Sıra 'Altın Portakal'da!

Sıra 'Altın Portakal'da!
Sıra 'Altın Portakal'da!
Milli Takım, Estonya'yı 2-0 yenerek 'Brezilya umudu'nu son maça taşıdı. Şimdi Hollanda'yı yenip, 2014 Dünya Kupası öncesi son engel 'play-off'a yükselmemiz gerekiyor.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Memleketin kaderi bu sanırım. Boşa değil onca paranoya. Hiçbir şeyi tek başımıza yapamıyoruz. İyi oynasak bile yetmiyor, başka bir takımın daha iyi oynaması lazım. Gol atsak olmuyor, Hollanda da atmalı. O kadar ki Andorra’nın defans kurgusu bile bizi ırgalıyor. Biz atalım, o yesin, öbürü az atsın... Rio’ya nasıl gidilir emmi? Hadi, beş yaşında futbola hevesli bir çocuğa anlatın anlatabilirseniz! Tek cevap var. Play-off’a bir çık, orada tekrar sorarsın!
Neticede gene iki ekranlı şaşı takipteyiz. Göz ucuyla da mikrofonlarımızı Andorra’ya çevirdik! Gerçi üç maç içinde insan, gözünün ara ara kaydığı Portakal denizine ve sahadaki takıma özenmiyor değil. Ama yapacak bir şey yok. Biz buyuz. Almanlar yenilince yenik sayılan bir ırkın ahfadıyız. O yüzden başkalarının elinde hep kaderimiz...
Bizi daha yakından ilgilendiren iki maç da tempolu başladı aslında. Ama bir taraf aldı yürüdü, bizimki biraz aksak ayakta kaldı. İlginçtir, Estonya’da dakika dolmadan iki kalede de pozisyon vardı. Hollanda’da ise akın akın Portakal hücumları çağlıyordu. Türkiye henüz bir oyun üstünlüğü kuramadan Hollanda golleri sıralamaya başladı.
İlk bakışta görünen sorun, A Millilerin Estonya karşısında çok geniş alanda top koşturuyor olmasıydı. Takımın boyu gereğinden uzundu. Ve belli ki temkinli ile tedirgin arası bir şekilde maça başlamışlardı çocuklar. İlk kez 16’daki korner buram buram gol koktu. Fakat atak kıvamı hala ortalarda yoktu. Neyse ki iyi haber uzaklardan, Amsterdam’dan geldi. Ki o haberler de bir süre sonra iyi mi kötü mü anlayamadık. Çünkü attıkça atıyordu Hollanda. Tamam yensinler de, Salı günü öncesi göz korkutmanın da bir alemi yok, değil mi?
Neyse ki bir yandan Andorra da direniyordu, henüz gol yememişti. Artık Türkiye’nin üzerine düşeni yapmasından başka bir beklenti yoktu. Ama öyle kolay olmuyordu iş. 21’de Umut’un şutunun daha iyisi ve kaleye daha yakın yerden vurulanı gerekiyordu. Mümkünse birkaç tane...
Siparişi tam vermişiz, bu pozisyonun dakikası dolmadan Caner nefis yüklendi ve ortaladı; Umut ise ismine vurgu yaparcasına vurdu: 0-1. Gol rahatlattı herkesi. Ama oyun gene de tam akmıyordu. İlk devre şöyle-böyle kıvamında sona erdi. O esnada Amsterdam kalesinde ise 41 pare top atışı bitmek bilmiyordu. Artık diğer ekrana bakmanın anlamı kalmamıştı. Dört gol sıraladı Hollanda...
İkinci devre elimizdeki hesap makinesi biraz olsun durulmuştu. Türkiye yemesin, mümkünse atsın, Romanya da çok atmasın derdindeydik. Ay-Yıldızlılar tam da dilediğimiz gibi başladı. Daha ikinci dakikada Umut-Töre pas kontağı Burak’ı araya sızdırdı ve kral golünü attı: 0-2. Bu gol hem özgüvene, hem morallere, hem de oyuna yaradı. Artık daha rahat bir takım vardı sahada. Neredeyse aynı anda Macaristan ve Romanya da gol attı. Ama ikisi de biraz geç kalmışlardı. Bu skorlar en çok Türkiye’ye göz kırpıyordu.
Evet, kazandı Türkiye. İyi değilse de akıllı oynayarak. Ki bu da önemli. Böylece son maça dek şansını taşımış oldu. Son maç zor. Hem de çok zor. Ama Türkiye bu. Ne zaman şişede durduğu gibi durdu ki!


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  Türkiye

  ,

  portakal

  ,

  haber

  ,

  Oyun

  ,

  Kral

  ,

  Taraf

  ,

  Amsterdam

  ,

  gol

  ,

  ,

  zaman

  ,

  Korner

  ,

  maç

  ,

  töre