Sipahi'den yabancı kuralına eleştiri

Sipahi'den yabancı kuralına eleştiri
Sipahi'den yabancı kuralına eleştiri
Fenerbahçe Ülker'in genç basketbolcusu Kenan Sipahi, bu sezon Türkiye Basketbol Ligi'nde uygulanacak 5+1 yabancı kuralını eleştirdi.

İSTANBUL - Kenan Sipahi, uygulanan yabancı kuralının genç Türk basketbolcular için dezavantaj olduğunu savundu. Başantrenörlerin başarı için genç oyuncular yerine yabancıları tercih edebileceğini aktaran Kenan, şöyle konuştu:
" Türkiye Basketbol Ligi'nde uygulanacak 5+1 yabancı sınırlaması, genç Türk basketbolcular için dezavantaj. Kaç antrenör bizim antrenörümüz gibi genç oyunculara fazla şans verecek? Herkes maç kazanmayı ön plana çıkaracak. Bu konuda yorum yapmak bana düşer mi bilmem ama bu uygulamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu uygulama alttan gelen oyunculara dokunmaz ve aradan sıyrılırız. Çünkü milli takım bizim gibi genç oyuncuları bekliyor."

"MİLLİ TAKIMA TECRÜBELİ GİTMEMEİZ LAZIM"

Altyapı milli takımlarının son yıllarda büyük başarılar kazandığını hatırlatan 19 yaşındaki sarı-lacivertli basketbolcu, A Milli Basketbol Takımı'nın genç basketbolculara ihtiyacı olduğunu kaydetti.

İspanya'da düzenlenen FIBA 2014 Dünya Kupası'nda sakatlığından dolayı yer alamadığı için büyük üzüntü yaşadığını belirten Kenan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Dünya Kupası'nda ağabeylerimiz çok iyi mücadele etti. THY Avrupa Ligi'nde ve Türkiye'de genç oyuncular fazla süre bulursa önümüzdeki şampiyonalarda, milli takıma tecrübesiz gençler gitmeyecek. Birçok iyi oyuncu var. Takımlarımızda süre alıp milli takıma tecrübeli gitmemiz lazım. 1994, 1995 ve 1996 yaş grupları birbirleriyle çok iyi anlaşıyor. Bu yaş gruplarında oynadım ve birlikte sahada yer almaktan çok zevk alıyoruz. İleri ki seneler için heyecanlıyım milli takımımız adına."

"EN BÜYÜK ŞANSIM OBRADOVIC"

Sarı-lacivertli takıma geçen sezon TOFAŞ'tan transfer olan Kenan, Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradovic'in kendisine büyük destek verdiğini söyledi.

Kenan Sipahi, TOFAŞ'ta da çok iyi antrenörlerle çalıştığını anlatarak, "Bu seviyede ki detaylar çok farklı. Ama iyi yetiştirildiğim için çabuk uyum sağladım. Tanjevic'in de katkısı var. Böyle bütçeli, hedefleri olan bir takımda, Obradovic dışında bir antrenör bana bu kadar büyük rol vermezdi. Gerçekten çok mutluyum. Bunun için, kendimi daha da geliştirmem lazım" şeklinde konuştu.

"ŞAMPİYONLUK ADAYIYIZ"

Çok iyi bir kadroya sahip olduklarını belirten Kenan, THY Avrupa Ligi'nde başarılı olacaklarına inandığını aktardı. Avrupa maçlarına çok iyi başlangıç yapmaları gerektiğini vurgulayan Kenan, "Zor bir grupta yer alacağız. Geçen yılki grup daha kolaydı ama ikinci grupta elendik. THY Avrupa Ligi'nde kadro olarak şampiyonluk adayıyız ama bunun için çok çalışmamız lazım. Top 16 turunda, dörtlü final adayı olduğumuzu göstermeliyiz. Konuşmak için çok erken. Her şeyi zaman gösterecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye Basketbol Ligi'nin de her zamanki gibi çok kaliteli olduğunu dile getiren sarı-lacivertli basketbolcu, yine şampiyon olmak istediklerini kaydetti.

"BASKETBOLU EN İYİ BİLEN TARAFTARA SAHİBİZ"

Geçen sezonun ortasında yaşadığı sakatlık nedeniyle çok uzun bir süre parkelerden uzak kalan Kenan Sipahi, şu an da kendini çok iyi hissettiğini ifade etti. Elinden sakatlandığını hatırlatan Kenan, "En önemlisi elimi nasıl kullanacağımdı. Şut elim olduğu için çekiniyordum. Şu ana kadar büyük bir sıkıntı yaşamadım. Daha güçlü döndüm. İyi bir yaz geçirdim. Güç olarak da kendimi iyi hissediyorum" diye konuştu.

Sakatlığı döneminde pota altından çok maç izlediğini ve burada taraftarı daha iyi hissettiğini anlatan Kenan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Pota altında maç izlerken taraftarın değerini daha iyi hissettim. Dışarıdan baktığınızda mükemmel duruyorlar. Sahadayken bazen maça kaptırıyoruz kendimizi. Bundan dolayı hissedemiyoruz. Bu salonu devamlı tıklım tıklım hayal ediyorum. Bir an önce maçlar başlasın ve Türkiye'nin en iyi basketbolu bilen taraftarına kavuşalım istiyorum." (AA)