Sinan Engin 'Hepsi benim arkadaşım' diyor ama...

'Beşiktaş Kapalısı' çoğu kez hem ülke gündemine, hem de camia gündemine ait görüşlerin en doğru yoldan ifade edildiği yerdir aynı zamanda.

İSTANBUL - 'Beşiktaş Kapalısı' çoğu kez hem ülke gündemine, hem de camia gündemine ait görüşlerin en doğru yoldan ifade edildiği yerdir aynı zamanda. Çarşı, hissiyatını buradan dile getirir ve bir anlamda duygu ve düşüncelerini buradan, cümle âleme duyurur. Hatırlanacağı gibi geçen hafta, başkan Yıldırım Demirören'in bir hamlesi sonucu, futbol şubesi kapatılırken önce şube başkanı Celal Kolot'la, sonra da menajer Ali Gültiken'le yollar ayrılmıştı. Ardından da genel menajer olarak takımın başına Sinan Engin getirildi. Bu seçim, yani daha önce adı Alaatin Çakıcı'yla da anılmış olan Sinan Engin tercihi, camia içinde tartışmalara neden oldu. Kimileri yazılarıyla bu konuda görüşlerini açıklarken (mesela Kapalı'nın müdavimlerinden Adnan Bostancıoğlu ntvspor.net'te kaleme aldığı yazıda Engin gidene kadar artık Beşiktaş'ı tutmayacağı belirtti), bazı taraftarlar da bu hamlenin kombine kartlarını aldıktan sonra yapılmasına dikkat çekti.
Ama gerçek hesaplaşma alanının İnönü'deki ilk maç olacağı aşikârdı. Nitekim Konyaspor karşılaşmasında duygu ve düşünceler, tribünlere yansıdı. Açılan pankartlarda Sinan Engin seçimi eleştirilirken teknik direktör Ertuğrul Sağlam'a da arka çıkıldı. Bir pankartta 'Ya 2004 hesabını ver ya da huzur ver' denilirken, bir başka pankartta da başkan Demirören'e sesleniliyordu: 'Sinan'ı da al git'.
Engin: Onlara kızmıyorum
Tabii ki bütün bu mesajlar yerini buldu ve Engin, maç sonrası tepkilere ilişkin açıklama yapmak durumunda kaldı. Gerek maç sonunda mikrofonlara konuşan, gerekse televizyon programlarına bağlanan Engin, öncelikle "O arkadaşlara kızmıyorum. Onlar da anlayacaklar doğrunun ne olduğunu" dedi.
Teknik kadroyla uyumlu bir şekilde çalıştıklarını ifade eden genel menajer, "Bizim bütün görevimiz teknik direktörümüze en sağlıklı ortamı sağlamak. Ertuğrul Sağlam'a teknik konularda karışmıyorum. Zaten benim arkadaşım, kardeşim. Normal futbol sohbeti yaparız, ama her türlü kararı o verir. Herkesin işi belli" diye konuştu.
Çarşı'nın açtığı 'Çarşı Sinan Engin'e karşı' pankartıyla ilgili olarak Engin, şunları söyledi: "Çarşı'yı 3-5 kişiyle sınırlandırmamak lazım. Bu taraftar arkadaşlarımız zamanında bana 'İmparator' diye bağıran arkadaşlar. Belki başkan beni çok ani bir kararla aldığı için Yıldırım Demirören ve ekibine karşı olanlar, düzeni bozmaya çalışıyor. O arkadaşlara kızmıyorum. Öbür tarafta çiçek verenler de var. Ben de 150 tane pankart astırabilirim. Onlar da anlayacaklar doğrunun ne olduğunu. Galatasaraylılar, Fenerbahçeliler ben geldiğim için üzülüyor. Taraftarlarımız kızıyor. Taraftar bunu yapıyorsa demek ki onlar Beşiktaşlı değil. Benim kurduğum takımla benle beraber Beşiktaş 100. yılında şampiyon oldu. Yarın fikirler değişir. Biz buraya geldik, kafamızı koyduk, Beşiktaş'ın şampiyon olması için geldik. Gideceksek yönetim, teknik heyet hep beraber gideriz. Başarısız olursak gideceğiz. Gurursuz, şahsiyetsiz değiliz. Beşiktaş'ı şu anda Şampiyonlar Ligi'ne sokmak ve ligde de şampiyon yapmak istiyoruz. O arkadaşlarımızın canları sağ olsun, onlar da en sonunda doğruyu bulacaklar. Hayatım boyunca hiçbir zaman yalakalık yapmadım. Bir başkan çıkıyor, kendini eleştiren birine görev veriyor. Demek ki bana inanmış. Buradaki taraftar arkadaşlar da inansınlar, Beşiktaş'ı sevenler desteklesin. Biz görevimizin sonuna kadar başındayız."
'Sağlam'ı bir numara yapacağım'
Gece geç saatlerde Kanal 1'deki 'Telegol'e bağlanan Engin, burada da görüşlerini yinelerken şampiyon olduklarında bugün eleştirileri yapanların o zaman kendisini bağırlarına basacağını söyledi. Engin burada ayrıca yeni bir iddia ortaya atarak Ertuğrul Sağlam'ı bir numaralı teknik direktörü yapacağını da belirtti. Bütün bu görüşleri dillendirirken Engin'in tepkilerden etkilendiği ve bunun sesine yansıdığı belli oluyordu. Programın sunucularından Serhat Ulueren'in, 'Duygusal bir yapın var, en yakın zamanda tribünlere gider, onlarla barışırsın' yorumunda bulunması üzerine de Engin "Hayır, asla tribünlere gitmeyeceğim" cevabını verdi. (Spor Servisi)