Sinan Sofuoğlu gözyaşlarıyla uğurlandı

Sinan Sofuoğlu gözyaşlarıyla uğurlandı
Sinan Sofuoğlu gözyaşlarıyla uğurlandı

Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu cenazeyi omuzlarında taşıdı.

Motosiklet düşerek yaşamını yitiren Sinan Sofuoğlu'nun üç gün önce baba olduğu öğrenildi. Arkadaşları kazanın Kocaeli'ndeki pistten olduğunu iddia etti. Motosiklet Federasyonu 'Pistte sorun yok' açıklaması yaptı

ERGÜN AYAZ/ZAFER TOKUŞ/ ALAATTİN ONUR

 SAKARYA - Kocaeli'ndeki Körfez Yarış Pisti'nde dün antrenman yaparken motosikletin kontrolden çıkıp takla atması sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren motosiklet yarışısı Sinan Sofuoğlu, memleketi Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde toprağa verildi.Sinan Sofuoğlu'nun üç gün önce baba olduğu öğrenildi.

Süpersport Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun ağabeyi olan ve henüz 26 yaşında yaşamını yitiren Sinan Sofuoğlu'nun cenazesi dün gece Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden alınarak Adapazarı'nın Serdivan Semti'ndeki evine getirildi. Kazayı bugün yapılmakta olan yarışlar için gitti İtalya’da antrenman yaparken öğrenen 2007 yılı Dünya Süpersport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu da ağabeyinin cenazesine katılmak için yarışlardan çekilerek dün gece uçakla yurda döndü ve Adapazarı’na geldi.

Sinan Sofuoğlu'nun cenazesi bu sabah baba evinden alınarak, ailesine ait Orhan Gazi Caddesi’nde bulunan motosiklet tamirhanesi önüne getirildi. Diğer ağabeyi Bahattin Sofuoğlu’nu da 2001 yılında bir trafik kazasında kaybeden Kenan Sofuoğlu, cenaze aracından inerken dükkana girdiğinde gözyaşlarına boğuldu. Baba İrfan Sofuoğlu da gözyaşlarına tutamazken, baba- oğul kolkola girerek birbirlerini teselli etmeye çalıştı. Kenan Sofuoğlu daha sonra Akyazı’ya hareket eden cenaze aracının arkasına binerek tabutun başında yolculuk yaptı.

Cenaze namazının kılındığı Gazi Süleyman Paşa Camii’nde aralarında kızkardeşleri Nilüfer Sofuoğlu’nun da bulunduğu aile fertleri taziyeleri kabul etti.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da cenaze namazından önce Kenan Sofuoğlu’nu telefonla arayıp, kardeşi Sinan Sofuoğlu'nun ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyleyerek taziyede bulundu. Kenan Sofuoğlu, Başbakan Erdoğan 'la 2 dakika süreyle telefonda konuştu.

Sinan Sofuoğlu'nun cenaze törenine Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Motosiklet Fenerasyonu Asbaşkanı Süleyman Memnu Sakarya,Gençlik Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, Motor Sporları Federasyonu Yarış Komitesi Başkanı Müge Polatkan, spor kulüpleri temsilcileri ve 60 kadar motosikletçi arkadaşları ile Akyazılılar katıldı. Kılınan namazın ardından Sinan Sofuoğlu'nun cenazesi Akyazı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

 

Kaza nedeni pistteki tümsekler

Körfez Pisti’nde bugün sıralama turlarının yapılması gereken ancak kaza nedeniyle iptal edilen Türkiye Pist Şampiyonası için Sinan Sofuoğlu ile birlikte hazırlanan yarışçılar Erdal Karabulut, Kasım Şahin ve Ercan İscan kazayla ilgili pistte tümsekler bulunduğunu iddia etti. Sinan Sofuoğlu'nun ölümüyle sonuçlanan kazaya tanık olan motosikletkçiler, arkadaşlarının takla attığı yerde zeminin yarışa uygun olmadığını ileri sürdü.

