Selçuk İnan’a tribün tepki gösterirken o da “Ne var” şeklinde cevap verdi. 31. dakikada gördüğü sarı kartla Romanya’daki Cluj maçı için cezalı duruma düşen Felipe Melo, 35. dakikada penaltı atışından yararlanamadı. Bekleneni veremeyen Hamit Altıntop ise erken bir değişiklikle 39. dakikada yerini Burak’a bırakmak zorunda kaldı.


‘Gidin o kalenin önünü süpürün!’
Karşılaşmanın devre arasında görevliler sahadaki su birikintilerini süpürürken ikinci devre Muslera’nın koruyacağı kalenin önünde çalışıyorlardı. Buna tribün tepki gösterirken, Galasataray Yöneticisi Abdurrahim Albayrak olaya ‘el koydu’ ve görevlileri sert şekilde uyarıp Galatasaray’ın atak yapacağı kalenin önünün ‘kurutulmasını’ istedi. Görevliler Cluj ceza sahasını temizledi.
İsveçli forvet Johan Elmander de maçı tamamlayamadı. 22. dakikada başındaki kanama nedeniyle kenarda tedavi edilen oyuncu 41. dakikadaki ikili mücadele sonrası ise sedyeyle çıktı. Yerine Emre girdi.