@gokhan_karatas

Sınırlara sığmam taşarım!

Sınırlara sığmam taşarım!
Sınırlara sığmam taşarım!

Fenerbahçe nin yeni transferi Samuel Holmen yabancı kontenjanı nedeniyle lisans alamadı.

Spor Toto Süper Lig'in yeni yabancı oyuncu kuralı '6+0+4' tartışmalı olarak uygulanıyor. Geçen yıldan farkı: Yabancı arttı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), her geçen gün artan yabancı futbolcu hegemonyasını öne sürüp, daha fazla Türk oyuncunun kadroda yer alabilmesini şiar edinerek bu sezondan itibaren 6+0+4 kuralını getirdi. Avrupa kupalarında rekabet gücünün düşmesi ve sözleşmeli futbolcular ile bir anda yolları ayırmanın zorlukları sebebiyle sert tepkiler gelse de Yıldırım Demirören yönetimi, ‘kulüplere geçen yıl bildirim yapıldığı’ gerekçesiyle geri adım atmadı.

'Gençlik' teşviki büyüklere yaramıyor!

Bu radikal kararın en büyük nedeni yabancı transferi çılgınlığının önüne geçmek olarak açıklanmıştı. Ancak rakamlar, 6+0+4 için hedefin çok uzağında kalındığını gösteriyor. Öyle ki transfer dönemi devam etmesine karşın yabancı sayısı, ‘sınırsız’ transfer hakkı olan geçen yıla oranla değişiklik göstermedi.

Geçen sezon birinci transfer dönemi sonunda 18 kulüpte 47 ülkeden toplam 154 yabancı futbolcu bulunuyordu. Bu sezon ise 18 kulübün kadrosunda 157 yabancı futbolcu var. Üstelik kontenjan engeline takılmamak adına dört büyükler şu ana kadar 9 futbolcu ile yollarını ayırdı. Trabzonspor’da Marek Cech, Marek Sapara ve Ondrej Celutska gönderildi. Kaptanı Tomas Ujfalusi ile yeni sözleşme yapmayan Galatasaray , Emmanuel Culio’ya fesih için 500 bin euro tazminat ödedi. Henri Bienvenu’yü Eskişehir’e gönderip Miroslav Stoch’u kiralayan Fenerbahçe, Samuel Holmen’e hâlâ kontenjan açamadı. Rakiplerine oranla bu konuda daha rahat olmasına karşın Beşiktaş ’ta da Allan McGregor ve Roberto Hilbert gitti.

Alkol kontrolü ve siyasi slogan yasağı

Ligimizde şu anda 3 kulüp, 6+0+4 kuralına uymuyor. Kadrosunu önemli futbolcularla güçlendiren Fenerbahçe’nin yanı sıra Medical Park Antalyaspor ve Sivasspor’un, 1’er fazla yabancısı bulunuyor. Kontenjanı aşan futbolcular gönderilse bile, ithal oyuncu sayısı ancak 154’e iniyor ki bu da, geçen yıl ile aynı sayının korunması anlamına geliyor.

Futbolda birinci transfer dönemi 6 Eylül Cuma günü sona erecek. Yani kulüplerin 21 gün daha süresi bulunuyor. Gaziantepspor’da 5, Akhisar ve Konyaspor’da 6, Karabükspor’da 7 yabancı olduğu düşünüldüğünde, 6 Eylül’e kadar yeni yabancıların da Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

2012-2013 sezonu start aldığında, Trabzonspor’un 12, Galatasaray, Kayserispor, Kasımpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor 10, Fenerbahçe, Bursaspor, Mersin İdmanyurdu, Orduspor ve Sivasspor’un 9’ar, Beşiktaş, Gençlerbirliği, Kardemir Karabükspor, Sanica Boru Elazığspor ve Eskişehirspor 8, Medical Park Antalyaspor ve Gaziantepspor 6, Akhisar Belediyespor’un ise 5 yabancı oyuncusu bulunuyordu.

Yeni sezonda ise F.Bahçe, Sivas ve Antalya’da 11, G.Saray ve Trabzon’da 10, Beşiktaş, G.Birliği, Kayseri, Rize, Bursa, Eskişehir, Erciyes ve Kasımpaşa’da 9, Elazığ’da 8, Karabük’te 7, Akhisar ve Konya’da 6, Gaziantep’te ise 5 yabancı yer alıyor.

Beşiktaş'ta imza şov