Sofuoğlu'nun arkadaşlarından Erdal Karabulut, kazanın olduğu yerini gösterirken şunları söyledi: “Kaza anında yanında bulunan arkadaşları kaskın düştüğünü ve başını çarptığını söylediler. Kaza nedeni yol üzerindeki tümsekler. Pistteki tümsek nedeniyle arkadaşımız motor hakimiyetini kaybedip düştü. Yüzde yüz pist hatası olduğunu düşünüyorum. Bir çok yer engebeli. Ayrıca düştükten sonra sporcu pistten çıkınca çevre de önemlidir. Burada kros pisti gibi çimen, çamur ve toprak var. Kesinlikle kum havuzu da olması gerekir.”

Avrupa ülkelerindeki pistlerde 350 kilometre hız yapıldığını söyleyen Karabulut, “Onlar da hata yapıp düşüyorlar. Yurt dışında 330 ile düşen kişiler kalkıp seyircileri selamlıyor. Bizde 250 ile düşüldüğünde ölüm oluyor” diye konuştu.

Sofuoğlu'nun motosiklet yarışçısı arkadaşlarından Kasım Şahin de pistin kötü olduğunu ileri sürerek, “Kayma yeri yok. Düştüğünde duvara çarpıyorsun. Sinan’ın düştüğü yerde de kayma yeri yok. Çok yamalı yerler var. Türkiye Şampiyonası için burası yeterli değil” dedi.Yarışçılardan Ercan İşcan ise pistin 17 Ağustos depreminde zarar gördüğünü ve asfaltının yenilenmediğini ve pistin bozuk olduğunu söyledi.

 

 

'Talihsiz kaza'

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Süleyman Memnun, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazanın bir talihsizlik olduğunu belirtti. Kaza için söyleyecek söz bulamadığını belirten Memnun, şunları söyledi: "Motosiklet sporu, 1968 yılından itibaren federasyon çatısı altında. 1967’den 1995 yılına kadar Bisiklet Federasyonu, 1995’ten 2003 yılına kadar Otomobil Federasyonu çatısı altında, 2003 yılından bu yana da Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak faaliyet gösteriyor. 5 branşımız var, bu dallardan birinde ilk defa bir sporcumuz antrenman yaparken ölümlü bir kaza geçirdi. Şu ana kadar ne uzun vadeli bir sakatlık, ne de ölüm var. Ne yazık ki böyle bir olay gerçekleşti. Pistin iki düzlüğü var. Bir tanesi start düzlüğü, diğeri de bitiş düzlüğü. Düzlükteki orta kısımda bir yerde kaza yapmış. Bir viraja girerken olmamış. Akıl alır bir kaza değil. Çok üzgünüz."

 

Pistle ilgili bir sorun yok

Pistin herhangi bir kusuru olmadığını kaydeden Memnun, sözlerine şöyle devam etti: "Üzerimize düşeni yapacağız. İki asbaşkanız. Diğer asbaşkanımız kaza olduğu sırada pistteydi, hatta Sinan’ı ambulansla hastaneye o götürmüş. Kesinlikle pistle ilgili bir sorun yok. Belki de motosiklette teknik bir arıza vardı. Çünkü virajda düşmek normaldir ama dümdüz bir yerde düşmek, ya teknik bir hatadan ya da sürücü hatasından kaynaklanır. Ben de aynı pistte 1994 yılından 2002 yılına kadar yarıştım. Hatta Sinan ile 1997 yılından 2002’ye kadar beraber yarıştık. Kenan ve rahmetli ağabeyi Bahattin ile de yarıştık. Motosikletle ilgili tehlikeli hiçbir şey yok ama düz bir yerde 150-200 kilometre hızla giderken düşerseniz böyle kötü bir sonuç ortaya çıkar."

Memnun, Körfez Pisti’nde cumartesi ve pazar günleri yapılacak yarışları da iptal ettiklerini sözlerine ekledi.

Motosiklet Delisi Kulübü Başkanı Hakan Dinçer ise acı bir gün yaşadıklarını belirterek, defalarca Türkiye şampiyonu olmuş bir değeri kaybettiklerini belirtti. Öte yandan, Kenan Sofuoğlu, yarın İtalya’da yapılacak yarışlara katılmayacak. (dha, aa)